Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Jedna rzecz będzie teraz o wiele surowiej karana. Jest jasna zapowiedź ministra
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.04.2020 02:00

Jedna rzecz będzie teraz o wiele surowiej karana. Jest jasna zapowiedź ministra

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kara wzrośnie nawet 6x

O podjęciu przez resort środowiska inicjatywy legislacyjnej, zmierzającej do zaostrzenia kar za wypalanie traw, Woś poinformował we wtorek w Goniądzu (woj. podlaskie). Zapowiedź podniesienia kar za takie działania ma związek z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym, który objął ok. 5,5 tys. ha. Z gaszeniem pożaru zmagano się tydzień.

Szef resortu środowiska – jak podaje Polska Agencja Prasowa – zaapelował, by nie wypalać łąk, podkreślając, że jest to nie tylko działanie nielegalne, ale też "skrajna nieodpowiedzialność".

Obecnie grzywna za wypalanie wynosi maksymalnie 5 tys. zł. Według ministra środowiska kara ta powinna wzrosnąć i to znacząco.

- Chcemy zaproponować, żeby to było 30 tys. zł – powiedział Woś.

Nie tylko grzywna

Na tym jednak nie koniec, bowiem sprawca czynu miałby zostać obciążony nie tylko tą kwotą, ale będzie na niego nałożony również obowiązek naprawienia szkody (np. przy sadzeniu lasu).

Zdaniem szefa resortu środowiska ważne jest, by oprócz kary finansowej, sprawca osobiście przyczynił się "dla dobra przyrody w tym zakresie".

Woś – jak podaje Agencja – poinformował również o planach wprowadzenia możliwości postępowania administracyjnego, w ramach kompetencji wojewódzkiego konserwatora przyrody.

- Nałożenie tych kar będzie znacznie prostsze i będzie właściwie zero-jedynkowe. Jeżeli doszło do wypalania trawy, jeżeli ten fakt został stwierdzony, wówczas będzie można wszcząć takie postępowanie i doprowadzić do ukarania takiej osoby – wyjaśnił minister środowiska.

Tagi: pogoda