Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS właśnie przekazał, skorzystało już 588 tys. emerytów i rencistów. Prosty sposób, by płacić mniej
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.12.2023 15:06

ZUS właśnie przekazał, skorzystało już 588 tys. emerytów i rencistów. Prosty sposób, by płacić mniej

zus-logo-pieniadze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polscy seniorzy mogą korzystać z różnego rodzaju ulg, które mają za zadanie przynajmniej częściowo odciążyć ich domowe budżety. Jednym z dokumentów potwierdzających status emeryta/rencisty jest legitymacja, od tego roku wydawana w wersji elektronicznej. Do tej pory pobrało ją już 588 tys. osób. ZUS przekonuje, że mówimy o “super rozwiązaniu dla świadczeniobiorców ze smartfonem”. Dlaczego?

Czy ZUS wydaje mLegitymację z automatu?

Tak. Taki dokument z automatu trafia do każdego, kto od początku 2023 roku nabył prawo do emerytury bądź renty. Nie trzeba składać w tym celu żadnego wniosku. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny, można go zainstalować np. na telefonie, posługując się bezpłatną aplikacją mObywatel (do pobrania ze sklepów Google Play i App Store).

Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję „dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

mLegitymacja x.jpgŹródło: ZUS.

Czy zakup i utrzymanie psa można odliczyć od podatku? Polskie prawo zaskakuje GUS przekazał, ile zarabiają górnicy. Jakie są benefity za pracę w kopalni?

Legitymacja emeryta/rencisty zapewnia dostęp do licznych ulg

Dzięki temu senior płaci mniej za przejazdy komunikacją miejską, może korzystać ze zniżek do kina, muzeów i teatrów, niższych opłat za rehabilitację, ulg w placówkach uzdrowiskowych, a także dodatkowych rabatów na leki. A czemu forma elektroniczna zastąpiła tradycyjną?

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty to super rozwiązanie dla świadczeniobiorców ze smartfonem. Taką mLegitymację można mieć zawsze przy sobie w telefonie komórkowym, bez obaw o to, że tradycyjna, plastikowa dyskietka wypadnie z portfela czy kieszeni lub zwyczajnie jej zapomnimy – przekonuje Beata Kopczyńska.

Emeryci mogą złożyć do ZUS specjalny wniosek

mLegitymację mogą pobrać na telefon również te osoby, które wcześniej dostały plastikowy dokument. Procedura nie ulega zmianie – trzeba zainstalować aplikację mObywatel. Natomiast, jeśli tegoroczny emeryt/rencista chce mieć również fizyczną wersję legitymacji, to składa do ZUS wniosek na formularzu o symbolu ERL.