Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ministerstwo Finansów wydało komunikat. Ostrzeżenie dla Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.02.2024 19:43

Ministerstwo Finansów wydało komunikat. Ostrzeżenie dla Polaków

Smartfon, pieniądze, klawiatura
Arkadiusz Ziolek/East News

Ministerstwo Finansów wydało pilny komunikat skierowany do wszystkich podatników. Wielkimi krokami zbliża się czas składania zeznań podatkowych PIT, co jest masowo wykorzystywane przez oszustów. Resort ostrzega i apeluje do Polaków, by zachowali szczególną ostrożność.

Oszuści podszywają się pod ważną instytucję i próbują wyłudzić dane

W dzisiejszych czasach coraz więcej jest oszustów, którzy podszywają się pod zaufane instytucje, takie jak policja czy też banki. Tym razem podają się za pracowników Krajowej Informacji Skarbowej lub Krajowej Administracji Skarbowej. Oszuści próbują pozyskać osobiste dane, takie jak numer rachunku bankowego, NIP lub numer PESEL. 

Zobacz także: Zwroty podatku ze skarbówki. Emeryci mogą liczyć na sporą kwotę

Skarbówka skontroluje Polaków. Nowe prawo już niebawem

Ministerstwo Finansów wydało pilny komunikat

W związku z licznymi próbami oszustwa, Ministerstwo Finansów wydało pilny komunikat w tej sprawie. Informacja ta pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej resortu. Podkreślono, że pracownicy wyżej wymienionych instytucji nie dzwonią do podatników, by uzyskać od nich poufne dane.

Do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o próbach oszustwa. Osoby podające się za konsultantów infolinii Krajowej Informacji Skarbowej lub pracowników Krajowej Administracji Skarbowej dzwonią do podatników i próbują pozyskać informacje, takie jak numer rachunku bankowego, numer PESEL lub inne dane osobowe - informuje MF w komunikacie. 

Ministerstwo Finansów ostrzega, trzeba zachować czujność

Ministerstwo Finansów przestrzega przed telefonami od oszustów. Radzi, by w przypadku odebrania takiego połączenia, zignorować dzwoniącego i w żadnym wypadku nie podawać mu żadnych poufnych danych. Komunikat dotyczy także podatników, którzy korzystają z serwisu e-Urząd Skarbowy.

Pod żadnym pozorem nie powinno się również przekazywać telefonicznie loginu i hasła do logowania w serwisie e-Urząd Skarbowy. Przestrzegamy przed tego typu oszustwami i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności - ostrzega Ministerstwo Finansów na stronie internetowej.