Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny komunikat o abonamencie RTV. Chodzi o pieniądze
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 31.05.2024 18:09

Ważny komunikat o abonamencie RTV. Chodzi o pieniądze

telewizor, pilot
Fot. (zdj. ilustracyjne) Pixabay.com/Alehandra13

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała komunikat dotyczący pieniędzy z abonamentu RTV. Apel dostępny na stronie internetowej to odpowiedź dotycząca informacji, jakie pojawiły się na antenie Polskiego Radia. Padło oskarżenie dotyczące “rozpowszechniania fake newsów”.

Ważny komunikat o pieniądzach z abonamentu RTV

Spór o pieniądze z abonamentu RTV nadal trwa. W najnowszym komunikacie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie chodzi jednak o wysokość daniny za telewizor i radio w 2025 r. ani o utrzymującą się na niskim poziomie ściągalność tej obowiązkowej opłaty.

ZOBACZ: Abonament RTV nie tylko za telewizor i radio. Niewiele osób o tym pamięta, mogą posypać się kary

W komunikacie KRRiT na temat abonamentu RTV i pieniędzy pobieranych w jego ramach od Polaków pojawił się apel i odpowiedź na emitowany w regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia przekaz.

PKO BP wydał ważny komunikat. Każdy klient powinien to wiedzieć

Ostre słowa o pieniądzach z abonamentu RTV

Członkowie KRRiT wyrażają stanowczy sprzeciw wobec rozpowszechniania przez regionalne rozgłośnie publicznego radia zmanipulowanych informacji, wprowadzających w błąd opinię publiczną. […] Krajowa Rada nie blokuje środków z abonamentu. Pieniądze są złożone w depozytach sądowych, na kontach Ministerstwa Finansów.  Likwidatorzy rozgłośni regionalnych oraz Polskie Radio S.A. mogą je dobrowolnie podjąć na swój własny wniosek. Rozgłośnie regionalne nie zostały pozbawione pieniędzy na funkcjonowanie. Utrzymują się z reklam, sponsoringu, grantów i własnych wydawnictw. Środki z abonamentu są jedynie uzupełnieniem kosztów nadawania, z przeznaczeniem wyłącznie na realizację misji publicznej - czytamy w specjalnym komunikacie KRRiT na temat pieniędzy z abonamentu RTV.

ZOBACZ: Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie

W opublikowanej wiadomości pojawia się rownież apel członków KRRiT do likwidatorów o to, by dłużej “nie szkodzili” rozgłośniom oraz słuchaczom i “samodzielnie wypłacali środki finansowe z depozytów sądowych”.

Dodatkowo w komunikacie na temat pieniędzy z abonamentu RTV padło oskarżenie skierowane w stronę Donalda Tuska. KRRiT wprost oskarża ministrów z obecnego rządu o doprowadzenie do trudnej sytuacji finansowej oraz chaosu prawne w mediach publicznych.

80 milionów złotych z abonamentu RTV nie trafiło do Polskiego Radia

Komunikaty dotyczące blokowania pieniędzy z abonamentu RTV dla Polskiego Radia pojawiają się na antenie w serwisach o 8:00, 9:00, 15:00 oraz 16:00. PR utrzymuje, że obecnie zablokowanych jest ponad 80 milionów złotych. To pieniądze, jakie nie popłynęły do rozgłośni od początku 2024 r.

To są pieniądze słuchaczy, którzy zapłacili abonament radiowo-telewizyjny. KRRiT zatwierdziła harmonogram wypłat i miała te pieniądze tylko przekazać rozgłośniom. Maciej Świrski pod przykrywką ochrony Medów publicznych je niszczy, nie przekazując abonamentu - powiedziała Ewelina Kosałka-Passia, redaktor naczelna oraz likwidatorka Radia Katowice.

Źródło: krrit, polskieradio pl