Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS podał ważne informacje dotyczące wypłat 800 plus. Kiedy pieniądze trafią na konta Polaków?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.01.2024 10:23

ZUS podał ważne informacje dotyczące wypłat 800 plus. Kiedy pieniądze trafią na konta Polaków?

Pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 2016 roku działa rządowy program 500 plus, dzięki któremu rodzicom przysługuje dodatek na dziecko do 18 roku życia, w wysokości, jak sama nazwa wskazuje, 500 zł miesięcznie. Nazwa ta w dniu dzisiejszym traci jednak rację bytu; od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wynosi bowiem nie 500, a 800 zł.

Ponad 6,5 miliona dzieci uprawnionych do świadczeń rodzinnych

W 2024 roku do świadczenia wychowawczego będzie dokładnie 6 mln 668 tysięcy dzieci. To duże potrzeby i duże pieniądze. Już w ostatni piątek, 29 grudnia 2023 roku, ZUS wypłacił prawie 569 milionów złotych, a to dopiero część przelewów, które zostaną zrealizowane w najbliższym czasie. Szefowa ZUS poinformowała, że kolejne pieniądze zostaną wypłacone już 3 i 4 stycznia.

,,Łącznie w pierwszym tygodniu stycznia wypłacimy ponad 2 miliony świadczeń w kwocie 1 miliard 692 milionów złotych” — oznajmiła profesor Gertruda Uścińska.


 

Ponad 6,5 miliona dzieci uprawnionych do świadczeń rodzinnych

Ubieganie się o świadczenia i załatwianie innych spraw urzędowych to sprawa, która niejednokrotnie sprawia problemy ze względu na ilość potrzebnych zaświadczeń, a często także niejasność przepisów i procedur, dlatego przypominamy: wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego można składać wyłącznie elektronicznie, a przyjmuje je i rozpatruje ZUS. Również wypłata pieniędzy odbywa się wyłącznie bezgotówkowo na wskazany rachunek bankowy, a świadczenie jest przyznawane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

 

Czy potrzebne będą kolejne dokumenty?

Zwiększenie wysokości ,,plusa” może budzić obawy przed koniecznością składania nowych dokumentów, pilnowania kolejnych terminów czy anulowania decyzji ZUS na kolejne pięć miesięcy nowego roku. Na szczęście poza wnioskiem, który rodzice składali już w maju 2023, nie muszą martwić się niczym więcej, ponieważ pozytywne rozpatrzenie go automatycznie uprawnia do otrzymania 800 plus od 1 stycznia 2024 roku. Ponadto, świadczenia dotrą do rodzin w tych samych terminach, co do tej pory.
 

źródło: TVN24