Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd wprowadzi nowe świadczenie dla seniorów
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.12.2022 20:49

Rząd wprowadzi nowe świadczenie dla seniorów

ZUS
Domena publiczna

Jak podaje Fakt, w przyjętej w listopadzie uchwale dot. demografii rząd przewidział pewne specyficzne zapisy. Umożliwiają one wprowadzenie dodatkowych świadczeń dla seniorów.

Jak podał portal Gazeta.pl, przyjęta w listopadzie przez rząd uchwała “Strategia Demograficzna 2040” przewiduje wsparcie dla rodzin w zakresie finansowym i mieszkaniowym. Dodatkowo ma m.in. zostać rozwinięty rynek pracy przyjazny rodzinie.

Polityki prorodzinne mają być lepiej wdrażane. Podniesiona ma być również jakość zarządzania tą sferą.

Babcia Plus wprowadzane “od tyłu”

Zaskoczeniem jest jednak zapis w ustawie, który znalazł dziennik Fakt. Dotyczy on zwiększenia liczby osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń, które związane są z opieką nad dzieckiem.

Bardzo możliwe jest, że chodzi o program Babcia Plus. Według tabloidu, miałby on wspierać dziadków opiekujących się dziećmi między 1 a 3 rokiem życia, podczas gdy rodzice wracają do pracy.

Lasocki: opcji jest więcej

Zdaniem cytowanego przez Fakt dra Tomasza Lasockiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, pod takim hasłem można ukryć nie tylko Babcię Plus. Jest to jednak najbardziej prawdopodobna opcja z dostępnych.

Według “Strategii Demograficznej 2040”, docelowo poziom dzietności osiągnięty za pomocą programu ma gwarantować zastępowalność pokoleń. Najwięcej benefitów mają otrzymać rodzice oraz osoby planujące założenie rodziny.