Pogoda potrafi być kapryśna, ale chyba nikt nie pomyślał, że października tak bardzo. Drugi tydzień miesiąca może okazać się najbardziej zaskakujący pod względem warunków atmosferycznych. W najbliższym tygodniu w ciągu dnia aura może być niemal letnia. Do czasu. Prognoza IMGW na październik.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przewiduje drastyczną zmianę pogody w nadchodzących dniach. Polska wchodzi w okres typowo jesienny, a lokalnie pojawią się opady śniegu i deszczu. Dla niektórych regionów wydano już alerty pierwszego stopnia, a mieszkańcy powinni przygotować się na gwałtowne warunki atmosferyczne. Jakie będą kolejne dni i które regiony najbardziej ucierpią?
Październik przyniesie więcej deszczu niż zwykle, zwłaszcza w regionach niedawno dotkniętych powodzią. IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody, która nie pozostawia złudzeń – przed nami mokre tygodnie, a temperatury zaskoczą zarówno ciepłem, jak i chłodem w różnych częściach kraju. Sprawdź, gdzie należy przygotować się na obfite opady i które regiony mogą liczyć na cieplejsze dni.
Najbliższe dni mogą być przełomowe dla pogody w Polsce. Prognozy wskazują na wyraźne załamanie w niektórych rejonach kraju. Temperatura może nawet spaść zdecydowanie poniżej zera.
Dopiero co nad Polską przeszły ulewne deszcze, które doprowadziły do największej od lat klęski żywiołowej, a już możliwe są kolejne niespodziewane zmiany pogody. Choć pierwszy dzień jesieni zapowiada się spokojne, na dalszą część tygodnia IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla województw położonych w południowej części kraju.
W wielu miejscach terenów zalanych przez wodę jej stan zaczął już opadać, jednak nie zmniejsza to niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Na nadejście fali nadal czekają mieszkańcy środkowych i północnych części województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Oto co mówią o sytuacji w nadchodzących godzinach prognozy meteorologiczne i hydrologiczne.
Tegoroczny wrzesień, jak dotąd, synoptycy IMGW oceniają jako krytycznie ciepły. W analizach przewijają się potężne przymiotniki jak “ekstremalnie". Analitycy wprost mówią o anomalii, której dotąd nie mieliśmy nieprzyjemności obserwować, a w każdym razie nie w takim natężeniu: średnia temperatura wzrosła w całym kraju aż o 6 stopni Celsjusza, względem pomiarów uzyskiwanych w latach 1991-2020. Niedziela 8 września ma ten rekord jeszcze śrubować; w najgorszym obszarze różnica miałaby sięgnąć 9 stopni Celejusza. To, rzecz jasna, południe kraju. Choć nie tylko.
Mamy początek września, za nieco ponad dwa tygodnie rozpocznie się kalendarzowa jesień, a w kraju wciąż utrzymują się temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. To się ma jednak w końcu zmienić i jest nadzieja na to, że początek jesieni zbiegnie się ze znaczącym spadkiem temperatur.
Na właścicielach posesji ciąży wiele obowiązków przewidzianych przepisami prawa. Nie ma pod tym względem wyjątków, gdy spadnie śnieg - za złamanie zasad obowiązujących w takich warunkach grożą spore kary.
W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Jesienna pogoda skłania również do przemyśleń na temat innej, ale podobnej zmiany - kiedy konkretnie wymienić opony letnie na zimowe? Część osób woli jeździć na tych pierwszych przez cały rok, jednak rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego zdecydowanie odradza taką praktykę.
Według danych GUS polska cebula jest teraz bardzo poszukiwanym warzywem. Do dużego wzrostu eksportu przyczyniła się wojna na Ukrainie oraz susze w Europie.
Powódź może ponownie zablokować południowe rejony Polski. Na podtopienia w niedzielę wieczorem narażeni są mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski. Osoby mieszkające blisko rzek i potoków muszą być gotowe na ewakuację.Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie może pojawić się powódźO co apelują służbyIle razy interweniowały w ostatnim czasie
Po kilku dniach upałów czekają nas burze. Ostrożność powinni zachować szczególnie kierowcy. Zatrzymanie samochodu w nieodpowiednim miejscu grozi mandatem, nawet 500 zł, ale wielu z nich wciąż nie ma zielonego pojęcia o karze.Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie nie należy zatrzymywać samochodu w trakcie burzyZ jakimi mandatami trzeba się liczyćCo zrobić, gdy nadciąga nawałnica
Ograniczenia w ruchu już obowiązują. Na okres majówki 2021 wprowadzono specjalne obostrzenia ograniczające swobodę przemieszczania się. Określone zasady obowiązują już od piątku, zanim jeszcze wolne w pełni się zaczęło. Wielu Polaków wciąż jednak nie ma pojęcia o jakichkolwiek obostrzeniach dotyczących pierwszego i zarazem długiego weekendu maja.Z tego artykułu dowiesz się:Kogo obejmują ograniczenia w ruchuW jakim okresie dokładnie obowiązująJakie są wyjątki wyjęte spod ich działania
Z tego artykułu dowiesz się:Jak "Bestia ze wschodu" wpłynie na pogodę w PolsceCo to oznacza dla kierowcówJak się przygotować na mrozy