Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dopłata na wymianę pieca, drzwi i okien. Wiadomo już, kiedy ruszy kolejna edycja słynnego programu
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 21.09.2023 12:20

Dopłata na wymianę pieca, drzwi i okien. Wiadomo już, kiedy ruszy kolejna edycja słynnego programu

kaloryfer
Biznesinfo

Będzie można uzyskać dotację na wymianę ogrzewania. Podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska zapowiedziała, kiedy ruszy kolejny w ramach programu  „Ciepłe mieszkanie". Zwiększono także budżet programu.

Program „Ciepłe Mieszkanie"

„Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie programu „Czyste Powietrze”, kierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych.  Pilotażowy nabór wniosków odbył się w 2022 roku, a pierwotny budżet programu wynosił 1,4 mld zł. W ramach naboru podpisano 374 umowy z gminami, co pozwoli na realizację inwestycji dla przeszło 33,5 tys. lokali mieszkalnych.

Dzięki programowi można wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, a tym samym nieekologiczne piece na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższanym standardzie, ogrzewanie elektryczne czy pompy ciepła. Dofinansowanie można przeznaczyć też na wymianę okien i drzwi, ale również wykonanie i modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

W Polsce można dostać nowe drzwi lub okna całkowicie za darmo

Nabór wniosków od 29 września

Podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska ogłosiła kolejny nabór do programu. Tym razem jego budżet wyniesie 1,75 mld zł - do 41 tys. dla osób fizycznych i do 375 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. 

- Pięć lat temu uruchomiliśmy program "Czyste Powietrze" dla mieszkańców domów jednorodzinnych, który cieszy się ogromną popularnością. 29 września ruszy program "Ciepłe Mieszkanie" z budżetem 1,75 mld zł na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych - powiedziała szefowa klimatu Anna Moskwa.

Ze wsparcia będą mogli skorzystać mieszkańcy kamienic, wspólnot mieszkaniowych i lokatorzy mieszkań komunalnych.

Trzy progi dofinansowania

Podstawowy poziom dofinansowania - przy dochodach do 135 tys. zł rocznie to szansa na dotację do 16,5 tys. zł, ale nie więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych na jeden lokal mieszkalny. W przypadku gmin bardziej zanieczyszczonych można uzyskać dofinasowanie do 19 tys. zł, nie więcej niż 35 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Na wyższe dotacje mogą liczyć ci, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w jednoosobowym lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego - do 41 tys. zł wsparcia (do 90 proc. kosztów kwalifikowalnych) lub 43,9 tys. zł (95 proc. kosztów) w miejscowościach najbardziej zanieczyszczonych.

Czwarta część programu jest adresowana do wspólnot mieszkaniowych. Maksymalnie można zyskać dotację do 60 proc. kosztów kwalifikowalnych. Do 350 tys. zł można uzyskać w przypadku  kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła, do 360 tys. zł jeśli przedsięwzięcie obejmuje dodatkowo zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (lub 375 tys. zł dla zadania uwzględniającego pompy ciepła) oraz do 150 tys. zł, jeśli projekt zakłada tylko termomodernizację bez wymiany źródeł ciepła.