Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zacznie się już 1 stycznia 2024 r. Nowe przepisy dla kierowców i ogromne mandaty za ich niedopilnowanie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.12.2023 13:34

Zacznie się już 1 stycznia 2024 r. Nowe przepisy dla kierowców i ogromne mandaty za ich niedopilnowanie

Samochód
Iberion

W nadchodzącym roku kierowców czekają zmiany w przepisach. Są one szczególnie ważne dla tych, którzy w najbliższym czasie planują zmianę pojazdu. Okazuje się, że 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie obowiązek, którego niedopełnienie może nas wiele kosztować.  

Kierowców czekają spore zmiany

W teorii polskie prawo nakazuje nowym właścicielom używanych aut przerejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni. W praktyce jednak przepis ten nie był nigdy egzekwowany, bo wystarczyło tylko złożyć odpowiednie zgłoszenie nabycia auta, co chroniło nas przed karą. Okazuje się, że od 1 stycznia wszystko ma się w tej kwestii zmienić.

Zobacz także: Nowy pakiet sankcji uderzy we właścicieli aut w Polsce. Będzie drożej niż było

Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątku

Nowe przepisy już od 1 stycznia 2024 r.

Od 1 stycznia 2024 roku sprawa nie będzie już taka prosta. Każdy kierowca bowiem będzie miał bezwzględny obowiązek przerejestrowania samochodu w ciągu 30 dni i nie będzie już możliwe złożenie odpowiedniego zgłoszenia. 

Proces rejestracji auta będzie wiązał się także zwrotem starego dowodu rejestracyjnego oraz zmianą hologramów na starych tablicach. Ten nowy obowiązek będzie uciążliwy szczególnie dla niektórych osób. Obejmie on bowiem też przedsiębiorców, którzy kupują pojazdy po to, by je potem sprzedać.

Ogromne mandaty za niedopełnienie tego obowiązku

Kierowcy, którzy planują zakup używanego auta, muszą mieć się na baczności. Za niedopilnowanie obowiązku przerejestrowania auta w ciągu 30 dni grozi im 500 złotych kary. Jeśli nie zrobią tego przez 180 dni, zapłacą 1000 złotych. Te kwoty dotyczą jednak osób prywatnych.

Natomiast jeśli chodzi o przedsiębiorców, to niedopełnienie tego obowiązku przez 90 dni poskutkuje karą w wysokości 1000 zł, a po 180 dniach, będą musieli zapłacić aż 2000 złotych.