Prawdopodobieństwo wygrania głównej nagrody w Eurojackpot wynosi zaledwie 1 do 95 344 200 - to prawdziwa loteria losu. A jednak od czasu do czasu los wybiera swojego faworyta. Szczęście nie opuszcza tych, którzy nie boją się zaryzykować, nawet jeśli statystyki nie są po ich stronie. Choć we wtorek, 27 maja, podczas losowania nie padła główna wygrana, to i tak jeden z polskich graczy nie miał powodów do narzekania – zgarnął pokaźną sumę pieniędzy. Jakie liczby przyniosły mu tyle szczęścia?
Gęstnieją terminy wokół ustawy budżetowej na 2026 r. Wkrótce rząd powinien przedstawić Sejmowi założenia, wśród nich także prognozowaną pensję minimalną. W tej sprawie głos zabrała już reprezentacja związkowców, a nieoficjalne doniesienia sugerują, że resort pracy licytuje nawet ponad ich typy. Ile wyniesie pensja minimalna w 2026 r.?
Nie jest żadną tajemnicą, że na przestrzeni ostatnich lat wartość pieniądza spadła. Jeszcze parę lat temu za jeden banknot 100-złotowy można było kupić zdecydowanie więcej aniżeli dziś. A jak to wygląda ze złotem? Jak się okazuje, w ciągu 20 lat cena jednej uncji złota wzrosła o prawie 400%. Czy Polacy o tym wiedzą? Jak radzą sobie z inflacją i zabezpieczeniem swoich oszczędności?
Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zakończenie kariery zawodowej w tym wieku nie jest jednak równoznaczne z otrzymaniem godnego świadczenia emerytalnego. Przekonał się o tym senior z Podlasia, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Aż trudno wierzyć, jakie przelewy z ZUS trafiają na jego konto. Przedstawiamy szczegóły.
Diamenty to doskonała inwestycja alternatywna, która uzupełnia i dywersyfikuje portfel inwestora. Niezwykle wysoką wartość tych wspaniałych kamieni szlachetnych determinują przede wszystkim rzadkość występowania w naturze oraz wyjątkowo kosztowny proces wydobycia i obróbki surowca. W przeciwieństwie do metali szlachetnych cena oszlifowanych diamentów jest bardziej stabilna i charakteryzuje się spokojnym trendem wzrostowym.
Według danych Narodowego Banku Polskiego wartość oszczędności Polaków, które w ogóle nie zarabiają, wynosi nawet 1,3 biliona złotych. Duża część z nich została ulokowana na bieżących rachunkach bankowych, inna w gotówce. W ten sposób, na chowaniu pieniędzy "w skarpecie" przechodzi nam koło nosa nawet 50 mld zł rocznie. Rozwiązaniem jest oczywiście inwestycja, a zwłaszcza inwestycja w kruszec.
W wielu sytuacjach znacznie korzystniejsze niż przywileje podatkowe dla wybranych precyzyjnie grup byłoby stworzenie dla przedsiębiorców takich warunków, w których w mniejszym stopniu musieliby polegać na pracy własnej i księgowych. W relacjach z ZUS państwowy system sam mógłby obliczać wysokość obowiązkowych składek, ograniczając błędy i nadużycia. Właśnie poczyniliśmy w tym kierunku krok naprzód.
Nie trzeba składać wniosku, by co miesiąc dostawać dodatkowe pieniądze z ZUS. Wystarczy przekroczyć pewien próg – resztą zajmuje się urząd. Kto dokładnie może liczyć na ten bonus?
Kiedy już osiągniemy dorosłość, to praca zajmuje znaczącą część naszej codzienności. Ta jest z kolei wykonywana na bardzo różnych warunkach, a co za tym idzie, niesie za sobą odmienne skutki. Tę sytuację chce unormować Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poprzez wprowadzenie nowych regulacji prawnych. Już wkrótce mają wejść w życie i to z dużą korzyścią dla osób zatrudnionych na tzw. “śmieciówkach”.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina Polakom, że już wkrótce rozpoczną się wypłaty popularnego świadczenia. Wniosków jest już wiele, ale wciąż jest czas dla zapominalskich. Osoby, które chcą jeszcze złożyć dokumenty, powinny o tym pamiętać. Jeśli nie zdążą, mogą stracić duże kwoty.
Są takie elementy debat prezydenckich, które wybrzmiewają wyjątkowo w głowach Polaków — szczególnie jeśli dane sprawy dotyczą ich bezpośrednio. Tak było między innymi w przypadku podatku od deszczu wspominanego przez Rafała Trzaskowskiego. Okazuje się, że istnieje on naprawdę. Te osoby muszą go zapłacić.
Czerwiec może być dla przyszłych emerytów miesiącem przełomowym - ale tylko dla tych, którzy dobrze zaplanują moment złożenia wniosku do ZUS. Dla setek tysięcy Polaków, którzy w 2025 roku osiągną wiek emerytalny, decyzja o odczekaniu kilku tygodni może oznaczać setki złotych więcej co miesiąc.
Nowe przepisy miały wyrównać szanse i ulżyć tym, którzy stracili najbliższych. Jednak liczby pokazują zupełnie inny obraz – dominację jednej grupy i zaskakujący brak drugiej. Co stoi za tą nierównowagą?
