Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To już ostatnie tygodnie. Jeśli nie zdążysz, to zapłacisz wyższy podatek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.12.2023 14:20

To już ostatnie tygodnie. Jeśli nie zdążysz, to zapłacisz wyższy podatek

Pieniądze na kalendarzu
Marek BAZAK/East News

Osoby chcące obniżyć podatek za 2023 rok muszą się pospieszyć. Na dokonanie najważniejszych decyzji w tym kontekście zostało już jedynie kilka tygodni. Jeżeli termin przeminie, możliwość obniżki przepadnie bezpowrotnie.

Oszczędności podatkowe

Kwestia rozliczenia się z fiskusem jest zmorą wielu Polaków. Wielu z nich traktuje to jako uciążliwy obowiązek, którego trzeba dokonać co roku, aby mieć spokój - o ile oczywiście nie popełniono błędu w zeznaniu, a w skrzynce nie pojawi się wezwanie ze skarbówki do poprawienia zeznania podatkowego.

Jak wynika z informacji serwisu wiadomosci.radiozet.pl, dane statystyczne wskazują na to, że spora część obywateli Polski nie wie nawet, że mogą zapłacić mniejszy podatek, a nawet uzyskać jego zwrot. Pełną świadomość o przysługujących im ulgach i prawach deklaruje jedynie 38,4 proc. osób zapytanych w ramach raportu “Co Polacy wiedzą o podatkach” portalu e-pity.

900 zł dofinansowania do ferii zimowych. Trzeba spełnić dwa warunki

Możliwości jest wiele

Okazuje się, że podatek można obniżyć na wiele sposobów poprzez dostępne ulgi. Trzeba jedynie wiedzieć, jak je zastosować - przykładowo, z ulgi sponsoringowej mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy sfinansowali sprzęt sportowy dla szkół bądź wspomogli instytucje kultury. Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego nieprzekraczająca 6 proc. dochodu bądź przychodu również może zostać odpisana od podatku.

Sporo mogą również zaoszczędzić podatnicy, którzy przeprowadzili termomodernizację budynku. Stosując ulgę termomodernizacyjną, można odliczyć nawet 53 tys. zł w roku - sumują się wszystkie wydatki, jak np. montaż fotowoltaiki, poniesione we wszystkich budynkach - wystarczy być co najmniej ich współwłaścicielem.

Czas ucieka

Innym przydatnym sposobem na obniżenie podatku jest krwiodawstwo. Za każdy oddany litr krwi można odliczyć 130 zł od dochodu, zaś maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Opłaca się również zrobić prezent bliskim np. w postaci opłaconego turnusu zdrowotnego - zastosowanie ulgi rehabilitacyjnej pozwala na odliczenie od podatku wszystkich wydatków za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym czy w uzdrowisku.

Ostatecznym terminem na złożenie deklaracji podatkowych jest 30 kwietnia 2024 roku. Działania w kierunku obniżki podatków trzeba jednak podjąć już teraz - rok fiskalny kończy się wraz z rokiem kalendarzowym, czyli 31 grudnia.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl