Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Świadczenia Socjalne

Świadczenia Socjalne

Seniorki
15.12.2023 08:29 Nowe świadczenie dla seniorów w przyszłym roku? Rząd już zdecydował

Wprowadzenie renty wdowiej było jedną z obietnic wyborczych Nowej Lewicy. Teraz nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że projekt dotyczący tego świadczenia zostanie przyjęty już w przyszłym roku.

koperta ZUS, pieniądze
20.11.2023 17:37 Polacy chcą kryterium dochodowego przy 800 plus? Zaskakujące wyniki sondażu

Świadczenie 500 plus to jeden ze sztandarowych projektów wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Od nowego roku jego kwota wzrośnie do 800 złotych. Ostatnio w sondażu United Surveys dla “Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM padło pytanie o wprowadzenie kryterium dochodowego przy 800 plus, a odpowiedzi Polaków są zaskakujące.

koperta ZUS
16.11.2023 21:15 Zostało tylko 2 tygodnie na złożenie wniosku. Wiele Polaków już skorzystało z tego świadczenia

Termin składania wniosków o przyznanie świadczenia “Dobry start” kończy się już za dwa tygodnie. ZUS podpowiada, gdzie możemy złożyć taki wniosek i na jakiej zasadzie odbywają się wypłaty środków.

Pieniądze
16.11.2023 17:14 Nawet 2000 złotych w ramach nowego bonu? Wiele Polaków może skorzystać

Przedstawiciele ostatnio podpisanej koalicji prowadzą rozmowy na temat wprowadzenia nowego bonu opiekuńczego. Ostatnio posłanka Lewicy Katarzyna Kotula wyjawiła, że taka forma wsparcia objęłaby opiekunów osób niepełnosprawnych lub seniorów. Ile może wynieść takie świadczenie?

pieniądze
09.11.2023 13:43 Zmiany w programie 800 plus? Minister Marlena Maląg rozwiewa wszelkie wątpliwości

Opozycja uzyskała większość mandatów w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października. Wiele rodzin zastanawia się, co dalej z programem 800 plus? Minister Marlena Maląg postanowiła zabrać głos w tej sprawie.

banknoty
06.11.2023 12:33 Szczegóły dotyczące świadczenia wspierającego. Wiemy, jak będą liczone punkty

Już od 1 stycznia 2024 roku będzie można składać wnioski o wypłatę świadczenia wspierającego. Właśnie pojawił się wyczekiwany projekt rozporządzenia, który zawiera skalę na podstawie której będzie przeprowadzana ocena potrzeby wsparcia osoby niepełnosprawnej.

Seniorzy, banknoty
06.11.2023 11:06 Świadczenie w wysokości ponad 1300 zł na rękę przed emeryturą. Komu będzie przysługiwało?

Świadczenie przedemerytalne to zasiłek dla osób, które mają długi czas pracy, ale nie wykonują żadnego zawodu. Duże znaczenie ma też wiek, przez który dane osoby nie mają możliwości znalezienia nowego zatrudnienia. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać zasiłek przedemerytalny?

osoba niepełnosprawna
03.11.2023 21:50 Nowe świadczenia dla części Polaków. Od stycznia nawet 3494 zł miesięcznie

Od 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie nowe świadczenie wspierające osoby z niepełnosprawnościami. To efekt negocjacji między środowiskiem, a rządzącymi. Niedawno ukazało się rozporządzenie, które określa między innymi jego wysokość.

Jarosław Kaczyński
09.07.2023 14:09 800 plus nie dla wszystkich? Jarosław Kaczyński skomentował kwestię wprowadzenia kryterium dochodowego

Prezes PiS w specjalnej rozmowie z Interią skomentował doniesienia o planach wprowadzenia kryterium dochodowego przy programach społecznych. Prezes się na to nie godzi.

Pieniądze wyjmowane z portfela
17.03.2023 16:22 Nie będzie waloryzacji 500 plus. Jasne słowa minister Maląg

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła, że świadczenie 500 plus nie zostanie zamienione w 800 plus. Obecny kształt świadczenia pomocy rodzinom jest kompleksowe dzięki temu, że działają również inne programy.

None
27.02.2023 12:56 Już 1 marca wielka zmiana dla emerytów i rencistów. 3485,25 zł miesięcznie jako podstawa

Wraz z początkiem marca wzrasta wysokość emerytur. Rekordowa waloryzacja na poziomie 14,8 proc. sprawi, że świadczenia seniorów zwiększą się o co najmniej 250 zł brutto. Warto wiedzieć, że wzrosną nie tylko świadczenia emerytalne, ale również renty oraz część innych wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

trumna
16.02.2023 23:46 Decydujący rok dla zasiłku pogrzebowego. Możliwe, że wzrośnie

Zapowiedzi dotyczące podniesienia zasiłku pogrzebowego padają od 2011 roku. Nic jednak się nie zmieniło. Rok 2023 ma z kolei być decydującym w tej sprawie.

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
02.02.2023 12:10 Tajemniczy wniosek w Senacie. Dodatkowe 300 zł miesięcznie za spory staż małżeństwa

Do Senatu wpłynęła anonimowa petycja. Jej autor domaga się, aby wskazana w niej grupa Polaków otrzymywała dożywotnio 300 zł miesięcznie. Jest jednak jeden warunek proponowanego świadczenia.O niespodziewanej petycji od jednego z Polaków poinformował “Fakt”. Pismo pojawiło się w Senacie prawdopodobnie w końcówce stycznia.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (1)
26.01.2023 09:49 ZUS wysyła listy. Miliony Polaków otrzymają deklaracje podatkowe PIT za 2022 rok

W środę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok. Do końca lutego formularze trafią do kilku milionów osób, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pobierały świadczenia z ZUS-u.

Marlena Maląg przyznała, że rząd nie bierze pod uwagę waloryzacji świadczenia 500 plus.
07.01.2023 11:43 "Posiłek w szkole i w domu". Od 2023 roku więcej osób będzie mogło skorzystać z programu

Od nowego roku obowiązują wyższe kryteria dochodowe uprawniające do pomocy z programu “Posiłek w szkole i w domu”. Minister rodziny Marlena Maląg podkreśla, że dzięki zmianom większa liczba osób będzie mogła liczyć na wsparcie.

ZUS
13.12.2022 20:49 Rząd wprowadzi nowe świadczenie dla seniorów

Jak podaje Fakt, w przyjętej w listopadzie uchwale dot. demografii rząd przewidział pewne specyficzne zapisy. Umożliwiają one wprowadzenie dodatkowych świadczeń dla seniorów.Jak podał portal Gazeta.pl, przyjęta w listopadzie przez rząd uchwała “Strategia Demograficzna 2040” przewiduje wsparcie dla rodzin w zakresie finansowym i mieszkaniowym. Dodatkowo ma m.in. zostać rozwinięty rynek pracy przyjazny rodzinie.Polityki prorodzinne mają być lepiej wdrażane. Podniesiona ma być również jakość zarządzania tą sferą.

Renta w kieszeni
22.03.2022 08:53 Renta socjalna – kto może pobierać? Znamy wysokość świadczenia, kwota zaskakuje. Czy na rencie możesz pracować?

Renta socjalna przyznawana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – inspektorzy na podstawie dokumentów określą, czy zostaje ona nadana bezterminowo czy na czas określony. Co ważne – wysokość świadczenia jest taka sama dla wszystkich. Renta socjalna podlega także corocznej waloryzacji.

Zasiłek chorobowy
22.03.2022 08:53 Zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe. Kto ma do niego prawo? Zasady wypłaty. Także na zleceniu. Wiemy jak i ile

Zasiłek chorobowy czy wynagrodzenie chorobowe? Tak naprawdę różnicy dla pracownika nie ma żadnej, za to dla pracodawcy jest ona bardzo istotna. Przyjrzyjmy się definicjom. Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie, które jest wypłacane przez pracodawcę z budżetu przeznaczonego na pensje. Przysługuje ono przez 33 dni niezdolności do pracy wskutek choroby, chyba że pracownik skończył 50 lat – wówczas ten okres wynosi zaledwie 14 dni. Zasiłek chorobowy z kolei jest wypłacany z pieniędzy ZUS-u. Przysługuje on przez aż 182 dni, a w przypadku gruźlicy oraz ciąży nawet 270 dni. Z zasiłku chorobowego skorzystać mogą także osoby na „śmieciówkach”, są jednak pewne warunki, które należy spełnić by na zleceniu otrzymywać pieniądze za czas niezdolności w pracy.

