Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ubezpieczenie domu. Tego nie można robić, inaczej pieniądze przepadną
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 09.06.2024 15:03

Ubezpieczenie domu. Tego nie można robić, inaczej pieniądze przepadną

pieniądze
fot. materiały własne

Firmy świadczące usługi ubezpieczeniowe prześcigają się w coraz to lepszych ofertach, mających ubezpieczyć nasze mieszkania od wszelakich nieszczęść. Warto jednak wiedzieć, że nawet w przypadku wymienionych w umowie niepożądanych zdarzeń, nie zawsze dostaniemy odszkodowanie.

Ubezpieczenie mieszkania

W 2022 r. było w Polsce aż 15 milionów aktywnych polis mieszkaniowych. Popularność tego typu zabezpieczenia w ostatnich latach rośnie, obejmując również swoją ochroną większy zakres, jak elektronika, czy nasze osobiste rzeczy.  

Polacy są coraz bardziej świadomi, że negatywne sytuacje wymagające profesjonalnego wsparcia mogą przydarzyć się im wszędzie i o każdej porze. Stąd rosnąca popularność usług pomocowych, w szczególności home assistance. To słuszne podejście, gdyż wśród ogólnie pojętych zdarzeń losowych, które mogą mieć miejsce, ok. 15% awarii dzieje się właśnie w miejscu zamieszkania - mówi Natalia Florkowska z CUK Ubezpieczenia. 

O co chodzi z nakrętkami przyczepionymi do butelek? To dopiero początek zmian

Nie zawsze jednak otrzymamy odszkodowanie

Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli posiadamy aktywną polisę mieszkaniową, to nie zawsze w razie nieszczęśliwego zdarzenia otrzymamy z pozoru należne nam pieniądze. Do takich sytuacji może dojść w przypadku tzw. rażącego niedbalstwa z naszej strony. Termin ten często jest wymieniany w zapisach ubezpieczeniowych.

Definicji rażącego niedbalstwa nie znajdziesz w żadnej ustawie. Jednak z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że jest to niezachowanie elementarnych zasad prawidłowego zachowania się w danej sytuacji. Można zatem powiedzieć, że jest to zbagatelizowanie należytych reguł ostrożności wymaganych w danych okolicznościach - czytamy na stronie ubezpieczyciela Uniqa.pl

Przykładem takiego zachowania, może być brak wymiany zamków wejściowych w przypadku zgubienia kluczy, czy też w ogóle pozostawienie otwartych drzwi. Towarzystwo ubezpieczeniowe może wówczas odmówić wypłaty odszkodowania. 

Polisa od wszystkich ryzyk

Pewnym zabezpieczeniem się przed tego typu sytuacją jest wykupienie tzw. polisy od wszystkich ryzyk. Daje nam to pewną szansę na otrzymanie odszkodowania, nawet w przypadku kiedy ubezpieczyciel uzna, że doszło z naszej strony do rażącego niedbalstwa. 

Należy się jednak liczyć z tym, że taka polisa będzie odpowiednio droższa, a ceny polis w ostatnich latach znacznie wzrosły. Lepiej więc nie doprowadzać do sytuacji rażącego niedbalstwa.