Kara za wypalanie traw wzrośnie nawet sześciokrotnie
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 28 Kwietnia 2020

Jedna rzecz będzie teraz o wiele surowiej karana. Jest jasna zapowiedź ministra

Ministerstwo Środowiska planuje zaostrzenie kar za wypalanie traw – zapowiedział szef resortu Michał Woś. Wzrost grzywny byłby dość znaczący, bo nawet sześć razy większy niż obecnie, co oznacza, że kara finansowa za takie działanie przekraczałaby możliwości finansowe przeciętnego obywatela.

Kara wzrośnie nawet 6x

O podjęciu przez resort środowiska inicjatywy legislacyjnej, zmierzającej do zaostrzenia kar za wypalanie traw, Woś poinformował we wtorek w Goniądzu (woj. podlaskie). Zapowiedź podniesienia kar za takie działania ma związek z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym, który objął ok. 5,5 tys. ha. Z gaszeniem pożaru zmagano się tydzień.

Szef resortu środowiska – jak podaje Polska Agencja Prasowa – zaapelował, by nie wypalać łąk, podkreślając, że jest to nie tylko działanie nielegalne, ale też "skrajna nieodpowiedzialność".

Obecnie grzywna za wypalanie wynosi maksymalnie 5 tys. zł. Według ministra środowiska kara ta powinna wzrosnąć i to znacząco.

Rząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeniRząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeniCzytaj dalej

- Chcemy zaproponować, żeby to było 30 tys. zł – powiedział Woś.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Właśnie zakończono poszukiwania 3,5-letniego Kacperka na rzece Kwisa. Najnowsze doniesienia policji niepokoją

Nie tylko grzywna

Na tym jednak nie koniec, bowiem sprawca czynu miałby zostać obciążony nie tylko tą kwotą, ale będzie na niego nałożony również obowiązek naprawienia szkody (np. przy sadzeniu lasu).

Zdaniem szefa resortu środowiska ważne jest, by oprócz kary finansowej, sprawca osobiście przyczynił się "dla dobra przyrody w tym zakresie".

Woś – jak podaje Agencja – poinformował również o planach wprowadzenia możliwości postępowania administracyjnego, w ramach kompetencji wojewódzkiego konserwatora przyrody.

Tarcza 3.0 uderzy w emerytów i rencistów. Wielu może stracić środki do życia, niewielu jest świadomych swojej sytuacjiTarcza 3.0 uderzy w emerytów i rencistów. Wielu może stracić środki do życia, niewielu jest świadomych swojej sytuacjiCzytaj dalej

- Nałożenie tych kar będzie znacznie prostsze i będzie właściwie zero-jedynkowe. Jeżeli doszło do wypalania trawy, jeżeli ten fakt został stwierdzony, wówczas będzie można wszcząć takie postępowanie i doprowadzić do ukarania takiej osoby – wyjaśnił minister środowiska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Akcja policji, na miejscu 10 radiowozów. Znaleziono ciało młodego mężczyzny. Co się stało?
  2. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News