Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wielkie zmiany na Poczcie Polskiej. To może być koniec tradycyjnego awizo
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 09.06.2024 09:39

Wielkie zmiany na Poczcie Polskiej. To może być koniec tradycyjnego awizo

Awizo
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Szykuje się prawdziwa rewolucja w Poczcie Polskiej. Tradycyjne, znane nam już od lat papierowe awizo, ma szansę w najbliższym czasie przejść do historii. Czyżby oznaczało to koniec frustrujących historii z przegapieniem ważnego terminu? Co trzeba wiedzieć?

Awizo - król skrzynki pocztowej

Popularne i znane nam od lat papierowe awizo, kto z nas nie miał z nim do czynienia? Jak często zdarzało się znaleźć je w skrzynce, choć tego dnia byliśmy w domu, specjalnie czekając na listonosza, który nie pofatygował się to sprawdzić. W teorii przecież, powinno być zostawiane jedynie w przypadku braku adresata. Teoria jednak teorią, a życie życiem. 

W praktyce bowiem nader często listonosze, idąc na skróty, od razu zostawiają w skrzynce popularną karteczkę, bez próby dotarcia do adresata. Tym samym zmuszeni jesteśmy udać się na pocztę stacjonarnie i niejednokrotnie odstać swoje w kolejce. Albo – co gorsza – w ogóle nie wiemy o istnieniu danego pisma, bo awizo nie trafiło nawet do skrzynki - osobista historia autora, w przypadku korespondencji z urzędem skarbowym

O co chodzi z nakrętkami przyczepionymi do butelek? To dopiero początek zmian

e-Doręczenia zastąpią awizo?

Takie historie mają szansę przejść do lamusa. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada bowiem w tym zakresie duże zmiany. Od 1 października 2024 r. podmioty publiczne będą miały obowiązek stosować e-Doręczenia. Co warte podkreślenia, ma to dotyczyć pism z urzędów miast, gmin, powiatów, ale też ministerstw, ZUS-u czy NFZ-u. 

e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru - czytamy na rządowym portalu gov.pl

ZOBACZ: ZUS przypomina o ważnym obowiązku. Komunikat jest jasny 

Tradycyjne awizo nie przejdzie więc jeszcze całkowicie do historii, ale takie rozwiązanie bez wątpienia dla wielu osób stanowić będzie duże udogodnienie. Zaoszczędzi również stresu z nieotrzymaniem pisma i przegapieniem ważnego terminu. 

Trzeba utowrzyć specjalny adres

W jaki sposób będzie można skorzystać z e-Doręczenia? To dość proste i dobrowolne. Wystarczy utworzyć specjalny adres do e-Doręczeń. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli utworzymy taki adres, to urzędowa korespondencja dochodzić będzie do nas już tylko w takiej formie. Urzędy będą zobowiązane do jej stosowania. Na adres ten otrzymamy także listy z podmiotów niepublicznych, jak notariusze i adwokaci. 

Od 1 października podmioty publiczne będą miały obowiązek korzystać z e-Doręczenia – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.