Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 800 plus nie dla wszystkich? Jarosław Kaczyński skomentował kwestię wprowadzenia kryterium dochodowego
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 09.07.2023 14:09

800 plus nie dla wszystkich? Jarosław Kaczyński skomentował kwestię wprowadzenia kryterium dochodowego

Jarosław Kaczyński
East News

Prezes PiS w specjalnej rozmowie z Interią skomentował doniesienia o planach wprowadzenia kryterium dochodowego przy programach społecznych. Prezes się na to nie godzi.

Jarosław Kaczyński o kryterium dochodowym w 800 plus

W rozmowie z Interią prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się do doniesień dotyczących wprowadzenia kryterium dochodowego przy kolejnych transferach socjalnych. 

- Wiem, że wielu polityków kwestionuje nasze programy społeczne i chciałoby je ograniczać, ja się jednak nie godzę na żadne kryteria, w tym dochodowe - zapewnił Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem wprowadzone programy napędzają polską gospodarkę i tworzą nowe miejsca pracy, co jest jedynym z powodów niskiego bezrobocia. Prezes przyznał, że zna tylko jedną osobę, która nie pobiera 500 plus, choć ma do niego prawo, mianowicie jego bratanica (Marta Kaczyńska). 

Ważna deklaracja ZUS-u w sprawie 800 plus. Świadczeniobiorcy czekali na tę informację

Proponowane zmiany w 500 plus

KO i PSL proponowały wcześniej, by wyższe świadczenie otrzymywały jedynie osoby pracujące. Obecnie świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na dochód czy kwestie zatrudnienia jego rodziców.

Kryterium dochodowe budzi dużo emocji, można się też spotkać z argumentem, że dodatkowe pieniądze są przepijane. Pomysłodawca tego świadczenia prof. Julian Auleytner w wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce w zeszłym roku stwierdził, że 500 plus nie powinno przysługiwać rodzinom patologicznym i powinno być zdecydowanie oddzielone od pomocy społecznej. Jego zdaniem nie chodzi o to, by zabierać najbiedniejszym, ale dostarczyć im innych narzędzi wsparcia, takich jak wsparcie w poszukiwaniu pracy czy w radzeniu sobie z nałogami.

Sejm przyjął ustawę o 800 plus

Sejm zagłosował za nowelizacją ustawy, która podniesie kwotę świadczenia 500 plus do 800 zł, bez składania dodatkowego wniosku - zmiana wysokości nastąpi z urzędu. Tak jak wcześniej, nie będzie w nim kryterium dochodowego. 

 Projekt trafi teraz do Senatu. Rząd chce, aby wyższa kwota obowiązywała od 1 stycznia 2024 roku.