ważne pieniądze
16.12.2021 01:00 Środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego trafią do 615 tys. dzieci. Minister podała liczby

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy trafi do 615 tys. dzieci, powiedziała dzisiaj minister Maląg. Świadczenie będzie należało się na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła dzisiaj, że utworzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego ma za zadanie poprawić sytuację demograficzną w Polsce. Minister powiedziała też, że program ma zapewnić wsparcie dla rodziców do 3. roku życia. RKO ma być przez rząd bardzo ściśle przemyślanie w celu zapewnienia rodzicom jak największej pomocy.

biznesinfo-1
06.07.2021 02:00 Alimenty wypłacą w 14 dni od złożenia wniosku. Zmiany zapowiedział sam minister sprawiedliwości

Alimenty natychmiastowe są jednym z najnowszych pomysłów resortu sprawiedliwości. Ministerstwo kierowane przez Zbigniewa Ziobrę zakomunikowało spore zmiany w kwestii wypłat świadczeń alimentacyjnych. Ma zwiększyć się skuteczność ściągania pieniędzy i prędkość przekazywania ich opiekunowi z dzieckiem. Jak podkreślił sam Ziobro, termin ten ma nie przekroczyć 14 dni.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy resort zapowiada zmianyJak szybko po rozwodzie będzie można wystąpić o alimentyDo którego roku życia dziecka można się ubiegać o alimentyPolska czekała na te zmiany od lat. Sam Zbigniew Ziobro zapowiedział je sam już w 2018 roku i choć miały być rewolucyjne, przez następne 3 lata nie zmieniło się w sumie nic. Do czasu.W końcu Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło karty. Alimenty natychmiastowe mają całkowicie zmienić - na lepsze - życie wszystkich dzieci uprawnionych do pobierania alimentów. Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu, będą wypłacane już w 14 dni od terminu złożenia wniosku.Skrócenie czasu ich przyznawania do w tygodni to niemała rewolucja. Wciąż bowiem sprawy o zasądzenie alimentów potrafią ciągnąć się niemiłosiernie.Praktyka sądowa pokazuje, że zazwyczaj nawet po kilka miesięcy, w ciągu których opiekun pozostały przy dziecku - zazwyczaj samotna matka - jest zmuszony utrzymywać pociechę całkowicie z własnej kieszeni. W tym czasie nierzadko druga strona odwołuje się od wyroków sądu, przedłużając sprawę o kolejne miesiące.

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania
05.07.2021 02:00 Emerytury w czerwcu już bez strat. Ale część emerytów wciąż pod kreską

Posłowie postanowili zrobić porządek z problemem tzw. czerwcowych emerytów. Stosowna ustawa została przyjęta, tyle, że nie rozwiązuje ona problemów wszystkich poszkodowanych obowiązującymi dotąd zasadami. Osoby te są stratne, nawet o 300 zł.Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega problem czerwcowych emerytówDlaczego przyjęte przez Sejm rozwiązania nie pomogą wszystkim poszkodowanymJakie kroki mogą poczynić teraz te osoby

1 grosz-najniższa emerytura w Polsce
04.07.2021 02:00 Emerytura najniższa w całym kraju. Rekordzista dostaje ochłap, bo przepracował jeden dzień

Znamy wysokość najniższej emerytury w Polsce. Wynosi ona... 1 grosz. Emeryt "rekordzista" otrzymuje takie świadczenie w związku z faktem, że przepracował (oficjalnie) tylko jeden dzień. Nie jest on niestety wyjątkiem.Z tego artykułu dowiesz się:Najniższa emerytura w Polsce wynosi 1 groszIlu emerytów pobiera świadczenie nie wyższe niż 10 złCo proponuje szefowa ZUS

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jeszcze przez 12 dni
13.06.2021 02:00 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dostępny jeszcze tylko przez 12 dni. Wiemy ilu skorzystało

