Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Właściciele ogródków działkowych muszą uważać. Za to można dostać ogromną karę
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 08.06.2024 12:35

Właściciele ogródków działkowych muszą uważać. Za to można dostać ogromną karę

Działka
Fot. Pixabay.com/Hans

Wycinanie drzew i krzewów, nawet na własnej posesji jest bez wymaganego zezwolenia przeważnie nielegalne. Za takie działanie grożą konkretne kary. Co trzeba wiedzieć, by ich uniknąć?

Wzrost popularności ogródków działkowych

W ostatnich latach obserwujemy duży wzrost popularności ogródków działkowych. Istotny wpływ na taki stan rzeczy miała pandemia COVID-19. Działki kojarzone jeszcze do niedawna głównie z emerytami, stały się na rynku pożądane i rozchwytywane. W niektórych miastach ceny osiągają kwoty rzędu 200 tys. zł. 

W I kwartale br. 1 mkw. działki kosztował średnio 331 zł, co stanowi wzrost o 38 proc. rdr. Pierwszy oraz ostatni kwartał roku charakteryzuje się zazwyczaj niższymi cenami gruntów o przeznaczeniu rekreacyjnym, co oznacza, że w najbliższych miesiącach ceny będą rosnąć - podaje money.pl

Sanatorium za darmo. Te osoby nie muszą płacić za pobyt w uzdrowisku

Wycinka drzew i krzewów

Siłą rzeczy przy takiej popularności ogródków działkowych, trafiały one również w ręce osób, które nie do końca są zaznajomione ze swoimi prawami i obowiązkami w tym zakresie. 

ZOBACZ: Niektórzy Polacy stracą działki? Szykują się kluczowe zmiany w prawie 

Dla niektórych może to być zaskakujące, ale dostosowując posesję do swoich wyobrażeń, nie możemy zrobić wszystkiego, co nam się podoba. Chodzi np. o wycinkę drzew i krzewów. Według ustawy o ochronie przyrody, zezwolenie nie jest wymagane, kiedy obwód pnia na wysokości 5 cm od podłoża, nie przekracza:

  • 80 cm – dla topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego;
  • 65 cm – dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego,
  • 50 cm – dla pozostałych gatunków drzew.

Bez zezwolenia wycinać można także drzewa i krzewy owocowe oraz krzewy ozdobne i te, które rosną w skupisku o powierzchni do 25 m kw.

Jakie są kary za wycinkę bez wymaganego zezwolenia?

Jeżeli drzewo, które chcemy wyciąć, nie mieści się w wykazie podanych wyżej wyjątków, na jego ścięcie musimy uzyskać zezwolenie. O takie zwrócić się musimy do właściwego organu administracji publicznej - wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. 

W razie niedotrzymania tego obowiązku narażamy się na kary, które w przypadku wycięcia drzewa ochronnego, mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Wysokość kar uzależniona jest od gatunku danego drzewa oraz obwodu pnia an wysokości 130 cm. 

Należy również mieć na uwadze, że od 1 marca do 15 października trwa okres lęgowy ptaków. Jeżeli chcemy wyciąć dane drzewo, musimy więc sprawdzić, czy znajdują się na nim gniazda ptaków objętych ochroną.