Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szczegóły dotyczące świadczenia wspierającego. Wiemy, jak będą liczone punkty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 06.11.2023 12:33

Szczegóły dotyczące świadczenia wspierającego. Wiemy, jak będą liczone punkty

banknoty
Pixabay

Już od 1 stycznia 2024 roku będzie można składać wnioski o wypłatę świadczenia wspierającego. Właśnie pojawił się wyczekiwany projekt rozporządzenia, który zawiera skalę na podstawie której będzie przeprowadzana ocena potrzeby wsparcia osoby niepełnosprawnej.

Pojawił się wyczekiwany projekt rozporządzenia

Świadczenie wspierające będzie przyznawane osobom, które będą posiadały decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, pod warunkiem określenia jej na poziomie od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia. 

W projekcie zostały wymienione 32 czynności związane z życiem codziennym, które będą brane pod uwagę przy badaniu poziomu samodzielności danej osoby. Wśród tych czynności znajdują się między innymi: poruszanie się w znanym i nieznanym środowisku, sięganie i chwytanie przedmiotów, prowadzenie rozmowy, korzystanie z toalety, jedzenie i picie, ubieranie się, nawiązywanie kontaktów czy też kontrola własnych zachowań i emocji.

Polacy zapłacą mniej za prąd? Wyciekło ważne postanowienie umowy koalicyjnej

Nowe szczegóły w sprawie świadczenia wspierającego

Każda z czynności będzie oceniana pod kątem rodzaju wsparcia, którego osoba niepełnosprawna potrzebuje, żeby je wykonać - czy niezbędny jest nadzór, częściowa współpraca, substytucja całkowita czy wsparcie specjalne, oraz jaka jest częstotliwość wsparcia - czy jest ono potrzebne prawie nigdy, sporadycznie, dość często, przeważnie czy zawsze. Co ważne, każdemu rodzajowi i częstotliwości wsparcia są przyporządkowane różne współczynniki punktowe. W ramach świadczenia wspierającego będzie można otrzymać od 700 do 3500 złotych.

Świadczenie wspierające 2024. Jak będą liczone punkty?

W celu policzenia liczby punktów dla danej czynności trzeba będzie pomnożyć te współczynniki oraz wartość punktową wagi, która jest do niej przypisana. Aby ustalić łączną liczbę punktów konieczne będzie zsumowanie wyników uzyskanych dla każdej z 32 czynności życia codziennego. Wyliczanie punktów będzie odbywało się na specjalnym formularzu, a zajmować się tym będą wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Ich członkowie będą go wypełniać po odbyciu posiedzenia, w którym będzie uczestniczyła osoba niepełnosprawna i na którym będzie przeprowadzana ocena jej funkcjonowania.