Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dostałeś list z Opola? Lepiej go nie wyrzucaj. Masz tylko 7 dni
Michał Górecki
Michał Górecki 07.06.2024 09:18

Dostałeś list z Opola? Lepiej go nie wyrzucaj. Masz tylko 7 dni

list, skrzynka pocztowa
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Listy z Opola pojawiają się w całym kraju. Dostałeś mandat karny nadany przez Urząd Skarbowy w Opolu, mimo że w mieście na południu Polski nigdy nawet nie byłeś? Lub dostałeś je, choć swój mandat już opłaciłeś? Nie wyrzucaj tego dokumentu. Urzędnicy wyjaśniają: “pismo informacyjne z Opola mogą otrzymać osoby z całego kraju”. Dlaczego?

Nie wyrzucaj tego mandatu. Pisma z Opola trafiają do mieszkańców całego kraju

Urzędnicy z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyprzedzająco odpowiadają na dezorientację mieszkańców całego kraju, którzy w swoich skrzynkach znajdują listy nadane przez ich wydział. Pismo z Opola możesz otrzymać mieszkając na drugim końcu Polski, nawet w przypadku, gdy nigdy w Opolu nie byłeś. Co więcej, mandat karny z Opola może zostać do Ciebie wysłany także wtedy, kiedy swoją powinność już uregulowałeś. Jak to możliwe?

Zobacz też: Ile zarabia klasa średnia? Należy do niej spora grupa Polaków

Nie żyje jeden z najbogatszych Polaków. Tragiczny finał poszukiwań

Mandat karny z urzędu w Opolu. Nie wyrzucaj go. To ważne

Mandat karny mogłeś otrzymać za przewinienie w Krakowie i mimo że mieszkasz w Gdańsku, a powinność uregulowałeś - mandat z Opola nie jest pomyłką. Jest to pismo informacyjne i nie ma charaktery upominania o cokolwiek.

Taki dokument poznasz po kilku kluczowych danych: będzie zawierał numer rachunku: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000 - z sugestią, że na to konto powinna zostać przelana kwota należności za mandat. W treści pojawi się informacja, abyś na adres wpł[email protected] przesłał skan dowodu zapłaty mandatu - podążaj za tą wskazówką, jeżeli mandat zdążyłeś opłacić jeszcze przed otrzymaniem tego pisma. Uwaga! Skarbówka precyzuje, że pisma nie są odręcznie podpisywany przez pracownika. Może to wzbudzić podejrzenia, ale wszystko jest zgodnie ze sztuką.

[…] są pismami elektronicznymi; w miejscu, gdzie zwykle jest odręczny podpis i pieczęć jest nadruk imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika - odpowiadają.

Zobacz też: [WYWIAD] Szymon Ciupa: "Tę bombę trzeba rozbroić". Kadencja powinna się zacząć od kontrowersji

Dlaczego Skarbówka z Opola wysyła listy do mieszkańców innych części kraju?

Powód jest relatywnie prosty: urząd z Opola specjalizuje się w sprawach mandatowych. Jest to jedyny urząd w Polsce, który zajmuje się wysyłaniem monitów i raportów dot. zaległych mandatów. Możliwe, że swój mandat np. już uregulowałeś, a urzędnik nie zdążył wpłaty zaksięgować i wysłał pismo. Jeśli jednak mandat nie został jeszcze opłacony - koniecznie to zrób. Masz na to 7 dni od chwili otrzymania.