Boże Narodzenie to dla wielu długo wyczekiwany czas, który planują spędzić w domowym zaciszu w towarzystwie najbliższych. Okazuje się, że w święta czeka nas zjawisko, jakiego nie było nad Polską od lat. Dla niektórych nie oznacza to nic dobrego.
Pogoda w Polsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia będzie bardzo kapryśna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla wybranych regionów Polski. Porywy mogą osiągać nawet 70 km/h. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko i chronić siebie oraz mienie?
Pogoda w Polsce znów szykuje dla nas bardzo nieprzyjemne niespodzianki. Tym razem na anomalie muszą uważać mieszkańcy północnej części kraju. W sobotę (14 grudnia) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenia. Powinni zapoznać się z nimi przede wszystkim wszyscy Ci, którzy planują podróżować samochodami lub wybierają się w najbliższym czasie na spacer do lasu lub nad morze.
Już teraz polskie noce na południu kraju przekraczają przy gruncie granicę -10°C, ale synoptycy IMGW, relacjonując prognozy na najbliższe dni, aż do świątecznego tygodnia włącznie z 24 grudnia, traktują takie odczyty raczej jako warte odnotowania, niż zwiastujące ogólnopolską zimę. Na mapach synoptycznych widać nieśmiały przełom, który miałby rozpocząć się w piątek 6 grudnia. Co oznacza?
Choć nastał już grudzień, Polacy w wielu miejscach w kraju wciąż wyczekują śniegu. Czy nadejście zimy nastąpi jeszcze przed połową grudnia i co ważniejsze, czy możemy spodziewać się białych świąt? Pojawiające się w całym kraju mgły mogą solidnie namieszać w pogodzie. Synoptycy nie mają złudzeń — tak przedstawia się prognoza dla końca roku.
W Polsce zapowiada się dynamiczny zwrot w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla wielu regionów. Czy zbliżające się wichury i zmienna aura mogą okazać się groźne? Sprawdzamy, na które obszary warto zwrócić szczególną uwagę i czego jeszcze można się spodziewać.
Polska pogoda znowu zaskakuje. Nadchodzące dni przyniosą wyraźne ocieplenie, a zima odpuści na dłużej. Czy to zapowiedź niezwykłego grudnia? Synoptycy IMGW publikują najnowsza prognozę pogranicza listopada i grudnia.
Zima, choć nieśmiało, zaczęła w całym kraju przypominać o swoim nadejściu - w Polsce pojawił się śnieg, a temperatury spadły poniżej zera. Teraz czeka nas kilka dni chłodnej aury. Takie dni nie potrwają jednak długo i już wkrótce nadejdzie spektakularne ocieplenie, które zaskoczy mieszkańców kraju.
Rosyjska zima, znana ze swej surowości, zaczęła przypominać o sobie w pełnej krasie. Na Syberii termometry pokazują obecnie wartości sięgające -45 stopni Celsjusza, a ten "bąbel mrozu" przemieszcza się w kierunku Europy. Polska w najbliższych dniach doświadczy pierwszych poważniejszych oznak zimy z temperaturami spadającymi nawet poniżej -15 stopni Celsjusza.
Po wielu tygodniach suchej i stabilnej pogody w Polsce sytuacja meteorologiczna ma ulec radykalnej zmianie. Wyże dominujące nad regionem zaczną ustępować, otwierając drogę atlantyckim cyklonom o wyjątkowej intensywności. Meteorolodzy ostrzegają przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.
IMGW ostrzega: w połowie listopada do Polski zawitają pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Najnowsza prognoza pogody to zwiastun zimy, czy tylko przelotne załamanie pogody? Synoptycy ostrzegają przed deszczem ze śniegiem i krupą śnieżną, które mogą uczynić drogi wyjątkowo niebezpiecznymi. Sprawdź, gdzie krajobraz zbieleje, a gdzie - i kiedy - kierowcy powinni szczególnie uważać na drogach.
Pogoda we wtorkowy poranek (12 listopada) może się okazać bardzo niebezpieczny dla kierowców. Po długim weekendzie na drogach należy zachować szczególną ostrożność. Ostrzeżenia dla znacznej części obszaru Polski wydał już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wiadomo, w których regionach sytuacja będzie najtrudniejsza.
Przed nami dynamiczne zmiany w pogodzie, a listopadowe prognozy zapowiadają prawdziwy rollercoaster. Po zimnych, szarych i mglistych dniach czeka nas nie tylko chwilowe ocieplenie, ale i wyjątkowo późne babie lato. Nim jednak przyjdzie ciepło, Polacy mogą spodziewać się śniegu i niższych temperatur.
Zbliża się połowa listopada, a co za tym idzie, czas zaprzyjaźnić się z zimowymi częściami garderoby. Przed nami wolny poniedziałek z okazji Święta Niepodległości (11 listopada). Jaka pogoda czeka nas w ten i kolejne dni? Na to pytanie odpowiedzieli eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ostatnie zmiany pogodowe przyniosły znaczne podwyżki rachunków. Domownicy musieli nie tylko wreszcie włączyć ogrzewanie — dla niektórych problem jest znacznie bardziej rozbudowany, bo ich rachunki wzrosną, lub już wzrosły, pięciokrotnie.
