Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS przeprowadza masowe kontrole. Jeśli nadużywasz tego prawa, możesz mieć spore kłopoty
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 03.07.2023 13:18

ZUS przeprowadza masowe kontrole. Jeśli nadużywasz tego prawa, możesz mieć spore kłopoty

drzwi-pukanie-kontrola
Marek BAZAK/East News

ZUS zagiął parol na pracowników nadużywających absencji chorobowych i prowadzi obecnie zintensyfikowane, masowe kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich – informuje nas agencja Symetria PR w komunikacie prasowym. Tylko w I kwartale br. ZUS przeprowadził 117,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. W konsekwencji urzędnicy wydali 7,77 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje l4 niezgodnie z jego przeznaczeniem i czy każdy może się spodziewać takiej kontroli z ZUS-u?

Polacy nadużywają zwolnień lekarskich

W ubiegłym roku ZUS zweryfikował niemal pół miliona z wystawionych 27 mln zwolnień lekarskich. W wyniku podjętych działań zaoszczędzono niemal 22 mln zł na nienależnych świadczeniach chorobowych. Proceder wykorzystywania zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem nasilił się w wyniku łatwego dostępu do teleporad oraz istnego rozkwitu czarnego rynku lewych zwolnień. Tymczasem absencja pracownika oznacza spore problemy dla pracodawcy, bo przez 33 dni to on wypłaca pracownikowi chorobowe, musi też zadbać o jego zastępstwo.

Zmiany w wystawianiu e-recept. Minister Zdrowia podpisał doniesienie do prokuratury na 10 lekarzy.

Za nieprawidłowości grożą kary

Lista sankcji dla nieuczciwych pracowników wykorzystujących absencję chorobową do nielegalnego pobierania świadczeń jest dość szeroka. Skutkiem takiego zachowania może być nie tylko utrata prawa do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, utrata prawa do zasiłku chorobowego czy opiekuńczego. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim bez faktycznego wskazania medycznego może być również podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

ZUS natomiast przypomina, że kontrola l4 może dotknąć każdego. Uprawnienie do kontrolowania chorych wynika bezpośrednio z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jeżeli ktoś korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem to my wstrzymujemy wypłatę „chorobowego”, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazujemy jego zwrot. Niekiedy są to nawet kilkunastotysięczne kwoty – przestrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.  Dodaje również, że jeśli kontrola wykaże poważne nieprawidłowości, ZUS ma prawo skierować zawiadomienie do prokuratury oraz cofnąć uprawnienia lekarzowi do wystawiania zwolnień.

Kiedy pracodawca może sam przeprowadzić kontrolę l4?

Pracodawcy mogą przeprowadzić zarówno kontrolę prawidłowości zwolnienia lekarskiego, jak i zweryfikować, czy pracownik jest chory i rzeczywiście przebywa w domu podczas l4, jeśli zatrudniają przeszło 20 ubezpieczonych.

W przypadku podejrzenia nieprawidłowości pracodawca może podjąć działania mające na celu wyjaśnienie sytuacji i ewentualne zgłoszenie nieprawidłowości do ZUS. Jednak bardzo dużą wagę przykłada się do tego, aby wszelkie kontrole – czy to zainicjowane przez samego pracodawcę, czy przez ZUS – były przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych i o ubezpieczeniach społecznych – podkreśla Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.