Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz to na działce? Lepiej uważaj, możesz dostać surową karę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.07.2024 08:27

Masz to na działce? Lepiej uważaj, możesz dostać surową karę

działka
Fot. Pixabay/andreas160578

To ”wykroczenie” dotyczy niemal wszystkich działkowców. Wielu z nich nie ma pojęcia, że robi coś nielegalnego. W rzeczywistości jednak ryzykują nie tylko wysoką karą finansową, ale nawet aresztem.

Kilkadziesiąt tysięcy złotych kary dla działkowców

Właśnie tyle zapłacą osoby, które na terenie ogródka działkowego posiadają tzw. abisynkę. Zarówno korzystanie, jak i sam fakt postawienia ręcznego ujęcia wody, może oznaczać dla działkowców poważne konsekwencje prawne. Polacy w takiej sytuacji muszą liczyć się nie tylko z grzywną w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale nawet z karą pozbawienia wolności. Powód zaskakuje.
 

Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Ulgi nie tylko dla seniorów

”Pozwolenie” tylko dla właścicieli ogródków

Obecne przepisy dotyczące użytkowania abisynek weszły w życie jeszcze w 2017 roku. Od tego momentu prawo do korzystania z ręcznego ujęcia wody mają jedynie właściciele ogródków działkowych, a i wtedy pobór wody nie może przekraczać 5 metrów sześciennych. Wynajmujący muszą natomiast postarać się o odpowiednie pozwolenie.

Proces ten jednak jest nie tylko czasochłonny, ale także bardzo skomplikowany. Jednocześnie, w przypadku braku pozwolenia — a tego ostatecznie nie posiada większość działkowców — grozi naprawde wysoka kara. Polski Związek Działkowców stara się jednak o zmianę tego zapisu. Efekt?

Prawo do korzystania z abisynek dla wszystkich?

Niestety, na aktualizację ustawy najwyraźniej przyjdzie nam jeszcze poczekać. Temat abisynek został poruszony niemal dokładnie rok temu, 5 lipca 2023, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Polski Związek Działkowców apelował, by tzw. zwykłe korzystanie z wód było dopuszczalne również dla osób z prawem do użytkowania ogródków działkowych, bez wydanego pozwolenia. Obecnie sprawa wciąż czeka na działanie ze strony Ministerstwa Infrastruktury.