Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowy pakiet sankcji uderzy we właścicieli aut w Polsce. Będzie drożej niż było
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.12.2023 21:38

Nowy pakiet sankcji uderzy we właścicieli aut w Polsce. Będzie drożej niż było

korek samochodowy
Pixabay/staboslaw

Przyjęty przez Unię Europejską nowy pakiet sankcji na Rosję będzie miał niekorzystne efekty również dla Polski. Gdy zacznie obowiązywać za ponad rok, wszyscy odczujemy jego efekty - głównym skutkiem będzie bowiem wzrost cen.

Kolejne sankcje na Rosję

W połowie grudnia Unia Europejska przyjęła 12. już pakiet sankcji skierowanych przeciwko Rosji. Jak przypomina serwis money.pl, obejmuje on handel diamentami oraz gazem LPG.

W przypadku gazu, UE dopuściła okres przejściowy o długości 12 miesięcy. Po jego upływie zacznie obowiązywać całkowite embargo na import LPG z Federacji Rosyjskiej.

Nietypowy przywilej Morawieckiego. Były premier zaoszczędził sporą sumę

Nowe sankcje odbiją się na właścicielach aut w Polsce

Doniesienia o okresie przejściowym to powód do radości wśród przedstawicieli branży gazowej. Ze słów prezesa Polskiej Izby Gazu Płynnego Pawła Bielskiego dla wnp.pl wynika, że te 12 miesięcy pozwoli na odpowiednie przygotowanie się rynku na nadchodzące zmiany.

Embargo oznacza jednak i złe wiadomości, szczególnie dla kierowców. Zdaniem Bielskiego, sankcje spowodują skok cen LPG nawet o 30 proc. Prawdziwą skalę podwyżek ciężko jednak oszacować; z drugiej strony odczuje je spora ilość Polaków - po naszych drogach porusza się bowiem blisko 3 mln samochodów z instalacją LPG.

Będzie drożej

Paweł Bielski widzi jednak jedno rozwiązanie, które pozwoliłoby na znaczne zmniejszenie ryzyka podwyżek dla Polski. Chodzi bowiem o wybudowanie terminala morskiego LPG, co pozwoliłoby na import gazu drogą morską.

Prezes PIGP w swojej wypowiedzi dla wnp.pl przypomniał, że w funduszu zapasów obowiązkowych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych znajduje się ponad 2,25 mld zł. Środki te pozwoliłyby na wybudowanie portu specjalnie pod dostawy LPG.

źródło: money.pl