biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Energetyka > Zacznie się 24 maja. Właściciele domów muszą to wiedzieć, nadchodzą ważne zmiany
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 21.05.2025 18:15

Zacznie się 24 maja. Właściciele domów muszą to wiedzieć, nadchodzą ważne zmiany

dom
Fot. OleksandrPidvalnyi/Pixabay

Każdy właściciel domu w Polsce będzie musiał dostosować się do nowych wytycznych Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Te wejdą w życie już za kilka dni, ale nie wszystkim przypadną do gustu. Tak jak w wielu innych przypadkach, liczne pozytywne zmiany mogą iść w parze z obciążeniem finansowym. Odczuje je zwłaszcza jedna grupa.

Rewolucja od 24 marca 2025. Właściciele domów zauważą to na zakupach

Zwłaszcza przy obecnych cenach nieruchomości, posiadanie własnego domu jednorodzinnego może wydawać się nieosiągalnym marzeniem. Łatwo zapomnieć, że bycie właścicielem nieruchomości wiąże się z szeregiem obowiązków i wytycznych, o których trzeba stale pamiętać. Szczególnie gdy te ulegają zmianie.

W ostatnich latach Polacy odczuwają to zwłaszcza jeśli chodzi o przepisy dotyczące wprowadzania bardziej ekologicznych rozwiązań. Tak będzie również w tym przypadku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska. Od 24 maja część właścicieli będzie musiała sięgnąć głębiej do kieszeni, kupując produkty do domu.

Dorota Sierakowska, Adam Glapiński, Krzysztof Paszyk
Rządowy program do kosza? Dorota Sierakowska dla BiznesInfo: „Pojawiają się głosy krytyki”
GIS podnosi alarm. Truskawki ze znanej sieci skażone groźną bakterią. Natychmiast je wyrzuć Bliski doradca Dudy zmienia front. Właśnie przeszedł na stronę Trzaskowskiego

Tych artykułów już nie kupisz. Nowe wytyczne dla producentów

Przepisy, które wejdą w życie z dniem 24. maja, dotyczą wymagań jakościowych dla określonej grupy produktów. Chodzi konkretnie o biomasę drzewną, sprzedawaną w postaci pelletu lub brykietu. Ta stanowi popularne paliwo grzewcze w domach jednorodzinnych. Od tego dnia do każdej partii paliwa będzie dołączony dokument, który potwierdzi jego jakość. Dzięki tej zmianie zostanie utrzymana nie tylko większa kontrola nad rynkiem, ale również sami konsumenci zyskają pewność co do tego, jaki produkt trafi do ich domu i jakiej jakości paliwem będą go ogrzewać.

Wytyczne obejmą brykiet drzewny, pellet drzewny i pellet do urządzeń grzewczych, przyporządkowane do klasy 3., 4. i 5., a także tych, które spełniają wymogi ekoprojektu. Producenci mają obowiązek dostosować się do nowych wytycznych. Może to jednak negatywnie wpłynąć na cenę produktów, które obejmą zmiany. Mimo to okazuje się, że nie wszyscy właściciele domów odczują tę różnicę.
 

house-4516175_1280.jpg
Fot. Schluesseldienst/Pixabay

Za jakość trzeba płacić? Tak nowe rozporządzenie może wpłynąć na ceny

Rozporządzenie dotyczące jakości obejmie szeroki wachlarz parametrów. Producenci będą musieli zadbać o odpowiedni poziom wilgotności, wartość opałową, gęstość nasypową, zawartość azotu, siarki, chloru itp. Dzięki temu z rynku mają zostać wykluczone wszystkie produkty, których spalanie jest szkodliwe dla środowiska z powodu zanieczyszczeń, tworzyw sztucznych czy innych dodatków chemicznych, wchodzących w ich skład.

Wydaje się oczywiste, że dostęp do materiałów lepszej jakości będzie wiązać się również z wyższą ceną. Eksperci przyznają, że trudno przewidzieć jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, jak nowe przepisy wpłyną na ceny pelletu i brykietu, jak podaje Radio Zet. Warto jednak pamiętać, że firmy, które już wcześniej produkowały paliwa wysokiej jakości, nie będą musiały martwić się rozporządzeniem.

Ministerstwo Klimatu i Środowisko podkreśla, że jedynie w przypadku produktów niespełniających norm konieczna będzie modernizacja produkcji i kontrola jakości. Jeśli zatem wcześniej decydowaliśmy się na tańsze zamienniki, kierując się bardziej niską ceną niż wysoką jakością, teraz zmiany mogą dotknąć również naszego portfela. Nowe wytyczne zmuszą bowiem producentów do zachowania konkurencyjności swoich produktów, jednocześnie mając napędzić zainteresowanie paliwami z biomasy.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: