BiznesINFO.pl > Pieniądze

Pieniądze

samochody droga
12.08.2023 11:10 To koniec czarnych tablic rejestracyjnych. Kierowcy muszą je zmienić, inaczej zapłacą karę

Jedna poprawka może sprawić, że tysiące Polaków będą musiały gnać do urzędów lub zacząć płacić pieniężne kary. Mowa o właścicielach aut z konkretnymi tablicami rejestracyjnymi. Niespodziewanie rządzący wprowadzili do projektu ustawy zapis zakazujący rozwiązania, które dotychczas wybierała spora grupa kierowców. Kara za zignorowanie? Nawet 1000 zł.

dom pieniądze
12.08.2023 10:50 Planujesz wymianę okien, pamiętaj o tych programach. Te pieniądze ci się należą

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku wymiany okien można otrzymać nawet 100 proc. zwrotu pieniędzy. Warto zainteresować się trzema programami, które pozwolą ci na zminimalizowanie poniesionych kosztów. Wystarczy kilka dokumentów, a w portfelu zostanie sporo pieniędzy.

pieniądze
12.08.2023 10:04 Jest decyzja ws. wysokości abonamentu RTV w 2024 r. Wyjaśniamy, kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty

Zapadła decyzja w sprawie wysokości abonamentu RTV za 2024 r. Jakie pieniądze szykować muszą właściciele telewizorów i radioodbiorników? Rozporządzanie trafiło już do Dziennika Ustaw i dla wielu będzie zaskoczeniem. Warto jednak pamiętać, że wystarczy jeden sposób, by nie płacić całości należności.

Lotto
12.08.2023 09:02 W Szczecinie pojawił się nowy milioner. Wszystko dzięki wygranej w Lotto

Mamy w Polsce nowego milionera, a to za sprawą szczęśliwych liczb skreślonych przez gracza w Lotto. W czwartek mieszkaniec Szczecina zgarnął 2 miliony złotych. Znamy liczby, jakie znajdowały się na jego kuponie.

Koperta i pieniądze z ZUS
11.08.2023 21:55 Świetna wiadomość dla seniorów. Dodatkowe 255,17 zł miesięcznie do emerytury

Emerytury i renty nie są jedynymi świadczeniami wypłacanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rzecz seniorów. Jednym z dodatków, które mogą pomóc podreperować domowy budżet jest dodatek energetyczny.

Pieniądze i kalendarz
10.08.2023 16:00 Nawet 6 tys. zł dotacji. Złożono już kilka tysięcy wniosków

Wielu Polaków może uzyskać do 6 tys. zł dotacji. Wszystko za sprawą kolejnej edycji popularnego programu.

pieniadze-gotowka-zus-dziedziczenie
09.08.2023 14:29 W ZUS-ie czekają pieniądze, ale wypłata nie nastąpi z automatu. Trzeba złożyć wniosek

Można dziedziczyć składki emerytalne przekazywane do II filaru systemu emerytalnego, czyli na konto emerytalne w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) oraz na tzw. subkonto w ZUS-ie. Z danych Zakładu wynika, że na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio po 29 tys. zł. Wypłata nie następuje jednak z tzw. automatu po śmierci osoby ubezpieczonej. Żeby pieniądze od nas dostać – trzeba złożyć w ZUS wniosek – przestrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Jednak poza złożeniem wniosku, trzeba też spełnić warunki. Jakie? O tym poniżej.

ZUS-pieniadze-biznesinfo
09.08.2023 11:41 Chcesz wiedzieć, jaką emeryturę dostaniesz? ZUS ma już prognozę, możesz ją łatwo sprawdzić

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w “Informacji o stanie konta” wylicza hipotetyczną wysokość emerytury. Kiedyś wysyłał ją pocztą, ale teraz jest ona dostępna tylko w formie elektronicznej (chyba że ktoś zgłosi do ZUS-u życzenie otrzymania wersji papierowej). Poniżej wyjaśniamy, dla kogo ZUS przygotowuje takie wyliczenia i gdzie można je znaleźć.

Kobieta przykładająca kartę do terminala płatniczego trzymanego przez sprzedawczynię
08.08.2023 13:52 Bezgotówkowa rewolucja już się dzieje. Jak do niej dołączyć?

