Nie ma więcej imion dla huraganów.
Pixabay/WikiImages
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Września 2020

Huraganów już tyle, że zabrakło dla nich imion. Naukowcy sięgają po nietypowe nazewnictwo

Emma, Katrina, Edouard, Ellen, Patricia, Carmen, Monica, Ciara, Lorenzo, Paulette, Laura to wcale nie wymyślne imiona dla dzieci, tylko nazwy huraganów, których przez świat przewinęło się tyle, że naukowcom zabrakło dla nich nazw. Jak powinno nazywać się tego typu zjawiska atmosferyczne?

Huragany na świecie

Sezon huraganowy na Atlantyku doprowadził do tego, że zabrakło imion, żeby je nazywać, podała PAPl, dlatego naukowcy zaczęli korzystać z liter greckiego alfabetu. Pierwsza z nich - burza Alfa pojawiła się u wybrzeży Portugalii.

To już drugi raz kiedy naukowcy korzystają z liter alfabetu greckiego. Wcześniej greckimi literami posłużono się w 2005 roku.

Ostatnią tradycyjnie nazwanym zjawiskiem atmosferycznym tego typu był Wilfred, który uformował się na ok. godzinę przed Alfą.

Poczta Polska rezygnuje z jednej usługi. Po 30. września już jej nie uświadczyszPoczta Polska rezygnuje z jednej usługi. Po 30. września już jej nie uświadczyszCzytaj dalej

Wilfred i Alfa to rekordziści jeśli chodzi o najwcześniej nazwane burze tropikalne numer 21 i 22 na Atlantyku, prześcigając tym samym burze z 2005 roku o numerach 21 i 22 o kilka tygodni.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotych
2. Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?
3. Ceny w Polsce drastycznie rosną, poziom wzrostu jest zatrważający. Gorzej jest tylko w jednym kraju

"To szaleństwo" - stwierdził w rozmowie z AP Brian McNoldy, jeden z badaczy huraganów z Uniwersytetu Miami i zażartował, że jeśli litery greckiego alfabetu się skończą (jest ich 24) zostanie jeszcze alfabet rosyjski. Naukowiec dodał także, że nie widzi zależności między zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka a liczbą huraganów.

Huragany na Atlantyku trwają zwykle od początku czerwca do końca listopada.

Niemcy ustawiają się w kolejkach po jeden rodzaj produktu, magazyny niemal puste. Polacy wcale im nie ustępująNiemcy ustawiają się w kolejkach po jeden rodzaj produktu, magazyny niemal puste. Polacy wcale im nie ustępująCzytaj dalej

Ciekawostką jest także to, że sztormy na Atlantyku nazywane są przez Narodowe Centrum Huraganów imionami zgodnie z kolejnością alfabetyczną, jednak nie mogą zaczynać się od liter: "Q", "U", "X", "Y" i "Z"

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dodatek 4300 zł do emerytury tylko dla grupy wyjątkowych osób. Niebawem będzie ich nawet 100 tys.
  2. Muzyk odleciał na antenie TVP. Prowadzący próbował go uspokoić, musiał przerwać jego wypowiedź
  3. Matka nie otrzymała świadczenia na dziecko? Może dostać je ojciec, ale pod jednym warunkiem
  4. Podobnej sytuacji nie było od 15 lat. Rzecznik rządu kreśli czarny scenariusz, PiS powinno się obawiać?
  5. Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
  6. Egipskie ciemności na głównej ulicy. Nie naprawią latarni, bo złodzieje kradną kable

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News