Kumulacja rośnie, emocje sięgają zenitu, a gracze już zacierają ręce. Choć w ostatnim losowaniu Lotto nie padła główna wygrana, w grze nadal są miliony złotych. Następna szansa na trafienie "szóstki" już w sobotę, a stawka jest kolosalna.
Klienci popularnego w Polsce banku muszą koniecznie zapoznać się z wystosowanymi przez niego komunikatami. Pilne wieści mogą być kluczowe zwłaszcza dla jednej grupy posiadającej w nim konto. Lepiej zawczasu się przygotować, ponieważ te usługi mogą być nawet całkowicie niedostępne. Lista jest naprawdę długa.
Najświeższe dane świadczą, że Polacy niechętnie sięgają po inwestycje, nawet te, które nie są obarczone ryzykiem. Zwiększa się natomiast ilość środków zgromadzonych na rachunkach gwarantujących najszybszą dostępność gotówki. Choć eksperci mówią o niskim poziomie edukacji ekonomicznej, to przyczyny mogą leżeć gdzie indziej. Optymizmem napawa natomiast postawa młodych.
Największy bank w Polsce wprowadził istotne zmiany, które weszły w życie 6 maja 2025 roku. Klienci korzystający z bankowości internetowej i aplikacji mobilnej iPKO muszą przygotować się na nowe limity — co dokładnie się zmieni?
Telewizory, laptopy, telefony, tostery — zalegają nieużywane, zbierają kurz i miejsce. Tymczasem ich wartość jest gigantyczna. Okazuje się, że stare sprzęty mogą podreperować nasz budżet domowy lub narazić nas na poważne kłopoty, jeśli nie wiemy, jak się jej legalnie pozbyć.
Pierwszy czerwca to ważna data nie tylko ze względu na drugą turę wyborów prezydenckich, oraz na fakt, że w tym dniu obchodzimy Dzień Dziecka. To także dzień, w którym zaczyna się nowy okres rozliczeniowy dotyczący programu Rodzina 800 plus i jednocześnie wchodzą w życie nowe zasady przyznawania tego świadczenia. Niektórzy od tego dnia pożegnają się z dodatkowymi pieniędzmi. Na czym polegają nowe zasady?
Przez kilka lat tysiące Polaków wpłacały pieniądze na specjalny rządowy fundusz, który miał w końcu pozwolić im spełnić swoje marzenie o większej mobilności. System zawiódł i wielu z nich zostało odesłanych z kwitkiem. Obietnica nigdy nie została spełniona, a pieniądze, mogłoby się wydawać, przepadły. Część osób, które brały udział w funduszu przedpłat, może jeszcze odzyskać środki, jeśli ma w domu odpowiednie dokumenty. Czasu zostało jednak niewiele.
Sezon weselny zbliża się wielkimi krokami. Dla osób, które zdecydowały się sformalizować swój związek, to bez wątpienia bardzo istotny etap, dlatego chcą świętować go w gronie bliskich im osób. Niestety, coraz więcej Polaków odrzuca zaproszenia na wesela. Część z nich ma ku temu poważne powody, a prawda, która się za tym kryje, bywa bolesna.
W całej Polsce właśnie ruszają kolejne kontrole domów i mieszkań. Tym razem nie wystarczy jednak wpuścić do środka oddelegowanej osoby — za tę czynność trzeba uiścić konkretną opłatę. To ważne, ponieważ taka kontrola musi się odbyć przynajmniej raz w roku. Warto pamiętać o obowiązkach, aby nie narazić się na mandat lub niebezpieczeństwo.
System BLIK, stworzony przez Polski Standard Płatności, stał się niekwestionowanym liderem mobilnych transakcji w Europie. Operator ujawnia, że właśnie z jego udziałem powstaje nowy, kontynentalny standard przelewów na numer telefonu.
Na zapłatę tego konkretnego podatku Polacy mają zaledwie 14 dni. Po tym czasie można się spodziewać gigantycznej kary finansowej, która może pochłonąć dużą część oszczędności. Warto o tym pamiętać, szczególnie że nie wszystkie sytuacje, w których obowiązuje, są tak oczywiste.
Choć dynamika wzrostu cen spada, to wciąż trudno mówić o prawdziwej poprawie. Najnowszy raport UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito nie pozostawia złudzeń - żywność drożeje, a niektóre kategorie wręcz biją cenowe rekordy.
Trwa 69. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji. Z ramienia Polski w występach bierze udział Justyna Steczkowska, która podczas 1. półfinału zaprezentowała utwór “Gaja”. Krótko przed wydarzeniem ujawniła, w jaki sposób kształtują się zarobki artystów występujących na scenie. Na podobne wyznanie zdobył się jeden z jej tancerzy. Czy udział w Eurowizji wiąże się z konkretnym wynagrodzeniem?
Alimenty po rozwodzie to temat, który nie kończy się jedynie na dzieciach. W określonych sytuacjach były małżonek również może liczyć na finansowe wsparcie. Kiedy to możliwe i ile to może kosztować?
Wystarczyła chwila, by sytuacja zmieniła się diametralnie. Inwestorzy przecierali oczy ze zdumienia, a wartość jednej ze spółek poszybowała w górę. Co stało za tą niespodziewaną reakcją rynku?