Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zamykają sklepy i zwalniają pracowników. Słynna firma odzieżowa zbankrutowała
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 16.05.2024 14:14

Zamykają sklepy i zwalniają pracowników. Słynna firma odzieżowa zbankrutowała

Sklep, manekiny
Fot. Pixabay/Michael_Pointner

Znana marka odzieżowa zbankrutowała. Do sądu rejonowego w Düsseldorfie wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości dla Esprit Europe GmbH z siedzibą w Ratingen. Firma próbowała ratować się cięciem kosztów, niestety kłopoty okazały się zbyt duże.

Nienajlepsza sytuacja gospodarcza Niemiec

Sytuacja gospodarcza naszego zachodniego sąsiada nie jest w ostatnich latach najlepsza. Niemcy będące dotychczas podporą i kołem zamachowym europejskiej gospodarki, pogrążają się w przedłużającej się recesji, co negatywnie oddziałuje również na sytuację w państwach ościennych.

Sytuacja w Niemczech jest zła. Pod koniec 2022 r. silnik wzrostu zatarł się, a w kolejnych kwartałach nastała niewielka, ale uporczywa recesja (-0,3% PKB). Ożywienie miało się pojawić w 2024 r., ale najnowsze prognozy nie napawają optymizmem – zamiast zakładanego jeszcze kilka miesięcy temu wzrostu o 1–1,5% dziś większość ośrodków analitycznych przewiduje najwyżej 0,2–0,5-procentowy, stagnacyjny dryf - czytamy w analizie dla Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie

Esprit - upadek znanej marki odzieżowej

Znajduje to wyraz w coraz większej ilości bankructw w kraju nad Łabą. Tym razem do sądu rejonowego w Düsseldorfie wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości dla Esprit Europe GmbH z siedzibą w Ratingen. Firma próbowała ratować się cięciem kosztów, niestety kłopoty okazały się zbyt duże.

ZOBACZ: PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł

Esprit to spory gracz na rynku odzieżowym. Posiada swoje oddziały w około czterdziestu krajach. Większość, bo aż 124 sklepy działają w Niemczech. 

W ostatnich latach spółki zależne borykały się z niezwykle wysokimi kosztami wynikającymi z inflacji, stóp procentowych i cen energii oraz następstwami pandemii COVID-19 i konsekwencjami konfliktów międzynarodowych. Celem jest restrukturyzacja europejskiej działalności Esprit, która jest zarządzana głównie z Niemiec, oraz jej reorganizacja na przyszłość – podaje w oficjalnym komunikacie Esprit

Co dalej po bankructwie popularnej sieci?

Zdaniem dziennikarzy “Deutsche Welle” bankructwo tej firmy nie jest żadnym zaskoczeniem. Kłopoty Espritu zaczęły się już w 2020 r. Marka przeszła wtedy ochronne postępowanie upadłościowe. Zwolniono wówczas około 30 proc. pracowników, zamykając przy tym niemal sto placówek.

Jednak i tym razem okazało się, że redukcje i zwolnienia, nie są skuteczną odpowiedzią na kryzys. Powzięta strategie nie przyniosła bowiem pozytywnego efektu. Sytuacja stale się pogarszała. Postępowanie upadłościowe obejmie półtora tysiąca pracowników, w samych tylko Niemczech. 

Nie wiadomo, jak postępowanie wpłynie inne spółki należące do grupy, zwłaszcza w Europie. Spółki Esprit w Belgii i Szwajcarii zgłosiły upadłość już w marcu - podaje Deutsche Welle.

Esprit została założona w 1968 r. Firma ma swoje oddziały również w Polsce. 

Źródło: Money.pl/Deutsche Welle/Radio Zet