Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zacznie się lada dzień. Nie dopełnisz obowiązku, zapłacisz drakońską karę
Irmina Jach
Irmina Jach 25.12.2023 18:06

Zacznie się lada dzień. Nie dopełnisz obowiązku, zapłacisz drakońską karę

PIT
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

15 lutego 2024 roku rusza rozliczanie PIT. Od tego dnia Polacy będą mogli skorzystać z usługi "Twój e-PIT" Ministerstwa Finansów lub osobiście złożyć stosowne formularze w urzędach skarbowych. Okno czasowe będzie otwarte do 30 kwietnia. Warto dopilnować tego terminu. W niektórych przypadkach spóźnienie może skutkować surową karą.

PIT 2024. Kto nie musi samodzielnie rozliczać PIT?

W dwóch przypadkach urząd skarbowy rozliczy PIT "z automatu". Osoby rozliczające się za pośrednictwem PIT-37 lub PIT-38 nie muszą podejmować żadnych działań. Urząd skarbowy sam uzupełni formularze. Podatnik będzie mógł zaakceptować lub zmodyfikować je za pośrednictwem usługi "Twój e-PIT", lub podczas wizyty w skarbówce.

Warto pamiętać, że urząd skarbowy, uzupełniając PIT automatycznie, nie uwzględni ulg podatkowych. Odpowiednie działania należy podjąć także, gdy chcemy rozliczyć się ze współmałżonkiem.

Polacy po świętach rzucą się na zakupy do Lidla. Super oferty przed Sylwestrem

PIT 2024. Jakie są rodzaje formularzy PIT

PIT 28, PIT-36, PIT-36L i PIT-37 należy rozliczyć do 30 kwietnia 2024 roku, a PIT-16 lub PIT-16A — do 28 lutego 2024 roku. Czym różnią się poszczególne formularze? Wyróżniamy następujące rodzaje PIT:

  • PIT-37 dotyczy wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innych umów cywilnoprawnych, których zaliczki na podatek dochodowy były wpłacane przez pracodawcę lub zleceniodawcę.
  • PIT-38 dotyczy podatnika, który uzyskał dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziału w spółkach lub pochodnych instrumentów finansowych.
  • PIT-39 jest przeznaczony dla podatników, którzy osiągnęli dochód na skutek sprzedaży nieruchomości lub z realizacji praw związanych z nieruchomościami.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy bon w wysokości 2500 złotych. Skorzystają tysiące Polaków

  • PIT-36 dotyczy podatników, którzy samodzielnie opłacali zaliczki na podatek dochodowy — najczęściej osoby prowadzące działalność gospodarczą. PIT-36 składają także osoby pracujące za granicą lub wynajmujące nieruchomość, podatnicy rozliczający straty z poprzednich lat, a także osoby, które rozliczają dochody małoletnich w ramach własnego rozliczenia dochodów, bądź odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych.
  • PIT-36L dotyczy przedsiębiorców rozliczających podatek liniowy.
  • PIT-28 jest przeznaczony dla podatników rozliczających dochód na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
  • PIT-16A obejmuje osoby rozliczające się według karty podatkowej.

PIT 2024. Czym grozi spóźnienie z rozliczeniem?

Osoby, które rozliczają się na podstawie PIT-37 lub PIT-38, nie muszą martwić się konsekwencjami spóźnienia. Jedyną niedogodnością będzie niemożność skorzystania z ulg. W pozostałych przypadkach sytuacja będzie zgoła inna. 

Jeśli kilka dni po upływie terminu na złożenie PIT do urzędu skarbowego nie dokonamy rozliczenia i nie złożymy tzw. czynnego żalu, popełnimy czyn zabroniony. Jeśli kwota podatku do zapłaty nie przekracza pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, spóźnienie zostanie potraktowane jako wykroczenie skarbowe i obarczone grzywną do 37 tys. złotych.

Jeśli kwota podatku przekroczy 17 450 zł, w grę wchodzi oskarżenie o przestępstwo skarbowe. Karami za przestępstwa skarbowe są: kara grzywny w stawkach dziennych, kara ograniczenia wolności, a ostatecznie nawet kara pozbawienia wolności.

Tagi: Podatki PIT Kara