Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto wie o tym świadczeniu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.07.2024 18:21

ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto wie o tym świadczeniu

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Większość Polaków nie ma pojęcia o istnieniu tego świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe pieniądze bez względu na wiek, ale trzeba spełnić kilka ważnych warunków. Komu należy się renta szkoleniowa? Wyjaśniamy.

ZUS wypłaci dodatkowe świadczenie wielu Polakom

Renta szkoleniowa to jedna z form wsparcia, którą oferuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych Polakom w trudnej sytuacji życiowej. Jak się okazuje, wciąż mało kto wie o istnieniu tego świadczenia, a ZUS wypłaca je już od 20 lat. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba spełniać odpowiednie warunki. Komu konkretnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci rentę szkoleniową?

Zobacz także: Rachunki za prąd mogą być niższe. Sposób jest banalnie prosty

Ruszyła maszyna wypłat. ZUS wypłaci Ci nawet ponad 4 tys. zł

Takie warunki musisz spełnić, by ZUS przyznał Ci świadczenie

Renta szkoleniowa to świadczenie przeznaczone dla osób, które utraciły zdolność do wykonywania swojego aktualnego zawodu przez wypadek lub chorobę i w związku z tym muszą się przekwalifikować, by podjąć inne zatrudnienie.

Świadczenie zostanie przyznane tylko i wyłącznie w przypadku, gdy komisja lekarska lub orzecznik uznali, że pracownik ma szansę na zmianę kwalifikacji i podjęcie pracy w nowym zawodzie. 

Świadczenie z ZUS-u wypłacane bez względu na wiek

ZUS wypłaca rentę szkoleniową bez względu na wiek. Dodatkowe wsparcie finansowe początkowo jest przyznawane na sześć miesięcy. Czas pobierania świadczenia może jednak wydłużyć się o kolejne 30 miesięcy. Oznacza to, że można otrzymywać wsparcie co miesiąc nawet przez trzy lata.

Renta szkoleniowa, podobnie jak emerytury i renty podlega corocznej waloryzacji. Ostatnia taka podwyżka odbyła się 1 marca bieżącego roku, kiedy to świadczenia wzrosły o 12,12 proc. Aktualnie wsparcie wynosi dokładnie 1335,72 zł miesięcznie (75 proc. wymiary renty).

Aby ZUS wypłacił pieniądze, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można zrobić to osobiście lub przez pełnomocnika w jednostce ZUS, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną, przez Platformę usług Elektronicznych ZUS.