BiznesINFO.pl
fot. ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Ograniczenia w ruchu wprowadzili właśnie na majówkę. Nie każdy ma pojęcie

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Ograniczenia w ruchu już obowiązują. Na okres majówki 2021 wprowadzono specjalne obostrzenia ograniczające swobodę przemieszczania się. Określone zasady obowiązują już od piątku, zanim jeszcze wolne w pełni się zaczęło. Wielu Polaków wciąż jednak nie ma pojęcia o jakichkolwiek obostrzeniach dotyczących pierwszego i zarazem długiego weekendu maja.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kogo obejmują ograniczenia w ruchu

  • W jakim okresie dokładnie obowiązują

  • Jakie są wyjątki wyjęte spod ich działania

Ograniczenia w ruchu na majówkę

Ograniczenia w ruchu na majówkę już obowiązują. Mało tego - wielu Polaków nawet nie ma pojęcia, że szczególne zasady wprowadzone na pierwszy weekend maja są już w mocy od piątku. Od godziny 18:00 do 22:00 w piątek zaczął się pierwszy okres ich obowiązywania.

Ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, czyli TIR-ów i ciężarówek, bo to o nich w tym artykule mowa, wprowadzone zostały w kilku konkretnych przedziałach godzinowych. Pierwszy z nich miał już miejsce w piątkowy wieczór.

Specjalne zakazy obowiązują też w sobotę 01.05.2021 od godziny 8:00 do 22:00 oraz 2 maja ponownie jak w piątek od 18:00 do 22:00 i w poniedziałek 3 maja, tak jak było to w sobotę, od 08:00 do 22:00.

Ograniczenia te nie są niczym nadzwyczajnym i wynikają z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2353).

Ograniczenia w ruchu nie dla wszystkich jednakowe

Ograniczenia w ruchu nie mają jednak takiego samego zastosowania do wszystkich ciężkich pojazdów. Spod ich działania wyciągnięta jest część jednostek.

Mowa tutaj przede wszystkim o pojazdach biorących udział w akacjach humanitarnych, ratunkowych, usuwaniu awarii czy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Zakazy nie dotyczą też pojazdów przewożących żywe zwierzęta, a także tych, które wracają do kraju w celu zakończenia przewozu drogowego.

Również pojazdy zajmujące się transportem przesyłek, żywności i produktów szybko psujących się oraz takie, które pracują przy budowie dróg i mostów nie są objęte ograniczeniami. W końcu wyciągnięte są spod ich działania wolnobieżne pojazdy rolne oraz ciągniki rolnicze.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >