Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą zmiany w kwocie wolnej od podatku. Wiele osób na tym skorzysta
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.02.2024 15:43

Będą zmiany w kwocie wolnej od podatku. Wiele osób na tym skorzysta

None
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zapowiedziana podczas kampanii wyborczej reforma kwoty wolnej od podatku miała zostać wprowadzona w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu. Kiedy ostatecznie można się spodziewać jej wdrożenia? Jak będzie wyglądała po zmianach, i kto na nich skorzysta najbardziej?

Obietnice wyborcze

Ostatnie zmiany w kwocie wolnej od podatku weszły w życie dwa lata temu. Jak przypomina serwis biznes.interia.pl, w ramach Polskiego Ładu podniesiono wtedy tę sumę z ówcześnie obowiązujących 7 tys. zł do kwoty 30 tys. zł.

Rok po wprowadzeniu zmiany, podczas kampanii wyborczej, pojawiła się kolejna propozycja podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Postulat ten stał się jednym ze “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu” Koalicji Obywatelskiej, która ostatecznie weszła w skład nowej koalicji rządzącej.

Zwroty podatku ze skarbówki. Emeryci mogą liczyć na sporą kwotę

Jaka podwyżka kwoty wolnej?

Zgodnie z obietnicą Koalicji Obywatelskiej, kwota wolna od podatku miałaby zostać podwyższona dwukrotnie, tj. z kwoty 30 tys. zł do 60 tys. zł. Według cytowanych przez portal obliczeń specjalistów z Grant Thornton, bardzo skorzystaliby na tym ci pracownicy, którzy zarabiają minimalną krajową - nie musieliby oni w ogóle płacić podatku.

Podwyżki pensji dotknęłyby jednak większej części osób zatrudnionych. Mowa nawet o wzrośnie wynagrodzenia o 300 zł w przypadku przedziału 7000-15000 zł. W przypadku kwoty 5000 zł brutto, podwyżka wyniosłaby 188 zł, zaś obecna pensja minimalna otrzymałaby wzrost o 109 zł.

Kiedy reforma wejdzie w życie?

Według zapowiedzi z kampanii wyborczej, kwota wolna od podatku miałaby być podwyższona w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu. Późniejsze zapewnienia ministra finansów Andrzeja Domańskiego potwierdzały, że kwota wolna otrzyma kolejną podwyżkę

Wiadomo już jednak, że nie stanie się to w ciągu pierwszych 100 dni nowej władzy, a jednocześnie - przed końcem roku podatkowego. Obecnym najwcześniejszym terminem wprowadzenia kwoty wolnej od podatku jest 1 stycznia 2025 roku - konkretna data w dalszym ciągu pozostaje nieznana.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Emerytury stażowe to fatalny pomysł? Ekspert nie ma złudzeń