Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne zmiany w emeryturach. Skorzystają tylko nieliczni
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 02.01.2024 22:47

Ważne zmiany w emeryturach. Skorzystają tylko nieliczni

Banknoty w portfelu
Iberion

Część osób może świętować. Z początkiem roku w życie weszły zmiany w emeryturach. Możliwe jest przejście na emeryturę w terminie wcześniejszym. Haczyk niestety polega na tym, że z rozwiązania skorzysta niewielu.

Zmiany w emeryturach

Wprowadzone 1 stycznia zmiany objęły sporą ilość dostępnych obecnie świadczeń. Przykładowo, podwyższono chociażby kwotę przekazywaną w ramach programu Rodzina 500+ do sumy 800 zł.

Jak podaje serwis money.pl, początek nowego roku kalendarzowego oznaczał również wejście w życie ważnych zmian w emeryturach. Zmieniły się nie tylko warunki, ale i sam charakter dostępnego świadczenia.

ZUS już jest gotowy do wypłaty nowego świadczenia. Ruszy z przyjmowaniem wniosków

Koniec z wygaszaniem

Rewolucją objęto emerytury pomostowe. Przed zmianami, korzystać z nich mogły tylko te osoby, które rozpoczęły daną pracę przed datą 1 stycznia 1999 roku. Nowelizacja usunęła ten warunek, rozszerzając świadczenie dla kolejnych pracowników.

Z emerytur pomostowych mogą skorzystać te osoby, których praca odbywała się w szczególnych warunkach bądź miała szczególny charakter. Chodzi tutaj m.in. o górników, nauczycieli, maszynistów czy dziennikarzy.

Wcześniejsza emerytura

W ramach świadczenia, możliwe jest przejście na emeryturę nawet o 5 lat wcześniej. Złożenie wniosku, według informacji przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych “Faktowi”, jest możliwe min. 30 dni przed spełnieniem warunków przez daną osobę do otrzymania świadczenia.

Wśród wymagań do otrzymania emerytury pomostowej jest minimum stażu pracy. Trzeba bowiem pracować przez 15 lat w danym zawodzie o szczególnym charakterze bądź szczególnych warunkach, aby świadczenie móc otrzymać.

źródło: money.pl