Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > "Posiłek w szkole i w domu". Od 2023 roku więcej osób będzie mogło skorzystać z programu
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 07.01.2023 11:43

"Posiłek w szkole i w domu". Od 2023 roku więcej osób będzie mogło skorzystać z programu

Marlena Maląg przyznała, że rząd nie bierze pod uwagę waloryzacji świadczenia 500 plus.
East News

Od nowego roku obowiązują wyższe kryteria dochodowe uprawniające do pomocy z programu “Posiłek w szkole i w domu”. Minister rodziny Marlena Maląg podkreśla, że dzięki zmianom większa liczba osób będzie mogła liczyć na wsparcie.

Wyższe kryterium dochodowe programu “Posiłek w szkole i w domu”

1 stycznia weszła w życie nowelizacja uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019–2023. Zmiany dotyczą podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania ze wsparcia.

Dotychczas pomoc trafiała do osób spełniających warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz kryterium dochodowe, tj. 150 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. Teraz limit ten dla tego programu został podniesiony.

Pomoc z programu "Posiłek w szkole i w domu" otrzymają osoby o niskich dochodach, których dochód nie przekracza 1200 zł dla osoby w rodzinie (wcześniej 900 zł) i 1552 dla osoby samotnie gospodarującej (wcześniej 1164 zł).

Minister rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że te zmiany pozwolą zapewnić wsparcie większej liczby osób wymagających pomocy m.in. w formie żywnościowej czy świadczenia pieniężnego na zakup żywności. 

Program “Posiłek w szkole i w domu”

Program “Posiłek w szkole i w domu” na lata 209-2023 zapewnia wsparcie rodzinom o niskich dochodach, a także osobom starszym i niepełnosprawnym. Program składa się z trzech modułów- pierwszy to wsparcie i posiłek adresowany do dzieci i młodzieży, drugi natomiast do osób starszych. Trzeci moduł zakłada doposażenie i poprawę standardu działania stołówek. 

Aby skorzystać z pomocy należy złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej o przyznanie pomocy w formie gorącego posiłku lub świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności (zasiłek celowy). Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację finansową wnioskodawcy bądź rodziny wnioskodawcy.