Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > O co chodzi z nakrętkami przyczepionymi do butelek? To dopiero początek zmian
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 09.06.2024 07:53

O co chodzi z nakrętkami przyczepionymi do butelek? To dopiero początek zmian

Nakrętki butelek
Fot. Willfried Wende

Kwestia przytwierdzonych do butelek plastikowych nakrętek, to w ostatnich miesiącach temat niezwykle nośny medialnie. Pomijając ideologiczne spory, postaramy się wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi w tzw. dyrektywie plastikowej? 

Cały ten plastik

Wydawać się może, iż szczególnie w ostatnich miesiącach niepozorne plastikowe nakrętki zdominowały przestrzeń medialną w tematyce dotyczącej Unii Europejskiej. Część internautów grzmi, że Bruksela, zamiast debatować nad rozwiązywaniem realnych problemów, zajmuje się drobiazgami.

ZOBACZ: Zmiany w handlu internetowym. Co trzeba wiedzieć? 

W sieci coraz bardziej popularne są wypowiedzi o rozwiniętych, produkujących nowoczesne samochody Chinach i zacofanej, walczącej z plastikiem Europie. Tymczasem pomijając ideologiczne spory, odpowiedź na to, dlaczego tak się dzieje, jest całkiem logiczna. 

Polaków czeka gwałtowna podwyżka cen gazu? Nowe stawki już od 1 lipca

Unijna próba ograniczenia produkcji odpadów

Unia Europejska w trosce o poprawę klimatu, już od kilku lat konsekwentnie próbuje ograniczyć produkcję śmieci. Nakrętki przykręcone do butelek to dopiero początek. Politycy chcą pójść znacznie dalej. Zniknąć mają m.in. foliowe opakowania na owoce i warzywa, jednorazowe kubki, plastikowe saszetki na keczup, hotelowe miniaturowe buteleczki na szampon oraz na inne kosmetyki.

Ekolodzy od dawna już alarmują, że te niepozorne nakrętki, znajdują się w pierwszej piątce najbardziej szkodliwych śmieci trafiających do oceanu. Problem jest więc całkiem realny. Wpływa to nie tylko na niepotrzebne przedostawanie się do oceanów cząstek mikroplastiku, ale również na śmierć wielu morskich zwierząt, które myląc nakrętki z pożywieniem, często umierają w męczarniach. 

Dyrektywa plastikowa

W celu zmniejszenia ilość niepotrzebnych śmieci oraz zapobieżenia tego typu sytuacjom, Unia wprowadza tzw. dyrektywę plastikową. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 lipca 2024 r. Oprócz omawianych nakrętek, firmy będą musiały zapewniać klientom alternatywne opakowania w miejsce plastikowych. 

W przypadku braku stosowania się do nowych wymogów, grozić będą kary. Od 2030 r. zniknąć mają m.in. jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa oraz cienkie torby na artykuły spożywcze, czyli tzw. zrywki.