Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wracają niedziele handlowe. Nawet 30 w roku
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.05.2024 16:48

Wracają niedziele handlowe. Nawet 30 w roku

sklep
Fot. materiały własne

Tak, chcemy robić zakupy w niedzielę. Nie, wolimy mieć wtedy wolne. Polakom trudno dogodzić w sprawie niedziel handlowych. Nic więc dziwnego, że od sześciu lat praktycznie bez przerwy trwają rozmowy na ten temat. Wygląda jednak na to, że ktoś wreszcie znalazł rozwiązanie tego problemu.

Polacy nie chcą pracować w niedzielę

To jeden z czołowych argumentów za utrzymaniem zakazu handlu. Dzięki sklepom zamkniętym w ostatni dzień tygodnia, osoby zatrudnione w tym obszarze mogą bez przeszkód spędzić czas z rodziną i odpocząć. Nie wszystkim jednak odpowiada taka filozofia.

Część Polaków, wręcz przeciwnie, chętnie popracuje w niedzielę, jak chociażby osoby o niższych dochodach czy studenci studiów dziennych, dla których weekend to jedyny dogodny czas na pracę. Atmosferę od lat dodatkowo podgrzewają także klienci, którzy w niedzielę wreszcie mają czas, by spokojnie zrobić zakupy. Dla nich problemem jest fakt, że nie mają gdzie.

Okazuje się jednak, że wbrew utrzymywanej przez lata narracji, wszystkie te podejścia da się ze sobą pogodzić. Oto poszukiwany od 2018 roku ”złoty środek”.
 

Ważny komunikat PKO BP do wszystkich klientów. Bank wprowadza zmiany

Kasjerzy stawiają jeden warunek

Widać, że przeprowadzone w ostatnim czasie rozmowy z kasjerami przyniosły efekty. W wyniku badania UCE Research stało się jasne, że dla pracowników sklepów problemem nie jest praca w niedzielę sama w sobie. Wiele osób chętnie obsłuży wtedy klientów — dając w ten sposób współpracownikom możliwość wypoczynku — ale za odpowiednią stawkę.

Nowa ustawa, która pierwsze czytanie ma już za sobą, proponuje właśnie taki kompromis: dwie niedziele handlowe w miesiącu, podwójna stawka dla pracowników i dodatkowy dzień wolnego w tygodniu. Trzeba przyznać, że to nie brzmi źle, prawda? Tutaj jednak zaczynają się problemy.
 

Kiedy wrócą niedziele handlowe?

Ustawa już jest, ale kiedy wejdzie w życie — to nieco inna kwestia. Andrzej Duda już zapowiedział, że nie zamierza popierać zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Dlatego mimo że zmiany w sklepach mogłyby zostać wprowadzone nawet we wrześniu, prawdopodobnie poczekamy na nie nawet do przyszłego roku. Sprawa jest już jednak właściwie przesądzona: niedziele handlowe wracają.

źródło: portal parentingowy