BiznesINFO.pl
Powodzie

Marek BAZAK/East News

Powódź spędza sen z powiek wielu Polakom. Małopolska i Podkarpacie najbardziej zagrożone

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Powódź może ponownie zablokować południowe rejony Polski. Na podtopienia w niedzielę wieczorem narażeni są mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski. Osoby mieszkające blisko rzek i potoków muszą być gotowe na ewakuację.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie może pojawić się powódź

  • O co apelują służby

  • Ile razy interweniowały w ostatnim czasie 

Kolejna powódź na horyzoncie. Mieszkańcy dwóch regionów w niebezpieczeństwie

Powódź pustoszy nie tylko Niemcy i Belgię, lecz także Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w niedzielę wieczorem przez Małopolskę mogą przejść kolejne nawalne deszcze. Synoptycy przewidują, że na 1 m kw. może spaść nawet 100 l wody.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk apeluje do mieszkańców, aby już teraz przygotowywali się na ewentualną powódź. O szczególną czujność prosi osoby mieszkające blisko rzek i potoków. Konieczna może być ewakuacja.

- Nie lekceważmy alertów pogodowych rozsyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - zaapelował. Jednak nie tylko Małopolska jest zagrożona. 

W niedzielę IMGW wydał najwyższe ostrzeżenie trzeciego stopnia również dla Podkarpacia. Powódź może pojawić się także w południowych powiatach woj. lubelskiego i śląskiego.

Synoptycy prognozują burze, którym mogą towarzyszyć ulewne deszcze (70-100 l wody na km kw.). Porywy wiatru mogą sięgać nawet 100 km/h. W niektórych miejscach spadnie również grad.

Służby natychmiast reagują na powódź. Ponad 400 interwencji w samej Małopolsce

O tym, jak niebezpieczna może być powódź świadczy wzmożona aktywność strażaków. Portal money.pl podaje, że minionej doby funkcjonariusze interweniowali 430 razy tylko w Małopolsce. 

Powódź wyrządziła największe szkody w gminach Myślenice, Sułkowice i Tokarnia. Z samego powiatu myślenickiego wpłynęło ponad 200 zgłoszeń z prośbą o natychmiastową pomoc.

Powódź była tak intensywna, że niektórzy musieli opuścić miejsce zamieszkania. Łącznie z sześciu zalanych budynków ewakuowano 22 osoby.

Ostatnia powódź pokrzyżowała również plany kierowców. Woda wdarła się bowiem na drogę krajową nr 7 w Głogoczowie, czyli “Zakopiankę”. Przez kilka godzin trasa była nieprzejezdna. 

Obecnie strażacy starają się likwidować skutki nawałnic - udrażniają przepusty, usuwają rozlewiska i wypompowują wodę z budynków. W niektórych gminach służby usuwają również żwir i błoto z dróg. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pukanie do drzwi

Polska i Świat

Rząd zapowiedział wzmożone kontrole od dzisiaj. Przedsiębiorcy mają się czym martwić

Czytaj więcej >
Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Czekasz na wymarzone mieszkanie, a deweloper gra nieczysto? Tłumaczymy jak uchronić się przed problemami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS przypomina, że zostało tylko kilka godzin na zdobycie pieniędzy na wyprawkę

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

Czytaj więcej >