Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wiele osób zapomina o tych ulgach podatkowych. Zostało mało czasu
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 13.04.2024 13:49

Wiele osób zapomina o tych ulgach podatkowych. Zostało mało czasu

pit
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polacy mają jeszcze tylko nieco ponad dwa tygodnie na rozliczenie podatku PIT. W pośpiechu warto jednak nie zapomnieć o ulgach podatkowych, również tych mniej popularnych. O niektórych mało kto pamięta.

Składki na związki zawodowe

Na rozliczenie PIT za 2023 rok czas mamy tylko do wtorku, 30 kwietnia. Do tej pory do Polaków wróciło już 11,5 mld zł nadpłaconego podatku, a wiele osób wciąż nie złożyło deklaracji.

Przeciętna kwota zwrotu to w tym roku 1700 zł. Ważnym elementem, dla którego Urząd Skarbowy powinien zwrócić nam nadpłacony podatek, są składki na związki zawodowe. Z ulgi z tego tytułu możemy skorzystać już od 2022 roku, a jednak wiele osób wciąż o niej zapomina. W tym roku możemy zaoszczędzić nawet 840 zł. Wystarczy, że jako członek związku zawodowego aktywnie opłacaliśmy składki członkowskie i możemy przedstawić dowód wpłaty. Średnia wartość odliczenia to 335 zł.
 

Popularna sieć handlowa zniknie z Polski. Co ze sklepami?

Ulga na internet

Jak na ulgę obowiązującą od prawie dwudziestu lat, szokująco niewielu podatników zdaje sobie sprawę, że może z niej skorzystać. Drugi powód niedużego zainteresowania leży jednak gdzie indziej — z ulgi na internet możemy skorzystać tylko raz w życiu, w ciągu dwóch następujących po sobie latach. Limit kwoty odliczenia wynosi 760 zł i 1520 zł w przypadku, kiedy rozliczamy się z małżonkiem. Osoba pozostająca w związku małżeńskim nie  ma jednak możliwości samodzielnego wykorzystania ulgi.

Z ulgi na internet nie mogą jednak skorzystać osoby, które korzystają z niego w ramach działalności gospodarczej. Zwrotu nie otrzymają również osoby, które na pokrycie wydatków w tym obszarze mogą liczyć z tytułu pracy zdalnej, czyli od pracodawcy.
Aby skorzystać z tej formy odliczenia, konieczne jest przedstawienie faktur na nazwisko podatnika. 
 

Ulga dla dawców krwi

Jedną z najczęściej zapomnianych ulg jest odliczenie przysługujące dawcom krwi i jej składników. Tym razem jednak powód jej ignorowania jest bardzo prosty — kwota zwrotu podatku z tego tytułu jest śmiesznie wręcz niska. Honorowi dawcy krwi mogą bowiem liczyć na ulgę w wysokości 130 zł za jeden litr. Stawka ta pozostaje niezmienna od 2007 roku, a przeciętny zwrot wynosi 27 zł.

Teoretycznie więc warto pamiętać o każdej przysługującej nam uldze podatkowej. Niektóre wydają się jednak zdecydowanie bardziej warte zachodu przy okazji składania deklaracji PIT niż inne…

źródło: money.pl