BiznesINFO.pl > Pieniądze

Pieniądze

Pieniądze
12.09.2023 12:51 1125 złotych bez konieczności składania wniosku. Załapie się wiele osób, pieniądze wkrótce trafią na konta

Inflacja daje się we znaki wielu Polakom, którzy żyją z dnia na dzień i nie mają żadnych oszczędności, a przecież trzeba robić zakupy, płacić za rachunki czy raty kredytu. Każdy grosz się liczy, dlatego jakiekolwiek dodatki wypłacane przez państwo są na wagę złota. Wkrótce pokaźna suma wyląduje na kontach wielu Polaków.

pieniądze
12.09.2023 12:25 ZUS wypłaci dodatkowo 294,39 zł. Pieniądze czekają nie tylko na seniorów

Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, bez problemu mogą uzyskać dodatek pielęgnacyjny. Okazuje się jednak, że ze wsparcia mogą skorzystać także młodsi Polacy. Jaki jest warunek otrzymania dodatkowych pieniędzy?

emerytka-pieniadze-emerytury-stazowe
12.09.2023 11:19 Rząd chce rewolucji w emeryturach. Zmiany mogłyby objąć ponad 70 tys. osób rocznie

Kampania wyborcza trwa w najlepsze – partie polityczne prześcigają się w prezentowaniu nie tylko nowych, ale i starych pomysłów. W czasie sobotniej konferencji Prawa i Sprawiedliwości prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych. Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, wskazuje, że w pierwszych latach z tego rozwiązania mogłoby skorzystać ponad 70 tys. osób rocznie. Druga strona medalu jest taka, że zapewnianie niskich świadczeń dla wielu osób będzie oznaczać biedę.

Płatność kartą
11.09.2023 18:31 Ważna zmiana dla właścicieli kart płatniczych. Lepiej się zapoznać

Rzadko przykładamy uwagę do szczegółów karty płatniczej. Ot, zwykły kawałek plastiku z czipem, którego używa się do płatności oraz wypłacania pieniędzy z bankomatu. Tymczasem okazuje się, że ten “kawałek plastiku” dotknie ważna zmiana.

zus-klient-fus
11.09.2023 13:42 ZUS właśnie ujawnił dane o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wiemy, co się dzieje na rynku pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu br. To właśnie ta instytucja stanowi podstawę funkcjonowania ZUS-u i to z jej środków finansuje się m.in. należności dla płatników składek, wypłaty świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego czy odsetki za nieterminowe wypłaty świadczeń. Jak można ocenić kondycję FUS-u, co było największą pozycją jego przychodów i kto stanowi najliczniejszą grupę ubezpieczonych? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.

pieniadze_stol_kalendarz_banknoty
11.09.2023 10:02 Fiskus zmienił stanowisko w sprawie słynnej ulgi. Wielu Polaków może stracić możliwość odliczenia

Ulgi oraz odliczenia od podatku pozwalają zaoszczędzić nieraz pokaźne sumy pieniędzy. Tak jest w przypadku ulgi termomodernizacyjnej, z której mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, a która pozwala odliczyć od dochodu – na osobę – nawet 53 tys. zł. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że fiskus zmienił zdanie w sprawie tej ulgi o 180 stopni, wskutek czego wiele osób może stracić możliwość odliczenia w PIT wydatków na ocieplenie domu czy podobną inwestycję.

pieniadze-senior-dlonie-gotowka
08.09.2023 09:07 300 zł więcej do emerytury. Od lipca można składać wnioski, skorzystają tysiące seniorów

Trzynaste i czternaste emerytury, 500 plus dla osób niesamodzielnych, 200 zł dla seniorów strażaków i ratowników górskich, dodatek pielęgnacyjny, energetyczny czy gazowy – emeryci, którzy spełniają określone warunki, mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia, które mają wspomóc ich sytuację finansową. Od 1 lipca grupa uprawnionych może też składać wnioski o dodatkowe 300 zł – tych pieniędzy nie wypłaca jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

pieniadze-portfel-kalendarz
06.09.2023 14:32 Wielu Polaków nie wie o tym dodatku. 553 zł bez względu na wiek, decyzja zapada już w 30 dni

553,30 zł miesięcznie to specjalny dodatek wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość jest stała, ale podlega on corocznej waloryzacji (przed 1 marca br. wynosił 481,97 zł). W obrębie samego Podkarpacia świadczenie to otrzymuje prawie 1600 osób – informował niedawno specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić konkretne warunki i złożyć wniosek. Na decyzję o przyznaniu dodatku organ rentowy ma 30 dni.

karta-kredytowa-smartfon
06.09.2023 13:22 Oszustwo na “fraud nigeryjski”. Klienci banków muszą bardzo uważać

W sieci spędzamy mnóstwo czasu – pracujemy, uczymy się, robimy zakupy, oglądamy filmy, komunikujemy się ze znajomymi. Fakt, iż w wielu aspektach życie “przeniosło się” do internetu, chętnie wykorzystują oszuści. Informacje o kolejnych ofiarach cyberprzestępców pojawiają się w przestrzeni publicznej niemal każdego dnia. Niestety, każdy z nas może dać się nabrać, jeśli nie zachowa należytej ostrożności. Jednym ze schematów oszustwa jest “fraud nigeryjski”, na który szczególnie narażeni są klienci banków. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, na czym polega, jak się przed nim chronić i co zrobić w przypadku utraty pieniędzy.

zus-list-pieniadze
05.09.2023 13:08 Wiele osób nie ma pojęcia, że te pieniądze można odzyskać. Konieczne złożenie wniosku w ZUS-ie

Jeśli osoba ubezpieczona umrze, pieniądze zgromadzone na jej subkoncie w ZUS-ie nie przepadają, tylko podlegają dziedziczeniu. Aby je odzyskać, osoba uprawniona musi złożyć specjalny wniosek. Spadkobiercą może być nie tylko rodzina zmarłego, ale każda osoba fizyczna np. przyjaciel. Z danych ZUS-u wynika, że na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio po 29 tys. zł. Poniżej wyjaśniamy, jakie są zasady dziedziczenia tych pieniędzy.

rachunki-budzet-pieniadze-oszczedzanie
05.09.2023 09:19 Zapłacimy nawet 4 tys. zł mniej za rachunki. Jest też szansa na dodatkowy bonus

W czasach inflacji i niepewności gospodarczej każda perspektywa zaoszczędzenia jakiejś sumy pieniędzy zdaje się być na wagę złota. Rząd podjął decyzję o zwiększeniu limitów zużycia energii o 1000 kWh po zamrożonych cenach z 2022 roku. W efekcie roczne oszczędności gospodarstw domowych tylko z tego tytułu mogą wynieść nawet 4 tys. zł. Poniżej wyjaśniamy, jak działa Tarcza Solidarnościowa i kto może ubiegać się o dodatkowy bonus.

mBank
04.09.2023 21:14 Zalogował się na konto bankowe i zdębiał. Bank obciążył go długiem na 2 mln zł

Budzisz się, logujesz na konto bankowe, a tam 2 mln zł długu. Brzmi jak koszmar, ale coś takiego nie może się wydarzyć, prawda? Niekoniecznie. 21-letni mieszkaniec Gdańska wyjaśnił w mediach społecznościowych w jaki sposób zadłużenie na jego koncie wyniosło ponad 1 mln 959 tys. zł.

Kobieta, mężczyzna, ślub
04.09.2023 17:38 Nagroda finansowa dla nowożeńców. Pod jednym warunkiem

Coraz mniej młodych osób decyduje się na wzięcie ślubu. W dzisiejszych czasach zaplanowanie uroczystości i zorganizowanie wesela jest nie tylko stresujące, ale i bardzo kosztowne. Pary decydują się na zalegalizowanie związku w coraz późniejszym okresie życia. Władze Chin widzą ten problem i oferują młodym małżeństwom pokaźny zastrzyk gotówki.

Chełm i pieniądze
04.09.2023 08:44 Miasto straciło kilka milionów złotych dofinansowania. Bo urzędnik nie przeczytał pisma

Zdobycie dofinansowania na dany cel jest zadaniem, które bardzo często stawiają przed sobą lokalne władze. Bywa jednak i tak, że wystarczy błąd popełniony przez jednego z urzędników, aby wszystkie starania samorządu poszły na marne - razem z utratą pieniędzy.

pieniądze-100 zł-banknot-biznesinfo
02.09.2023 09:16 Dodatkowe pieniądze trafiły już do 864 tys. osób. Kolejny przelew 5 września

W piątek 1 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przekazał właśnie 2 miliardy złotych 864 tys. osób – w zdecydowanej większości pieniądze trafiły na ich konta bankowe. Kolejne terminy przelewów wyznaczono na 5 i 6 września – z danych urzędników wynika, że dodatkowe świadczenie popłynie w tych dniach do 1,3 mln Polaków na łączną kwotę 2,9 mld zł. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki w tym miesiącu?

biznesinfo_pieniadze_200zl
01.09.2023 12:17 Polacy złożyli 2,7 mln wniosków o dodatkowe kilkaset złotych. Czasu jest już coraz mniej

Wystarczyły dwa miesiące, aby Polacy złożyli już 2,7 mln wniosków o dodatkowe kilkaset złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił właśnie z tego tytułu 1 077 752 100 zł. Pieniądze trafiają wyłącznie na rachunki płatnicze wnioskodawców, gdyż jest to tańsza i bezpieczniejsza opcja niż przekaz gotówkowy. Czas na złożenie wniosku mija z końcem listopada, dlatego lepiej się pospieszyć.

pieniądze-zus
31.08.2023 20:43 Ponad 3 tys. zł od ZUS-u. Specjalne świadczenie pobierają tysiące Polaków, ważne jest to, ile masz lat

W czerwcu świadczenie kompensacyjne w przeciętnej wysokości ok. 3,5 tys. zł pobierało 12,6 tys. osób. Jest to odpowiednik emerytur pomostowych dla przedstawicieli konkretnej grupy zawodowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na swojej stronie internetowej kalkulator, dzięki któremu można obliczyć prognozowaną wysokość tego świadczenia.

PKO BP-bank-siedziba-logo PKO
31.08.2023 18:20 Apel banku PKO BP. W ten prosty sposób utrudnisz oszustom dostęp do swoich pieniędzy

Z usług PKO BP korzysta w naszym kraju 11,7 mln klientów. Olbrzymia skala działalności banku sprawia, że cyberprzestępcy nieraz kierują swoje kroki właśnie w stronę klientów tej instytucji. Fałszywe strony internetowe, podszywanie się pod bankowych konsultantów – metod wyłudzania pieniędzy i danych jest wiele. Dlatego poza samym zachowywaniem ostrożności i stosowaniem zasady ograniczonego zaufania bank PKO BP przypomina o prostym sposobie na utrudnienie oszustom dostępu do naszych pieniędzy. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, jak to zrobić.

auta-pieniadze-przetarg-wojsko
31.08.2023 16:22 Chcesz kupić samochód? Polskie wojsko robi wyprzedaż, ceny wywoławcze już od 2 tys. zł

To prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i militariów! Agencja Mienia Wojskowego w Bydgoszczy ogłosiła wyprzedaż sprzętu, która odbędzie się już z początkiem września. W ramach oferty przetargowej nabyć będzie można m.in. komputery, urządzenia sportowe, pojazdy terenowe, dostawcze i ciężarowe. Ile kosztują i jak wziąć udział w przetargu?

Sztabki złota
31.08.2023 08:33 Znaleźli małą fortunę w Tarnowie. Nikt się po nią nie zgłasza

W Tarnowie na właściciela wciąż oczekuje mała fortuna, która została znaleziona przez mieszkankę okolic Tarnowa. Problem w tym, że minął już ponad rok, a właściciel wciąż się nie zgłosił na policję.

emeryci dodatek pieniadze
30.08.2023 09:21 230 zł plus do emerytury. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek

Polscy seniorzy mogą korzystać z różnego rodzaju świadczeń, które mają za zadanie poprawić ich sytuację finansową. 230 zł (po marcowej waloryzacji) dodatku do emerytury jest przeznaczone dla osób, które pracowały w dwóch konkretnych zawodach. Wypłatą tego świadczenia nie zajmuje się ZUS, tylko Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Poniżej wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze.

Iga Świątek
29.08.2023 16:07 Iga Świątek najmłodszą rekordzistką. Takiego majątku może jej pozazdrościć niejeden sportowiec

Iga Świątek nie zawodzi fanów, nieustannie dostarczając im emocji i pokazując, jak powinna wyglądać prawdziwa gra w tenisa. Serwis Polski Sport podaje, że dzięki ostatniej wygranej tenisistka pobiła kolejny rekord, ponownie zapisując się na kartach sportowej historii.

pieniądze-gotówka-biznesinfo-stół
27.08.2023 08:56 294 zł lub 441 zł miesięcznego dodatku od ZUS. Wniosek nie zawsze jest potrzebny

Wśród świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych znajdują się różne dodatki do rent i emerytur. Mają one na celu wsparcie tych osób, które znajdują się w gorszej sytuacji finansowej lub zdrowotnej. Jedną z takich form pomocy jest dodatek pielęgnacyjny, który po marcowej waloryzacji wynosi 294,39 zł lub 441,59 zł. Z czego wynika różnica w kwocie świadczenia i jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

PKO BP-bank-siedziba-logo PKO-biznesinfo
25.08.2023 21:39 Ważny komunikat dla klientów PKO BP. Jeśli tego nie dopilnujesz, bank może zablokować konto

Bank PKO BP obsługuje 11,7 mln klientów, a wartość jego aktywów wynosi 444 mld zł – to czyni go niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. W pierwszej połowie sierpnia PKO BP wydał ważny komunikat związany z aktualizacją danych i dostępem do konta. Ci, którzy nie dopilnują formalności w określonym czasie, muszą mieć świadomość, że bank może częściowo zablokować ich dostęp do konta.

kalendarz-pieniądze-100 zł-biznesinfo
25.08.2023 19:41 Ogromne zainteresowanie znanym rządowym programem. Można otrzymać kilka tysięcy złotych

Nie minął nawet miesiąc od dnia, w którym ruszyła kolejna edycja znanego rządowego programu. W jego ramach Polacy mogą otrzymać dofinansowanie w wys. nawet 6 tys. zł. W piątek 25 sierpnia szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że zainteresowanie uzyskaniem dotacji jest tak duże, że rząd postanowił zwiększyć pulę udostępnionych pieniędzy o 100 mln zł. Na jaki cel można uzyskać dotację, kto może skorzystać z tego programu i gdzie złożyć wniosek? Wyjaśniamy poniżej.

Pieniądze, dziewczynka
25.08.2023 12:25 Duża zmiana dla wielu seniorów. Od września dorobią mniej do emerytury

Emeryci i renciści mogą dorabiać, jednak muszą mieć na uwadze, że obowiązują limity wynagrodzenia, których przekroczenie może oznaczać ograniczenie lub wręcz zawieszenie świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych niedawno ogłosił, że będą mogli dorobić mniej niż dotychczas. Nowe limity zaczną obowiązywać 1 września.

Moneta
25.08.2023 10:34 Moneta z bydgoskiej mennicy trafi na aukcję. Jest warta miliony

50 dukatów Zygmunta III Wazy uznawane jest za jedną z najrzadszych królewskich monet na świecie. Już we wrześniu moneta idzie pod młotek. Cena wywoławcza może przyprawić o zawrót głowy.

pieniądze-gotówka-senior
24.08.2023 15:10 Już niebawem 6,8 mln osób dostanie 2650 zł. Wiemy, kto jest w gronie wykluczonych

Czternasta emerytura wyniesie w tym roku 2650 zł brutto. Premier Mateusz Morawiecki podpisał już rozporządzenia dotyczące wysokości i terminu wypłat czternastek. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 6,8 mln seniorów. Część emerytów dostanie mniej, a są i tacy, którzy nie dostaną nic. W pierwszym roku funkcjonowania czternastki wydawało się,  że to błędy urzędników stworzyły tego „potworka”, teraz wydaje się, że to po prostu wypaczenie polityki społecznej – mówi nam dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.