Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można się starać nawet o 44 tys. zł. Nabór wniosków rusza już dziś
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 29.09.2023 11:49

Można się starać nawet o 44 tys. zł. Nabór wniosków rusza już dziś

pieniądze
East News

Już dziś startuje nabór do programu „Czyste powietrze". Można otrzymać dofinansowanie w wysokości niemal 44 tys. zł. 

Rusza program „Czyste powietrze"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła kolejny nabór do programu „Czyste powietrze". Budżet programu wyniesie 1,75 mld zł - do 41 tys. dla osób fizycznych i do 375 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych.

Program „Czyste powietrze" rusza już dziś, 29 września. Ze wsparcia będą mogli skorzystać mieszkańcy kamienic, wspólnot mieszkaniowych i lokatorzy mieszkań komunalnych.

Dzięki otrzymanym środkom można wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, a tym samym nieekologiczne piece na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższanym standardzie, ogrzewanie elektryczne czy pompy ciepła. Środki te można przeznaczyć też na wymianę okien i drzwi, ale również wykonanie i modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Ile pieniędzy można zyskać?

W ramach pierwszej grupy  beneficjentów, czyli właścicieli mieszkań oraz najemców w zasobie komunalnym, przewidziane są trzy progi wsparcia. 

Jeśli twoje roczne dochody wynoszą maksymalnie 135 000 zł, masz szansę otrzymać dotację do 16 500 zł na poprawę warunków mieszkania. Jednak ta dotacja nie może przekroczyć 30% kosztów, jakie poniesiesz. Jeśli mieszkasz w gminie, gdzie problem z zanieczyszczeniem jest większy, możesz otrzymać dotację do 19 000 zł, ale nadal nie więcej niż 35% kosztów.

Większe dotacje są dla osób o niższych dochodach. Jeżeli twój miesięczny dochód na osobę w twoim gospodarstwie domowym nie przekracza 1090 zł w przypadku gospodarstwa wieloosobowego lub 1526 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, lub jeśli otrzymujesz stałe wsparcie finansowe w postaci zasiłku (np. zasiłek rodzinny, opiekuńczy), to możesz ubiegać się o większą dotację. Może to wynieść do 41 000 zł (90% kosztów kwalifikowalnych) lub nawet 43 900 zł (95% kosztów) w miejscowościach o wyższym poziomie zanieczyszczenia.

 Jeśli jesteś częścią wspólnoty mieszkaniowej, możesz otrzymać dotację na poprawę warunków w budynku. Maksymalnie możesz uzyskać 60% kosztów kwalifikowalnych. W zależności od zakresu prac, można otrzymać do 350 000 zł na termomodernizację z wymianą źródła ciepła, do 360 000 zł, jeśli dodatkowo planujesz instalację mikroinstalacji fotowoltaicznej (lub 375 000 zł, jeśli zamierzasz zainstalować pompy ciepła), lub do 150 000 zł, jeśli projekt dotyczy tylko termomodernizacji bez wymiany źródła ciepła.

Wnioski

Mieszkaniec nie może sam złożyć wniosku do funduszu ochrony środowiska. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski w rozmowie z PAP, wyjaśnił, że w startującym w piątek naborze mogą aplikować gminy.

Polega to na tym, że np. mieszkaniec zgłasza się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i zgłasza swoją chęć do udziału w programie. Następnie gmina przystępuje do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska z wnioskiem o przyznanie środków. Kiedy już je otrzyma podpisuje umowy z mieszkańcami i wypłaca im dotacje po realizacji inwestycji.