Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Brak podwyżki 500 plus na 800 plus. Rodzice są oburzeni, ZUS wydał oświadczenie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.01.2024 18:50

Brak podwyżki 500 plus na 800 plus. Rodzice są oburzeni, ZUS wydał oświadczenie

rodzina
Pixabay/MabelAmber

Polacy nie dostali obiecanych przez rząd przelewów z 800 plus? Media donoszą, że niektórzy rodzice skarżą się, że — tak jak w ubiegłym roku — na ich konta spłynęło zaledwie 500 zł. ZUS wystosował specjalne stanowisko w tej sprawie. Doszło do pomyłki?

800 plus. Rodzice dostali tylko 500 złotych

Od 1 stycznia 2024 roku mieliśmy pożegnać dobrze wszystkim znane 500 plus na rzecz świadczenia o podniesionej wartości do 800 złotych. Co więcej, zmiana ta miała nie wymagać składania nowego wniosku, a zwiększenie kwoty miało nastąpić automatycznie, z urzędu.

Niektórzy jednak już odnieśli wrażenie, że to pusta obietnica, kiedy na początku miesiąca zauważyli na swoich kontach tylko 500 złotych. Od razu wywołało to sprzeciw rodziców.

Masz w portfelu takie pieniądze? Już nimi nie zapłacisz

800 plus. Czy pieniądze rzeczywiście zniknęły?

Stanowisko ZUS rozwiewa wątpliwości w tej sprawie. Brakująca kwota nie jest wynikiem ani oszustwa, ani niedopatrzenia. Każda zmiana wymaga czasu i tak jest również w tym przypadku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyznaczył sobie za cel podniesienie 500 plus do 29 lutego, a rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, zapewnia, że w tej kwestii nic się nie zmieniło i wszyscy doczekają się swoich pieniędzy. 

800 plus. Nowe wnioski wciąż nie są potrzebne

Okazuje się, że panika w obecnej sytuacji jest nie tylko niewskazana, ale również całkowicie niepotrzebna. 800 plus dotrze do wszystkich — również do tych, którzy na początku stycznia otrzymali świadczenie w starej wysokości. Co więcej, niektórzy rodzice już dostali wypłaty w powiększonej kwocie.

ZUS nadal wypłaca pieniądze w stałych terminach — stąd różnice w przelewach na rachunki bankowe. Ci, którzy w styczniu otrzymali 500 złotych, muszą uzbroić się w cierpliwość — pieniądze zostaną wypłacone w lutym, z dopłatą brakującej w poprzednim miesiącu kwoty. Od marca zatem wszystkie świadczenia będą już wypłacane w stałej, zwiększonej wysokości, a wszyscy rodzice mogą spać spokojnie.