Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne zmiany w systemie e-PIT. Wielu będzie zaskoczonych
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.02.2024 20:20

Ważne zmiany w systemie e-PIT. Wielu będzie zaskoczonych

Rozliczenie podatku
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rozpoczynający się w czwartek sezon na składanie deklaracji podatkowych dla wielu Polaków zacznie się od sporego zaskoczenia. Skarbówka przygotowała bowiem całkiem sporo nowości dla tych osób, które rozliczają się przez internet.

Deklaracje podatkowe

W czwartek 15 lutego tradycyjnie rozpoczyna się okres składania deklaracji podatkowych w urzędach skarbowych. Polscy podatnicy będą mogli rozliczyć się z fiskusem przez najbliższe 2,5 miesiąca, czyli do końca kwietnia.

Jak informuje serwis biznes.interia.pl, w tym roku skarbówka przygotowała sporo innowacji w zakresie rozliczeń. Przydadzą się one większości podatników, którzy rozliczają się przez internet, czyli za pomocą e-Urzędu Skarbowego.

Będzie rewolucja w przelewach. Parlament Europejski już zdecydował

Nowości od fiskusa

Przede wszystkim, możliwość rozliczenia się za pomocą systemu Twój e-PIT w tym roku zyskali przedsiębiorcy. Usługę udostępniono także tym osobom, które zyskują przychody za najem.

Standardowo, z systemu będą mogli skorzystać m.in. podatnicy z przychodami za pracę, prowadzący spółki, a także pracujący dla polskiej firmy poza granicami Polski. Fiskus udostępni w systemie Twój e-PIT druki PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-OP. 

Miliony użytkowników, mniejsze zwroty

Krajowa Administracja Skarbowa chwali się, że z usługi Twój e-PIT korzysta już 14 mln użytkowników. Ze słów zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Małgorzaty Krok, cytowanych przez biznes.interia.pl wynika, że 12 mln zeznań zostało w zeszłym roku złożonych właśnie przez internet. Wysyłka deklaracji w ten sposób to szansa na zwrot podatku o połowę szybciej, niż w przypadku deklaracji złożonej na papierze.

Wiadomo już, że tegoroczne zwroty pieniędzy z podatków będą niższe, niż w 2023 roku. Wtedy bowiem nadpłaty były spowodowane zmianami w Polskim Ładzie - teraz jednak zmian jest dużo mniej. Przykładowo, kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł, zaś I próg stawki PIT został obniżony do 12 proc.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: PIT 2024. Jak przekazać 1,5% podatku?