BiznesINFO.pl
fot. ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Ograniczenia w ruchu wprowadzili właśnie na majówkę. Nie każdy ma pojęcie

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Ograniczenia w ruchu już obowiązują. Na okres majówki 2021 wprowadzono specjalne obostrzenia ograniczające swobodę przemieszczania się. Określone zasady obowiązują już od piątku, zanim jeszcze wolne w pełni się zaczęło. Wielu Polaków wciąż jednak nie ma pojęcia o jakichkolwiek obostrzeniach dotyczących pierwszego i zarazem długiego weekendu maja.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kogo obejmują ograniczenia w ruchu

  • W jakim okresie dokładnie obowiązują

  • Jakie są wyjątki wyjęte spod ich działania

Ograniczenia w ruchu na majówkę

Ograniczenia w ruchu na majówkę już obowiązują. Mało tego - wielu Polaków nawet nie ma pojęcia, że szczególne zasady wprowadzone na pierwszy weekend maja są już w mocy od piątku. Od godziny 18:00 do 22:00 w piątek zaczął się pierwszy okres ich obowiązywania.

Ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, czyli TIR-ów i ciężarówek, bo to o nich w tym artykule mowa, wprowadzone zostały w kilku konkretnych przedziałach godzinowych. Pierwszy z nich miał już miejsce w piątkowy wieczór.

Specjalne zakazy obowiązują też w sobotę 01.05.2021 od godziny 8:00 do 22:00 oraz 2 maja ponownie jak w piątek od 18:00 do 22:00 i w poniedziałek 3 maja, tak jak było to w sobotę, od 08:00 do 22:00.

Ograniczenia te nie są niczym nadzwyczajnym i wynikają z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2353).

Ograniczenia w ruchu nie dla wszystkich jednakowe

Ograniczenia w ruchu nie mają jednak takiego samego zastosowania do wszystkich ciężkich pojazdów. Spod ich działania wyciągnięta jest część jednostek.

Mowa tutaj przede wszystkim o pojazdach biorących udział w akacjach humanitarnych, ratunkowych, usuwaniu awarii czy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Zakazy nie dotyczą też pojazdów przewożących żywe zwierzęta, a także tych, które wracają do kraju w celu zakończenia przewozu drogowego.

Również pojazdy zajmujące się transportem przesyłek, żywności i produktów szybko psujących się oraz takie, które pracują przy budowie dróg i mostów nie są objęte ograniczeniami. W końcu wyciągnięte są spod ich działania wolnobieżne pojazdy rolne oraz ciągniki rolnicze.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Tagi:

pogodapolskie drogiDrogi i autostradymotoryzacja

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >