Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wymień okna za darmo. Pieniądze czekają, ale są konkretne warunki
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 03.10.2023 17:57

Wymień okna za darmo. Pieniądze czekają, ale są konkretne warunki

pieniądze
materiały własne Iberion

Wymiana okien nie musi kosztować fortuny. Istnieje szansa, aby nie ponieść żadnych kosztów. Wymiana okien za darmo jest możliwa, ale postawione zostały konkretne warunki. Istnieją aż trzy poziomy dofinansowania. Wyjaśniamy.

Ile kosztuje wymiana okien? Możesz zrobić to za darmo

Wymiana okien w mieszkaniu to wyjątkowo wysoki koszt. Domowe budżety obciążone galopującą inflacją nie posiadają zbędnych pieniędzy, które przeznaczyć można na wymianę stolarki okiennej. Niemniej taka inwestycja procentuje w przyszłości.

Nowoczesne okna gwarantują mniejsze straty ciepłą, a to w nadchodzącym sezonie grzewczym jest kluczowe w przypadku chęci ograniczenia wydatków na węgiel. Wiele osób widząc jednak ile kosztuje wymiana okien, rezygnuje z tego już na starcie. To wielki błąd, gdyż można albo uzyskać dofinansowanie, albo całkowite pokrycie kosztów. Mowa o programach Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie.

Trzy poziomy dofinansowania, możesz wymienić okna praktycznie za darmo

W jaki sposób nie zapłacić ani grosza za wymianę okien na nowe? W rządowych programach jasno wskazano, iż pełne pokrycie kosztów termomodernizacji przysługuje jedynie osobom posiadającym najniższe dochody. Aby otrzymać zwrot pieniędzy za wymianę okien budynek, w którym dojdzie do remontu, musi być starszy niż 10 lat, a w przypadku domów wielorodzinnych zapotrzebowanie na ciepło musi się w wyniku termomodernizacji zmniejszyć o minimum 40 procent.

Darmowa wymiana okien jest możliwa, ale warto zwrócić uwagę również na inne progi dofinansowania tego zabiegu. - Program “Ciepłe Mieszkanie” składa się z czterech części, pierwsze trzy dedykowane osobom fizycznym, dla których obowiązują trzy poziomy dofinansowania uzależnione od dochodów oraz ostatnia, czwarta część, dla wspólnot - czytamy na rządowej stronie.

Takie są progi w rządowym programie, jest ważne zastrzeżenie

Podstawowy poziom dofinansowania został ustanowiony na kwotę 16,5 tys. zł, nie więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych na jeden lokal mieszkalny. Dotyczy on osób z dochodami 135 tys. zł rocznie. Wyższa dotacja przysługuje osobom z miesięcznymi dochodami do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w jednoosobowym. - Wówczas można starać się o 27,5 tys. zł, do 60 proc. kosztów kwalifikowanych lub 29,5 tys. zł (do 65 proc. kosztów), jeśli to lokal z listy gmin najbardziej zanieczyszczonych - czytamy w zasadach zwrotu kosztu wymiany okien. 

Trzeci próg przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, gdzie dochód na jedną osobę nie przekracza 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w jednoosobowym. Wtedy zgarnąć można aż 41 tysięcy złotych wsparcia na wymianę okien. Niemniej pojawiło się ważne zastrzeżenie wyszczególnione przez urzędników. - Program “Ciepłe Mieszkanie” nie dofinansowuje wyłącznie wymiany stolarki okiennej i/lub drzwiowej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Wymiana stolarki możliwa jest pod warunkiem demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. “kopciuchów”) służących do ogrzewania lokalu oraz zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w tym lokalu - czytamy w ostrzeżeniu na stornie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

wymiana-okien-pieniadze.jpg
Źródło: MKiŚ

Źródło: MKiŚ