Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą dodatkowe pieniądze. Korzystne zmiany dla emerytów
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 02.10.2023 19:37

Będą dodatkowe pieniądze. Korzystne zmiany dla emerytów

pieniądze
Domena publiczna

Od czerwca tego roku emeryci mają powód do zadowolenia. Nowe, bardziej elastyczne przepisy pozwalają emerytom na zwiększenie swoich dochodów z działalności zawodowej bez ryzyka zmniejszenia świadczeń emerytalnych otrzymywanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zaktualizowane przepisy zwiększają możliwość dodatkowego zarobku dla emerytów

Poprzedni stan prawny, w którym dochody z dodatkowej pracy mogły negatywnie wpływać na wysokość otrzymywanych emerytur, budził wiele kontrowersji i pytań o elastyczność systemu emerytalnego w Polsce. Zmiany legislacyjne, które weszły w życie w czerwcu, wprowadzają znaczące rozluźnienie  w ograniczeniach.

Progi i limity

W celu utrzymania pełnej wysokości świadczenia, emeryci powinni upewnić się, że ich dochody z dodatkowych źródeł nie przekraczają 70% przeciętnego wynagrodzenia krajowego,które czerwcu wyniosło 4364,70 zł brutto

Z kolei maksymalny limit dodatkowych dochodów został ustalony na poziomie 130% przeciętnego wynagrodzenia, a więc 8105,80 zł brutto.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski podkreśla, że zależnie od tego, który z powyższych progów zostanie przekroczony, emeryci (po zmianach w limitach) mogą liczyć na dodatkowe środki w wysokości około 168 złotych lub 312 złotych.

Warto śledzić zmiany w prawie

W obliczu cyklicznych, mających miejsce co 90 dni aktualizacji limitów, to pozytywna wiadomość dla wszystkich emerytów, którzy aspirują do zwiększenia swoich dochodów.

Nowe przepisy wprowadzają dodatkowy komfort finansowy dla seniorów, co z pewnością wpłynie na poprawę ich jakości życia. 

Niezmiernie ważne jest jednak, aby świadomie zarządzać dodatkowymi dochodami i regularnie monitorować wszelkie zmiany w przepisach, aby uniknąć ewentualnych niejasności i konsekwencji związanych z przekroczeniem ustalonych limitów.

Tagi: Emerytura