Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe świadczenia dla części Polaków. Od stycznia nawet 3494 zł miesięcznie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.11.2023 21:50

Nowe świadczenia dla części Polaków. Od stycznia nawet 3494 zł miesięcznie

osoba niepełnosprawna
Pixabay

Od 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie nowe świadczenie wspierające osoby z niepełnosprawnościami. To efekt negocjacji między środowiskiem, a rządzącymi. Niedawno ukazało się rozporządzenie, które określa między innymi jego wysokość.

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego wysokości świadczenia wspierającego osoby z niepełnosprawnościami. Ma ono trafiać bezpośrednio do osób dorosłych, czyli inaczej niż w przypadku świadczeń opiekuńczych, które trafiały do opiekunów takich osób.

Przed ukończeniem 18. roku życia osoby z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenia pielęgnacyjne, więc w tym przypadku zasady się nie zmieniają. Pieniądze będą przysługiwać po uzyskaniu oświadczenia o niepełnosprawności.

W Dino właśnie się zaczęło. Klienci będą walić drzwiami i oknami

Ile będzie wynosiło nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami?

Świadczenie wspierające wyniesie od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej brutto. Obecnie wysokość tej renty wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto. Oznacza to, że kwota świadczenia wyniesie od 635 zł do 3494 zł miesięcznie brutto, w zależności od oceny w skali potrzeby wsparcia.

Będzie ona ustalana na podstawie między innymi zdolności danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem, a także wieku. Zajmą się tym wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Resort opublikował propozycję rozporządzenia

Nowy projekt rozporządzenia ma określić zasady i tryb powoływania członków wojewódzkiego zespołu do spraw ustalania potrzeby wsparcia. Powołuje ich wojewoda na wniosek przewodniczącego wojewódzkiego zespołu orzekającego. Ocena poziomu wsparcia będzie przeprowadzana przy zastosowaniu: formularza w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności, obserwacji, wywiadu bezpośredniego, oceny funkcjonowania. Konsultacje w sprawie projektu potrwają do 14 listopada.