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – obrót bezgotówkowy wyprzedził w naszym kraju transakcje z użyciem gotówki* i wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach trend ten będzie się utrzymywał. Z punktu widzenia przedsiębiorców ważne jest to, żeby nie przeoczyć momentu „bezgotówkowej rewolucji” i w porę do niej dołączyć.

gotowka-senior-pieniadze
08.08.2023 08:41 Wielu emerytów może otrzymać 294,39 zł specjalnego dodatku. Są warunki

Wśród świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych znajduje się dodatek pielęgnacyjny. W wyniku marcowej waloryzacji wynosi on 294,39 zł miesięcznie. Aby go otrzymać, należy spełnić jeden z dwóch warunków. Jest nawet grupa uprawnionych, która dostanie to świadczenie z automatu.

kalendarz-pieniądze-100 zł-biznesinfo
07.08.2023 11:41 Nawet 2540 zł specjalnej pomocy od państwa. Sprawdź, kiedy można z niej skorzystać

Rząd oferuje Polakom różne formy wsparcia finansowego, w zależności od ich potrzeb. Zasiłek losowy jest świadczeniem wypłacanym konkretnym osobom poszkodowanym wskutek występowania negatywnych zjawisk atmosferycznych. Wsparcie pieniężne może składać się zarówno ze wspomnianego zasiłku, jak i dofinansowania wyjazdu – łącznie w kwocie tytułowych 2540 zł. Poniżej wyjaśniamy, kto i pod jakimi warunkami otrzyma te pieniądze.

fest festival-odwolany
05.08.2023 21:42 Słynny Fest Festival odwołany, w sieci chaos. Co dalej z pieniędzmi uczestników?

Czwarty Fest Festival miał jak zawsze odbyć się w Parku Śląskim i to już za kilka dni, bo w terminie 9-13 sierpnia. W mediach społecznościowych na bieżąco pojawiały się filmiki i zdjęcia z przygotowań, zapowiedzi artystów, stref tematycznych, dodatkowych atrakcji. I nagle to piątkowe oświadczenie. Na kilka dni przed samym rozpoczęciem imprezy organizator poinformował o odwołaniu festiwalu i rozpoczęciu postępowania upadłościowego. Poniżej wyjaśniamy, co to oznacza dla uczestników niedoszłej imprezy.

Pieniądze
04.08.2023 08:07 11 sprzątaczek zrzuciło się na kupon na loterię. Teraz są milionerkami

Grupa jedenastu sprzątaczek z Indii złożyła się na kupon w stanowej loterii. Żadna z kobiet nie mogła sobie pozwolić na jednorazowy wydatek 3 dolarów (około 12 zł), więc postanowiły działać razem. Okazało się, że los się do nich uśmiechnął i wygrały główną nagrodę, wynoszącą 1,2 mln dolarów amerykańskich. O sprawie informuje Interia Biznes.

pusty-portfel-upadek-banku
03.08.2023 20:01 Upadek znanego polskiego banku. Podano kluczowy termin dla klientów, jeśli go przekroczą, będą płacić

Klienci Getin Noble Banku, który ogłosił upadłość, tylko do 21 sierpnia br. będą mogli za darmo zgłaszać swoje wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Później będą musieli zapłacić ponad tysiąc złotych, trzeba się więc spieszyć.

Pieniądze
03.08.2023 17:39 Ważna wiadomość dla części emerytów. Dodatkowe pieniądze trafią do nich później

Długo oczekiwana 14. emerytura niedługo po raz trzeci zagości na rachunkach bankowych uprawnionych do tego osób. Wiadomo, kiedy można spodziewać się przelewu. Jest jednak grupa seniorów, która otrzyma pieniądze nawet miesiąc później.

Pieniądze
03.08.2023 15:13 Rusza kolejna edycja znanego rządowego programu. Można dostać nawet 6 tys. zł

Już dziś (3.08) rusza kolejna edycja programu “Moja Woda” znanego też pod nazwą “Beczka Plus”. Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, budżet tej odsłony sięga 130 mln zł. Na jakie wsparcie będą mogli liczyć właściciele domów?

Pieniądze w dłoni
02.08.2023 21:38 Haker ukradł pieniądze z konta? Zapłaci bank

Bank ponosi odpowiedzialność za atak hakerski na konto swojego klienta - informuje Prawo.pl. Serwis podaje, że zgodnie w wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku bank musi zwrócić swojemu klientowi pieniądze skradzione z jego konta bankowego.

karta kredytowa–pieniadze-bank
02.08.2023 12:41 Co robić, gdy bank zablokuje Twoje środki na koncie? Wyjaśniamy

Blokada konta bankowego sprawia, że jego posiadacz w dalszym ciągu ma dostęp do swojego konta, ale nie może dokonać przelewu, płatności ani wypłaty gotówki z bankomatu. Taka sytuacja wydaje się zatem bardzo stresująca. Kiedy może się zdarzyć, jak długo trwa i co wówczas zrobić? Wyjaśniamy poniżej!

pieniadze-gotowka
01.08.2023 08:37 Polacy złożyli już prawie 2 mln wniosków. Można otrzymać dodatkowe pieniądze

Od miesiąca Polacy mogą składać wnioski o otrzymanie specjalnego świadczenia. Obsługą programu i wypłatą środków w jego ramach zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z końcem lipca ZUS poinformował, że złożono już blisko 2 mln wniosków. Poniżej tłumaczymy, kto może ubiegać się o dodatkowe środki finansowe.