Jeszcze tylko przez najbliższe 12 dni można ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący obecnie m.in. w przypadku zamknięcia żłobka czy przedszkola lub w sytuacji, gdy placówka nie może zapewnić opieki dzieciom. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdradza nam, ile w czasie 15 miesięcy funkcjonowania świadczenie złożono wniosków. Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczyKomu świadczenie przysługujeIle dotychczas złożono wniosków

Znamy szczegóły nowego dodatku na dziecko
07.06.2021 02:00 Ministerstwo zdradza nam szczegóły dodatku 12 tys. zł na dziecko. Rodzice będą mieli wybór

W zaprezentowanym niedawno przez Zjednoczoną Prawicę Polskim Ładzie pojawił się nowy dodatek na dziecko w wysokości 12 tys. zł. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ujawnia redakcji Biznes Info szczegóły dotyczące nowego świadczenia. Okazuje się, że rodzice staną przed ważnym wyborem.Z tego artykułu dowiesz się:Zjednoczona Prawica zaproponowała nowy dodatek na dziecko w wysokości 12 tys. złKtóre rodziny nie otrzymają świadczeniaCo o pomyśle tym sądzą Polacy

Już nie tylko 500 plus dla polskich rodzin
31.05.2021 02:00 500 plus to jedno, Morawiecki obiecał też 12 tys. zł. Polski Ład ma hojnie rozdawać rodzinom

500 plus i 300 plus to nie wszystko. Rządzący szykują dla polskich rodzin kolejny dodatek, tym razem w wysokości 12 tys. zł. Kwota z pewnością atrakcyjna, ale załapać będzie się trudniej niż na poprzednie świadczenia.Z tego artykułu dowiesz się:Rząd szykuje dodatek w wysokości 12 tys. zł na dzieckoKto załapie się na świadczenieJakie są efekty 5 lat 500 plus

Komu emerytura może wzrosnąć o blisko 4 tys. zł?
26.05.2021 02:00 Polski Ład namiesza w emeryturach. Seniorzy mogą sporo zyskać, w grę wchodzą tysiące zł

Emerytura wyższa o 3900 zł w przyszłym roku? Brzmi sensacyjnie, ale jak wylicza “Fakt” w niektórych wypadkach to możliwy scenariusz. To efekt m.in. zapowiadanego przez Zjednoczoną Prawicę Polskiego Ładu. Z tego artykułu dowiesz się:Czyja emerytura wzrośnie w 2022 roku o 3900 złW jaki sposób seniorzy zyskają dzięki Polskiemu ŁadowiKtóre świadczenie przejdzie niebawem do historii

12 tys. zł na dziecko bez progu dochodowego
24.05.2021 02:00 Świadczenie 12 tys. na dziecko bez progów dochodowych. Rząd zdradził plany

Ważna informacja dotycząca Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego znanego również pod nazwą “12 tys. zł na dziecko”. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła, że przy nowym świadczeniu nie będzie obowiązywał próg dochodowy. W odróżnieniu od 500 plus nowy dodatek nie będzie przysługiwał jednak wszystkim rodzicom dzieci do 18 roku życia. Z tego artykułu dowiesz się:Rząd planuje wprowadzenie 12 tys. zł na dzieckoPrzy świadczeniu nie będzie obowiązywał próg dochodowyKto nie załapie się na dodatek

Polski Ład zawiera m.in. nowy dodatek dla rodzin
15.05.2021 02:00 Premier obiecał 12 tys. zł na dziecko. Ma to wesprzeć rodziny

Po 500 plus i 300 plus na dziecko polskie rodziny otrzymają dodatek w wysokości 12 tys. zł? Nowy finansowy bonus dla osób posiadających potomstwo to jeden z elementów ogłoszonego dziś tzw. Polskiego Ładu. W odróżnieniu od poprzednich świadczeń nie będzie on jednak przysługiwał wszystkim rodzinom z dziećmi. Z tego artykułu dowiesz się:W ogłoszonym dziś Polskim Ładzie znalazł się nowy dodatek dla rodzin w wysokości 12 tys. złJakie warunki trzeba będzie spełnić, by go otrzymaćJakie inne elementy zawiera Polski Ład