BiznesINFO.pl
businessman-1031755 1920

https://pixabay.com/pl/photos/biznesmen-gazeta-biznesu-cz%C5%82owiek-1031755/

Zarejestrowanie firmy za granicą a stałe zamieszkiwanie w Polsce

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce, coraz częściej szukają rozwiązań na obniżenie kosztów związanych z obciążeniami podatkowymi Jednym z rozwiązań może być zarejestrowanie firmy za granicą. Dzieje się tak głównie z uwagi na niższe stawki podatku obowiązujące w innych krajach. Czy zarejestrowanie firmy za granicą, jeśli mieszka się w Polsce, jest legalne?

Zważając na swobodę przepływu osób, założenie firmy za granicą jest dozwolone. Jednak jeśli przedsiębiorca mieszka w Polsce, sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Pozorna rejestracja firmy za granicą, która jest jedynie celem optymalizacji, przy równoczesnym wykonywaniu całości operacji gospodarczych w Polsce, jest działaniem niezgodnym z prawem i może zostać uznane przez polski urząd skarbowy za agresywną optymalizację podatkową.

Rezydencja podatkowa

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa się, w jakich sytuacjach podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na gruncie prawa polskiego. Jak stanowi art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy PIT, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę zamieszkującą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

● posiada centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) na terytorium Polski,
● przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Oznacza to, że w chwili, gdy podatnik spełni co najmniej jeden z tych warunków, osoba fizyczna będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów. Zasada ta obowiązuje również podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Ulga abolicyjna w 2021 roku

Polscy rezydenci podatkowi uzyskujący dochody za pracę wykonywaną za granicą, co do zasady, rozliczają te dochody w Polsce na podstawie jednej z poniższych metod unikania podwójnego opodatkowania:

● Metoda wyłączenia z progresją polega na zwolnieniu zagranicznego dochodu z opodatkowania w Polsce. Dochody zagraniczne są brane pod uwagę do ustalenia tzw. efektywnej stawki podatkowej, stosowanej do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, przy czym dochód pochodzący z zagranicy nie podlega ponownie opodatkowaniu w Polsce.
● Metoda proporcjonalnego odliczenia oraz metoda kredytu podatkowego oznaczają opodatkowanie dochodów zagranicznych w Polsce i możliwość proporcjonalnego odliczenia jedynie zagranicznego podatku od podatku ustalonego od łącznych dochodów.

W rozliczeniach PIT za 2020 rok z ulgi abolicyjnej mogą skorzystać podatnicy uzyskujący dochody z zagranicy ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z majątkowych praw autorskich i praw pokrewnych (z określonymi wyłączeniami). Od 2021 roku ulga ta ogranicza się do 1360 zł kwoty dochodu.

Jak zarejestrować firmę za granicą?

Mechanizm zakładania firmy w większości państw jest do siebie bardzo zbliżóny. Jak założyć firmę za granicą? Wszystko zależy od kraju, który przedsiębiorca wybierze. Polacy najczęściej rejestrują swoje działalności gospodarcze w takich państwach jak Wielka Brytania, Słowacja, Czechy, Niemcy, Cypr czy Luksemburg. Obecnie można zrobić to, tak samo jak w Polsce, wystarczy złożyć wniosek przez internet. Ważne jest jednak to, aby przygotować wszystkie niezbędne dokumenty i załatwić wszytskie formalności za jednym razem. Przedsiębiorca, który chce założyć działalność gospodarczą za granicą, w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy w kraju, w którym planuje zarejestrować przedsiębiorstwo, wymagane jest uzyskanie jakichkolwiek pozwoleń lub kwalifikacji zawodowych. Zdarza się, że niektóre branże są obwarowane właśnie tego typu obostrzeniami. Kolejną sprawą jest wybór charakteru działalności, czyli jej formy prawnej. W wielu krajach obowiązuje nieco odmienna specyfika prowadzenia biznesu. Najważniejsze jest to, aby przedsiębiorca poznał lokalne prawo, przepisy podatkowe oraz zapoznał się z podstawowymi zasadami, jakimi muszą kierować się przedsiębiorcy na danym rynku.

Jeśli przedsiębiorca chce zarejestrować firmę w innym kraju UE, obowiązują go przepisy tego kraju, które dotyczą założenia/rejestracji spółki zależnej, oddziału lub agencji oraz większości przepisów tego kraju dotyczących zakładania działalności gospodarczej, w tym spełnienie wymogu uznania kwalifikacji zawodowych i uzyskania niezbędnych zezwoleń. Może być również wymagana zgodność z normami krajowymi, europejskimi lub międzynarodowymi. Informacji o tym, jak postąpić w konkretnym przypadku, udziela punkt kompleksowej obsługi w kraju, w którym przedsiębiorca zamierza świadczyć usługi. Jednak zakładając firmę za granicą, należy pamiętać, że wykonywanie czynności z nią związanych w Polsce, jest niezgodne z prawem.

Podobne artykuły

W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >
Będzie wolne w dniu szczepienia?

Praca

Czy jest szansa na wolne w dniu szczepienia? Pytamy resort pracy

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Redukcja miejsc pracy, obniżki pensji. Rzeczywistość w Polsce dużo gorsza niż na suchych liczbach

Czytaj więcej >
Emerytura stażowa wróciła podczas kampanii wyborczej

Praca

Kolejna obietnica polityków. Dzięki niej, aż 400 tys. Polaków mogłoby przejść na emeryturę znacznie wcześniej

Czytaj więcej >
Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >