Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Te długi się nie przedawniają. Dłużnicy nie mogą o nich zapomnieć
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.07.2024 11:45

Te długi się nie przedawniają. Dłużnicy nie mogą o nich zapomnieć

rachunki, długi
Fot. Pixabay/jarmoluk

Zadłużenie potrafi naprawdę boleśnie uprzykrzyć życie. Nic więc dziwnego, że wiele osób liczy na przedawnienie długu. Powinniśmy jednak pamiętać, iż przepis ten nie dotyczy każdej formy zadłużenie. Które długi nie ulegają przedawnieniu? Kiedy pozostałe tracą ważność?

Przedawnienie długu — czym jest dokładnie?

W teorii wiele osób orientuje się, czym jest przedawnienie długu. Kiedy jednak znajdziemy się w trudnej sytuacji, warto poznać dokładną definicję. A tę określają przepisy Kodeksu cywilnego. Jak czytamy w artykule 117:

po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

Wierzyciel nie może zatem domagać się spłaty zadłużenia, jeśli upłynął termin przedawnienia, chyba że dłużnik sam zdecyduje inaczej. Przedawnienie obowiązuje jednak jedynie w określonych przypadkach.
 

Zacznie się już jutro w Lidlu. Sieć szykuje gigantyczne obniżki

Jakie długi nie ulegają przedawnieniu?

Również w przypadku tego pytania warto zajrzeć do Kodeksu cywilnego. To właśnie on określa, iż przedawnienie dotyczy jedynie roszczeń majątkowych. Niezależnie od terminu powstania zadłużenia, roszczenia pozostaną zatem uzasadnione w przypadku przede wszystkim roszczeń, których wartość nie została określona w pieniądzach, ale także w kwestii:

  • roszczeń o zniesienie współwłasności rzeczy
  • roszczeń wynikających z prawa własności nieruchomości
  • roszczeń zabezpieczonych nieruchomością, w tym kredytów hipotecznych
  • roszczeń o naprawie szkody jądrowej na osobie
  • roszczeń powstałych w wyniku zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości bądź ludobójstwa.
     

Po jakim czasie długi ulegają przedawnieniu?

W pozostałych przypadkach prędzej czy później zadłużenie straci moc prawną. Warto jednak pamiętać, iż okres ten nie jest jednolity, a dokładne terminy określa art. 118 Kodeksu cywilnego. W większości przypadków jest to 6 lat, a konkretną datę stanowi ostatni dzień roku kalendarzowego. Wyjątek od tej reguły stanowi jednak okres przedawnienia krótszy niż 2 lata — a to określić może przepis szczególny. W przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, termin przedawnienia wynosi 3 lata.