Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ruszyła maszyna wypłat. ZUS wypłaci Ci nawet ponad 4 tys. zł
Michał Górecki
Michał Górecki 08.07.2024 14:59

Ruszyła maszyna wypłat. ZUS wypłaci Ci nawet ponad 4 tys. zł

ZUS
Fot. EastNews - ARKADIUSZ ZIOLEK/Iberion

ZUS od stycznia 2024 r. operuje nowym programem, który już niedługo, w ramach corocznej waloryzacji rent i emerytur, jeszcze wzrośnie. Obecnie minimalna kwota wynosi 713 zł, od 1 marca 2025 r. sięgnie 760 zł.. To z kolei oznacza, że maksymalna kwota przekroczy 4 tys. zł.

ZUS: potężne zainteresowanie świadczeniem wspierającym

ZUS zaczął operować programem świadczenia wspierającego w styczniu 2024 r., czyli prowadzi jego wypłaty już ponad pół roku. Z końcem czerwca wiadomo było, że o świadczenie zawnioskowało 280 tys. osób, część z nich już wtedy została pozytywnie zweryfikowana. Liczba wniosków stale rośnie. Tymczasem już za rogiem jest waloryzacja świadczenia, które podlega tym samym zasadom co emerytury i renty, bo jego wysokość jest określana w odniesieniu do wysokości renty socjalnej. Jak otrzymać świadczenie wspierające, kto może się o nie ubiegać i ile wyniesie od 1 marca 2025 r.?

Zobacz też: Kredyt 0 proc. Wielki powrót programu. Jest termin, są kwoty

Poczta Polska puka do drzwi? Uważaj - to kontrola, która może Cię słono kosztować

Świadczenie wspierające. Jak otrzymać?

Do pobierania świadczenia wspierającego uprawnione są wyłącznie osoby niepełnosprawne. Aby je otrzymać, najpierw konieczne jest określenie poziomu potrzeby wsparcia - odpowiedzialny jest za to wojewódzki zespół ds. orzecznictwa (WZON). Określi to zapotrzebowanie punktowo, w liczbach (z oświadczenia ministra wynika, że w skali tygodnia badanych jest ok. 4-5 tys. osób). Po otrzymaniu takiego zaświadczenia można wnioskować do ZUS po pieniądze.

Co do zasady, program jest wprowadzany etapowo i o ile pierwszy etap realizowany jest już w 2024 r., pozostałe wciąż zakładają wciągnięcie w system dużej części oczekujących na wsparcie. System jest regulowany datami, które wynikają z punktowego wyrażenia niepełnosprawności.

  • osoby z 87-100 pkt. mogą ubiegać się o nie od 2024 r.,
  • osoby z 78-86 pkt. – od 2025 r.,
  • osoby z 70-77 pkt. – od 2026 r.

Po roku program ma być modernizowany, więc sporo może się jeszcze zmienić. Na razie główna zmiana czeka beneficjentów 1 marca 2025 r. Dostaną więcej pieniędzy.

Zobacz też: 1700 PLN co miesiąc dla Polaków. Ujawniamy - program upadł, pieniędzy nie będzie

Świadczenie wspierające rośnie od 1 marca 2025 r. Ile dostaną uprawnieni?

Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej. Jego wysokość jest zatem ściśle skorelowana z jej coroczną waloryzacją. Obecnie stawka renty wynosi 1780,96 zł, co oznacza, że najniższa kwota świadczenia może sięgać 712 zł, a najwyższa - aż 3 tys. 918 zł. Zmieni się to 1 marca 2025 r., na co zwraca uwagę serwis Fakt.pl, przywołując postulowaną przez rząd podwyżkę rzędu 6,78 proc. Jeśli tak się stanie, a przelicznik się nie zmieni, od 1 marca 2025 r. uprawnieni będa mogli otrzymać do 4 tys. 183 zł. Albo najmniej - 760 zł.