Ponad miesiąc temu mieszkańcy zachodniej i południowej Polski zmagali się z powodzią. Teraz znów pojawia się zagrożenie związane ze stanem wód. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, w którym ostrzega przed wzrostem poziomu wody do wysokiego. Możliwe jest występowanie niebezpiecznych zjawisk grożących stratami materialnymi, a nawet zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Apogeum sezonu na grzybobranie mamy już za sobą, ale wciąż w lasach znajdziemy wielu amatorów tej pasji. Co więcej, daleko jeszcze do tego, by wracali oni z pustymi rękami. W lasach na dużej części terytorium Polski nadal można liczyć na całkiem obfite zbiory, o czym świadczą dane dostarczone przez internetowe społeczności.
1 listopada może się okazać ostatnim relatywnie ciepłym dniem tej jesieni. Najnowsze prognozy synoptyczne wskazują, że już w długi weekend czeka nas wyraźna zmiana pogody. Towarzyszyć temu mają nie tylko dość silny wiatry, co odnotowujemy już dziś, ale w także spadki temperatury w nadchodzących dniach.
Mieszkańcy kilku regionów Polski powinni w najbliższych dniach zachować szczególną ostrożność. Alert RCB został rozesłany, znamy dokładne daty i przyczyny załamania pogody. Czego możemy się spodziewać w związku z niżem Martina? Brak prądu to tylko część problemu.
Pogoda na Wszystkich Świętych zaskoczy Polaków wyjątkową zmiennością. Część kraju będzie cieszyć się pogodnym niebem i ciepłymi temperaturami, jednak na północy i wschodzie zapowiadane są intensywne wichury, które mogą przynieść realne zagrożenie. Jaka będzie pogoda 1 listopada, jakich warunków należy się spodziewać podczas wizyt na cmentarzach?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował prognozę meteorologiczną na najbliższe dni, aż do 31 października. Wiadomości są dobre, ale tylko pozornie. Przez wiele lat pod koniec października oczywistością były pierwsze opady śniegu. W tym roku możemy bowiem liczyć na temperatury sięgające 16 st. C. Co jeszcze czeka nas od poniedziałku?
Nieco po fakcie, ale jednak bojkot, i to masowy. Polskie uczelnie, głównie za sprawą sprzeciwu swoich studentów, wycofały się ze współpracy z polskim przedstawicielstwem chińskiego giganta e-commerce: Shein. Na kampusach miały się odbyć wydarzenia składające się w całą “trasę” promocyjną. Koncepcja upadła, choć dopiero po przystanku w Warszawie. Teraz odcinają się uczelnie i urząd miasta.
Październik powoli dobiega końca i coraz więcej osób zastanawia się, jaka pogoda czeka nas w nadchodzących tygodniach. Listopad, który bywał już w przeszłości miesiącem przynoszącym śnieg i mróz, w ostatnich latach jest wyjątkowo łagodny. Czy tak będzie i w tym roku?
Nadchodzący weekend zapowiada się pod znakiem złotej, polskiej jesieni. Słoneczne dni oraz stosunkowo wysokie temperatury sprawią, że to idealny czas na spacery i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Nie wszędzie jednak warunki będą ku temu sprzyjające.
Wrześniowe ekstremalne opady i słoneczne, ciepłe dni w październiku pokazują, jak dalece zmieniły się warunki pogodowe jesienią. Wszak niegdyś nikogo nie dziwiło, że w połowie października mieliśmy do czynienia z opadami śniegu. Tym razem słoneczne dni z temperaturą sięgającą kilkunastu stopni Celsjusza będą się utrzymywać także na początku listopada.
W ostatnich tygodniach wielu mieszkańców Polski mogło zauważyć zjawisko, które zazwyczaj kojarzy się z późnym latem lub wczesną jesienią - klucze dzikich ptaków, takich jak gęsi czy żurawie, przelatujące nad naszym krajem. Co jednak ciekawe, ptaki te powinny już dawno odlecieć na zimowiska w cieplejszych krajach, takich jak Hiszpania, Francja czy regiony Morza Śródziemnego. Co zatem, i dlaczego, się dzieje?
Październik to czas, w którym w Polsce można doświadczyć zróżnicowanej pogody, co najlepiej obrazuje prognoza na 42. tydzień 2024 roku: 14-20 października. W najbliższych dniach aura będzie podzielona na dwa główne okresy. Czego możemy się spodziewać?
Październikowa pogoda zaskoczy wahaniami temperatur... ale to nie wszystko. W niektórych rejonach Polski ma spaść śnieg. Czego możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Przedstawiamy pogodę IMGW na najbliższe pięć dni.