Zakaz wstępu do lasu być może zostanie przywrócony
Pixabay/epicantus
Autor Maria Glinka - 23 Kwietnia 2020

Zakaz wstępu do lasów powróci? Wiele na to wskazuje

Zakaz wstępu do lasów już niedługo może zostać przywrócony. Wszystko przez suszę, która ogarnęła Polskę i dziesiątkuje całe połacie lasów i cenne tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Zakaz wstępu do lasów wznowiony?

Zakaz wstępu do lasów został zniesiony zaledwie trzy dni temu wraz z uruchomieniem pierwszego etapu znoszenia obostrzeń. Jednak Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował w środę, że przywrócenie tej restrykcji może być konieczne ze względu na utrzymującą się niekorzystną sytuację pogodową – podaje bankier.pl.

Zdaniem badaczy zagrożenie pożarowe w polskich lasach utrzymuje się na „katastrofalnym poziome” wobec braku opadów atmosferycznych od kilku tygodni. Duże szanse na wybuch pożaru daje martwa i przesuszona pokrywa glebowa.

„W ponad 50 proc. miejsc pomiaru wilgotności ściółki w kraju jej wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu wynoszącego 6–8 proc.” – wyznał Instytut.

Co z majówką w tym roku? Wiadomo, kiedy mogą zostać otwarte hotele i pensjonatyCo z majówką w tym roku? Wiadomo, kiedy mogą zostać otwarte hotele i pensjonatyCzytaj dalej

Lekkomyślne zachowania pogarszają sytuację

Jednak w celu wywołania pożaru potrzebny jest bodziec cieplny, który najczęściej pochodzi od ludzi.

"Prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź - co gorsze - ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie, bądź jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ogień" – podkreślili analitycy.

Wobec bardzo niekorzystnej sytuacji w polskich lasach zakaz wstępu może okazać się jedynym ratunkiem dla środowiska naturalnego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Poszli pod dom Kaczyńskiego i dokonali zdumiewającego odkrycia. Interweniujący policjanci nie wiedzieli, jak się zachować

Od kiedy powrót zakazu?

Kluczowe okażą się następne dni. Instytut wyznał, że jeżeli przez najbliższe dwa lub trzy dni utrzyma się dotychczasowa pogoda to wznowienie zakazu będzie nieuniknione. Decyzję w tej sprawie podejmuje nadleśniczy w oparciu o ustawę o lasach i na mocy analizy uwzględniającej lokalne uwarunkowania.

Nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu do lasu, jeżeli w danej okolicy wilgotność ściółki badana o godz. 9 przez pięć kolejnych dni wynosi mniej niż 10 proc.

O konieczności odnowienia zakazu mówił wczoraj także prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że „jeżeli nie będziemy mieli w najbliższym czasie opadów deszczu, sytuacja może stać się niebezpieczna”. W trakcie briefingu prasowego zaapelował do obywateli o rozsądne gospodarowanie wodą.

Wyborcza: Rząd może wprowadzić stan wyjątkowy. Kluczowy jest 6 majaWyborcza: Rząd może wprowadzić stan wyjątkowy. Kluczowy jest 6 majaCzytaj dalej

Trudny miesiąc

Kwiecień jest zazwyczaj wyjątkowo „palnym” miesiącem w ciągu całego roku – wynika to z braku bujnej i świeżej roślinności na tym etapie. Suche liście i łodygi stanowią dobre źródło do wybuchu pożaru.

Od początku 2020 r. do zeszłego tygodnia wybuchło ponad 2,7 tys. pożarów na terenie Polski, z czego ok. 2,1 tys. tylko w kwietniu. Najbardziej niepokojąca sytuacja ma miejsce w Biebrzańskim Parku Narodowym, którego co najmniej 6 tys. hektarów jest zajętych ogniem.

Jednak prognozy pogody nie napawają zbyt dużym optymizmem – w dalszym ciągu będzie utrzymywała się wyższa temperatura. Zmiana może nastąpić dopiero w okolicach weekendu. Synoptycy przewidują zachmurzenie i nawet przelotne deszcze niektórych rejonach Polski – pisze pogoda.interia.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Dym z Biebrzańskiego Parku Narodowego dotarł nad Warszawę. Mieszkańcy piszą o smrodzie, wszystko widać na mapie
  3. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. 5 osób nie żyje, 50 utknęło w gruzach domów. Wieczorem doszło do tragedii za granicą
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News