Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Po 1 lipca nie będzie już innej opcji. Chodzi o butelki z przytwierdzoną zakrętką
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 27.05.2024 18:58

Po 1 lipca nie będzie już innej opcji. Chodzi o butelki z przytwierdzoną zakrętką

butelki
Fot. Unsplash.com/Haneen Krimly

Już od 1 lipca odczujemy skutki dyrektywy plastikowej. Zgodnie z nią na producentów zostanie nałożony wymóg fabrycznego przytwierdzania nakrętek do wszystkich butelek. Nowe przepisy powinny zwrócić także uwagę konsumentów – co się stanie, jeśli zdecydujemy się oderwać nakrętkę? Czy grożą za to konsekwencje? Ministerstwo Klimatu i Środowisko odpowiedziało na kluczowe pytania w tej sprawie.

Dyrektywa plastikowa wchodzi w życie

Czym jest dyrektywa SUP (Single Use Plastic), zwana inaczej plastikową? To akt prawny Unii Europejskiej, który dotyczy ograniczenia użycia plastiku jednorazowego. Jej założenia znalazły swoje odzwierciedlenie w polskim prawie jeszcze w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku – od tego dnia wszystkie wprowadzone do sprzedaży produkty w butelkach i kartonach będą musiały posiadać fabrycznie przytwierdzoną nakrętkę.

Nawet 5000 złotych kary, przepisy mówią jasno. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć

Skutki dyrektywy plastikowej

Unijna dyrektywa powstała w celu zwiększenia liczby plastiku poddawanego recyklingowi. Dzięki przytwierdzeniu nakrętki, ta zawsze będzie mogła zostać przetworzona razem z butelką. Jeśli nie będą one połączone, najprawdopodobniej nie zostaną poddane recyklingowi. Wszystko przez to, że ich rozmiary są zbyt małe – nie zostają one wykryte przez maszyny sortujące i trafiają do odpadów nie do przetworzenia. Nowe przepisy wywołały szerokie poruszenie w Polsce. Wiele osób zwracało uwagę na fakt, że za ich sprawą rzekomo nie będzie można już przeprowadzać akcji charytatywnych, polegających na zbieraniu nakrętek.

ZOBACZ: Ważny komunikat PKO BP do wszystkich klientów. Bank wprowadza zmiany

Butelki z przytwierdzoną nakrętką – czy można ją oderwać? Ministerstwo tłumaczy

Jak będą wyglądały nowe przepisy w praktyce?

Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytania Interii Biznes.

Czy możemy mieć jakieś problemy ze względu na oderwanie nakrętki od butelki? Resort klimatu mówi w tej sprawie jasno – nowe prawo zakłada jedynie fabryczne wymogi co do produkcji butelek, a nie sankcje na konsumentach, którym zdarzy się odłączyć je od zakrętki. Ponadto na ten moment nie są przewidziane jakiekolwiek zmiany w prowadzeniu charytatywnych zbiórek nakrętek.

Jeżeli natomiast konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania – dodało ministerstwo.

Źródło: biznes.interia.pl