Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Rachunki za prąd mogą być niższe. Sposób jest banalnie prosty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.07.2024 16:09

Rachunki za prąd mogą być niższe. Sposób jest banalnie prosty

kable, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Wraz z początkiem lipca wzrosły stawki za prąd. Jak się jednak okazuje, istnieje prosty sposób na to, by lipcowy rachunek nie był aż tak dużym ciosem dla naszego portfela. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek i można naprawdę sporo zaoszczędzić. Co zrobić, by zapłacić mniej? Wyjaśniamy.

Ceny prądu poszły w górę

Wraz z początkiem lipca stawki za prąd poszły w górę. To dlatego, że zniesiono tarczę osłonową, która przez dłuższy czas chroniła odbiorców energii przed podwyżkami. Do końca czerwca za 1 kWh trzeba było zapłacić 41,32 zł, a teraz stawka wzrosła do 51,43 zł za 1 kWh. Wiele osób może obawiać się wzrostu rachunków. Okazuje się, że istnieje prosty sposób na to, by nieco zaoszczędzić.

Zobacz także: Poczta Polska puka do drzwi? Uważaj - to kontrola, która może Cię słono kosztować

Poczta Polska puka do drzwi? Uważaj - to kontrola, która może Cię słono kosztować

Rachunki za prąd mogą być niższe

Warto pamiętać, że choć nie mamy bezpośredniego wpływu na ceny taryfowe, ale możemy wiele zdziałać w kwestii zużycia prądu w naszym domu. Proste czynności mogą sprawić, że rachunki będą o wiele niższe. Przykładowo, powinniśmy pamiętać o wyłączaniu światła, gdy wychodzimy z danego pomieszczenia i nie planujemy do niego wracać w ciągu kilku najbliższych minut. Sporo osób wciąż jeszcze o tym zapomina.

Nie powinniśmy zostawiać na noc włączonych urządzeń, takich jak komputer. Włączenie go zajmie zaledwie kilkanaście sekund, więc nie warto, by urządzenie pobierało energię przez kilka czy nawet kilkanaście godzin.

W ten sposób sporo zaoszczędzisz

Warto zainwestować w listwy z włącznikiem. Możemy do nich podłączyć dekoder i telewizor, które w trybie stand-by pożerają naprawdę sporo prądu. Dzięki temu będziemy mogli kliknąć jeden przycisk, gdy skończymy oglądać i wyłączyć urządzenia, by nieco zaoszczędzić.

Podczas kupowania sprzętów, takich jak lodówka, piekarnik, zmywarka czy pralka, powinno się zwracać szczególną uwagę na klasy energetyczne - najlepiej postawić na najwyższą klasę. Będzie to nieco większy wydatek, ale w perspektywie czasu taka inwestycja zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd.

W trakcie korzystania z pralki czy zmywarki, warto używać trybów, które pobierają mniej prądu. Najczęściej są one określane jako “eco”. Choć są one o wiele dłuższe, niż te tradycyjne tryby, to naprawdę warto się na nie przerzucić. Mogą bowiem zużyć nawet do 40 proc. mniej prądu na jeden cykl.