Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Mandat na 500 zł grozi ci w trakcie burzy. Prawo wymaga odpowiedniego zachowania
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.06.2021 02:00

Mandat na 500 zł grozi ci w trakcie burzy. Prawo wymaga odpowiedniego zachowania

Burza może skończyć się mandatem
EastNews/Arkadiusz Ziolek

Po kilku dniach upałów czekają nas burze. Ostrożność powinni zachować szczególnie kierowcy. Zatrzymanie samochodu w nieodpowiednim miejscu grozi mandatem, nawet 500 zł, ale wielu z nich wciąż nie ma zielonego pojęcia o karze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie nie należy zatrzymywać samochodu w trakcie burzy

  • Z jakimi mandatami trzeba się liczyć

  • Co zrobić, gdy nadciąga nawałnica

Burza może skończyć się mandatem

W pierwszych dniach lata pogoda przestanie nas rozpieszczać. Prognozy wskazują, że po kilku dniach upałów nadchodzą burze. Są one uciążliwe m.in. dla kierowców.

Jazda podczas trudnych warunków pogodowych to nic przyjemnego. Trzeba zachować czujność i ostrożność, a także pamiętać, że za nieodpowiednie zachowanie grozi mandat i to dość surowy.

Przedstawiciele Komendy Głównej Policji w wypowiedzi dla serwisu dziennik.pl podkreślają, że pod żadnym pozorem nie wolno w czasie burz zatrzymywać pojazdu na poboczu drogi, a także pod wiaduktem przebiegającym nad autostradą.

Grozi za to mandat, nawet w wysokości 500 zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu trzeba się natomiast liczyć z grzywną w wysokości 5000 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mandat w burzy czeka. Przed podróżą lepiej dwa razy się zastanowić

Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego w komentarzu dla dziennik.pl apeluje, by w sytuacji, gdy wiemy o pogarszających się warunkach pogodowych, poważnie zastanowić się nad ruszeniem w drogę.

W sytuacji gdy podróż jest konieczna i w trakcie jazdy kierowcę dopadnie burza, ekspert odradza zatrzymanie pojazdu na poboczu ruchliwej drogi i włączenie świateł awaryjnych.

- Przez kiepską widoczność spowodowaną ulewnym deszczem istnieje ryzyko najechania przez pojazd jadący z tyłu. Taki scenariusz to z resztą modelowy przepis na karambol tłumaczy cytowany przez dziennik.pl Krupiński.

Co robić, gdy burza dopadnie nas w drodze?

Co zatem w sytuacji nadciągającej nawałnicy najlepiej zrobić? Przedstawiciel Instytutu Transportu Samochodowego radzi, by jak najszybciej zjechać z drogi i poszukać parkingu z dala od drzew. W trasie najlepszym schronieniem jest zadaszona stacja paliw, a w mieście np. parking wielopoziomowy. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].