Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Ulgi nie tylko dla seniorów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.07.2024 08:08

Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Ulgi nie tylko dla seniorów

kosze na śmieci
Fot. materiały własne

Opłaty za śmieci stale rosną. Jak się jednak okazuje, w wielu gminach obowiązują specjalne ulgi, które zwalniają mieszkańców z obowiązku uiszczania tych opłat. Kto konkretnie nie musi płacić? Przedstawiamy szczegóły.

Nie wszyscy muszą płacić za wywóz śmieci

Opłaty za wywóz śmieci co jakiś czas rosną. Stawki są coraz wyższe, co może być sporym kłopotem dla wielu Polaków, zwłaszcza jeśli chodzi o wielodzietne rodziny czy też seniorów, którzy otrzymują niskie wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak się jednak okazuje, dla wielu osób przewidziane są specjalne ulgi, które zwalniają z obowiązku uiszczania opłat za wywóz śmieci. Warto jednak pamiętać, że regulacje różnią się w zależności od gminy.

Zobacz także: Pranie w nocy sposobem na oszczędzanie? Sprawdzamy, czy nocna taryfa się opłaca

Dopłaty dla właścicieli domów. Do wzięcia nawet 30 tys. złotych

Seniorzy zwolnieni z opłat za śmieci

Regulacje związane z opłatami za śmieci są określone w Ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Co istotne, poszczególne gminy mają możliwość wprowadzenia ulg i zwolnień z opłat, choć nie muszą tego robić. Samorządy samodzielnie decydują o tym, kto zostanie objęty ulgą oraz ile wyniosą obniżki.

Jeśli chodzi o Warszawę, to z opłat za śmieci są zwolnieni seniorzy, którzy mieszkają w stolicy i ukończyli 65. rok życia. W wielu gminach mieszkańcy muszą złożyć specjalny wniosek o objęcie ich tzw. programem osłonowym.

Nie tylko seniorzy są zwolnieni z opłat

Jak się okazuje, nie tylko seniorzy mogą zostać objęci specjalną ulgą. Płacić nie muszą także osoby z niepełnosprawnością czy też mieszkańcy stolicy, którzy otrzymują niskie dochody. Bardzo często opłaty nie są obowiązkowe też dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.

Warto mieć na uwadze, że zasady dotyczące zwolnienia z opłat za śmieci nie wszędzie są takie same. W związku z tym, warto jest zainteresować się tematem i sprawdzić, jakie regulacje obowiązują w naszym miejscu zamieszkania.