senior pieniadze emerytura
31.07.2023 08:33 Ważna wiadomość dla wielu seniorów. Chodzi o terminy wypłat sierpniowych emerytur

W nadchodzącym miesiącu wielu seniorów może się zdziwić – po części wypłaty sierpniowych emerytur pojawią się bowiem w innych terminach niż zwykle. Powód? Kalendarz – informuje “Fakt”.

pieniądze-gotówka-dofinansowanie
30.07.2023 19:36 Dofinansowanie za deszczówkę. Niebawem ruszy kolejny nabór wniosków w znanym programie

W niedzielę 30 lipca resort klimatu i środowiska przekazał, powołując się na wypowiedź Anny Moskwy, szefowej MKiŚ, że w najbliższym czasie uruchomiony zostanie kolejny nabór wniosków w znanym rządowym programie. W dotychczasowych edycjach Polacy mogli otrzymać nawet 5 tys. zł dofinansowania za gromadzenie deszczówki.

monety-grosze-pieniadze
30.07.2023 16:00 Koniec z zalegającymi groszami, możesz wymienić je za darmo. Skorzystały już setki tysięcy Polaków

Wielu z nas może pochwalić się pokaźnym zbiorem drobnych zalegających nie tyle w portfelu, co w skarbonce, pudełku czy słoiku na szafce. Takie monety można bezpłatnie wymienić na wyższe nominały. I to bez konieczności ich sortowania czy liczenia.

pieniadze-oszustwo-gotowka-policja
29.07.2023 21:41 Chciała szybko zarobić, straciła prawie 170 tys. zł. Oszustowi wysłała zdjęcie dowodu osobistego i karty debetowej

Perspektywa szybkiego i łatwego zarobku potrafi niektórym zawrócić w głowie. Niestety, tym razem metoda na oszustwo na rynku inwestycyjnym okazała się skuteczna wobec 31-letniej mieszkanki powiatu lipskiego. Kobieta, poprzez transakcje internetowe, straciła niemal 170 tys. zł. 

pieniadze-gotowka-zus
29.07.2023 19:37 553,30 zł miesięcznie bez względu na wiek. Niewiele osób słyszało o tym dodatku

Tylko w obrębie samego Podkarpacia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 1596 specjalnych dodatków w wys. 553,30 zł miesięcznie – informuje rynekzdrowia.pl. Świadczenie to jest przyznawane osobom, które straciły obydwoje rodziców i z tego tytułu są uprawnione do renty rodzinnej – nie obowiązuje wówczas żadne kryterium wieku.

pieniadze-kalendarz-gotowka-finanse
29.07.2023 16:17 W przyszłym roku wchodzi nowe świadczenie. Jedni dostaną 3,5 tys. zł, inni 700 zł

Od 1 stycznia 2024 roku określona grupa Polaków będzie mogła otrzymać od państwa dodatkowe wsparcie finansowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą świadczenie wspierające, kilka dni temu stosowny dokument opublikowano w Dzienniku Ustaw. Specjalne świadczenie będzie przysługiwało każdego miesiąca w wys. od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej (obecnie wynosi ona 1588,44 zł brutto). Poniżej wyjaśniamy, jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze.

Lotto i pieniądze
28.07.2023 14:58 Mieszkaniec woj. śląskiego rozbił bank. Wygrał ponad 28 mln złotych

Losowanie Lotto z dnia 27 lipca okazało się szczęśliwe dla gracza z Katowic, który wygrał ponad 28 mln zł, informuje Radio ZET.

Bankomat i pieniądze
27.07.2023 21:26 Mieszkańcy małych miast i wsi bez dostępu do gotówki? Związek Banków Polskich wyjaśnia

Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, zwrócił uwagę, że w małych miasteczkach brakuje oddziałów banków i bankomatów. Podkreślił, że ich mieszkańcy są przyzwyczajeni do płacenia gotówką, a nie korzystania z płatności elektronicznych. Związek Banków Polskich odpowiada na zarzuty.

pieniadze-mezczyzna-oszukany
27.07.2023 20:40 52-letni mieszkaniec Gliwic stracił prawie 100 tys. zł. Pieniądze zostawiał w reklamówkach

Nie miną echa kampanii społecznych ostrzegających przed różnymi rodzajami oszustw typu na policjanta, na wnuczka, na prokuratora itp. W mediach również na bieżąco pojawiają się materiały o kolejnych oszukanych osobach i ostrzeżenia dotyczące metod stosowanych przez przestępców. Mimo to oszustom wciąż udaje się nabierać swoje ofiary, które tracą później oszczędności życia. To spotkało 52-letniego mieszkańca Gliwic, który stracił prawie 100 tys. zł. Na początek, po telefonie, wystawił przed swoje drzwi blisko 30 tys. zł. Jak to się stało? O tym poniżej.